Daňová povinnost opět ťuká na dveře. Jak na to?

Termín pro odevzdání daňového přiznání za rok 2021 se kvapem blíží a nechávat jeho přípravu na poslední chvíli určitě není dobrý nápad. V tomto článku vám vysvětlíme, jak si s růžovým formulářem poradit bez větších problémů.

Odevzdejte daňové přiznání včas

Pokud jste v loňském roce:

  • působili jako podnikatel či živnostník,
  • nebo jste měli víc zaměstnání či brigád najednou,
  • anebo další vedlejší příjmy,

budete muset podat daňové přiznání.

A pak byste si pro letošní rok měli poznamenat následující důležité termíny:

  1. Přiznání k dani z příjmů fyzických osob jste povinni podat do 1. dubna. A to v případě použití klasického papírového formuláře.
  2. Jestliže ale budete přiznání odesílat elektronicky, máte času víc, měli byste to udělat nejpozději čtyři měsíce po uplynutí zdaňovacího období, tzn. do 2. května.
  3. A nakonec v případě, že za vás tuto povinnost bude vyřizovat daňový poradce anebo máte povinný audit, se pro vás termín posouvá až na 1. července.

Potřebujete půjčit? 

Zaskočila vás výše vyměřené daně za loňský rok? Nemáte zrovna v tuto chvíli dostatečnou hotovost na zaplacení daně? Pak se na nás neváhejte obrátit, rádi vám pomůžeme.

Fair Credit vám nabízí rychlou půjčku od 4 000 do 150 000 Kč. Nejenom že pro vás půjčku vyřídíme bleskově, navíc vám nehrozí žádné skryté poplatky. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte.

Chci půjčit

Pro úplnost dodejme, že pokud jste využili možnost odvádět takzvanou paušální daň, což je možné od loňského roku, povinnost odevzdávat daňové přiznání se na vás nevztahuje. Totéž pochopitelně platí pro přehledy zdravotním pojišťovnám či sociálce.

Co důležitého se v daňovém tiskopisu změnilo od loňského roku:

  • Řádek 32 je nově neobsazený. Do loňského roku jste do něj uváděli úhrn povinného pojistného, které za vás ročně platil zaměstnavatel (jako povinné odvody na zdravotním a sociálním pojištění).
  • Pokud jako OSVČ uplatníte výdajový paušál, můžete využít slevu na vyživovanou manželku či manžela i slevu na dítě.
  • Daňové zvýhodnění na jedno dítě letos činí 1267 Kč, na druhé se zvýšilo na 1860 Kč měsíčně a na třetí a další dítě dokonce na 2320 korun za měsíc (v případě postižených dětí se ZTP/P je sleva dvakrát vyšší).
  • Limit pro maximální daňový bonus, tedy přeplatek od státu v situaci, kdy vám vyjde záporná daň, který do loňska dosahoval 60 300 korun, byl pro letošek zrušen.
  • Výdaje na školkovné lze letos odečíst až do výše 15 200 Kč za každého potomka (řádek 69a, sleva za umístění dítěte).
  • Zvýšené byly limity pro osvobození příspěvku zaměstnavatele na penzijní připojištění a životní pojištění zaměstnanců z 30 000 na 50 000 korun ročně.
  • Stoupla rovněž nezdanitelná částka na penzijní připojištění, kterou si mohou OSVČ odečíst od základu daně, a to z 12 až na 24 tisíc korun. Totéž platí pro odpočet na životní pojištění.
  • Zvýšila se i základní sleva na poplatníka, a to na 27 840 Kč (řádek 64).
  • Řádek 52 je nově neobsazený, solidární daň, která se týká plátců s vysokými příjmy, totiž byla zrušena.

Důležitá změna: Datovou schránku využít nemusíte

Pokud máte dobrovolně zřízenou datovou schránku, od letošního roku se nově nemusíte obávat sankce, pokud přes ni neodevzdáte daňové přiznání. Tato povinnost už totiž platí jen pro subjekty, které ji mají zřízenou ze zákona. Typicky tedy firmy. Pokuta za nevyužití schránky byla navíc snížena ze  2000 na 1 000 korun.

Jde se vyplňovat

Obecně platí, že ve formuláři vyplňujete pouze řádky s bílým podkladem, ty s růžovým se vás netýkají. A samozřejmě se i letos můžete spolehnout na to, že nejjednodušší je použít interaktivní formulář, který v podstatě veškerou práci odvede za vás. Přesněji vypočítá vám výši daně, poté, co do něj zadáte příjmy a výdaje. Postupujme ale krok za krokem.

  1. Připravte si dokumenty, které prokazují váš nárok na odečitatelné položky a také slevy na dani. Tedy potvrzení o studiu, potvrzení ze školky, o zaplaceném pojistném na životní pojištění, o pobírání důchodu nebo třeba úrocích z hypotéky.
  2. Rozhodněte se, respektive to už jistě máte promyšlené, zda budete uplatňovat výdajové paušály nebo skutečné náklady v podnikání.
  3. V prvním oddílu tiskopisu vyplňte identifikační údaje, tzn. DIČ, jméno, datum narození, rodné číslo, IČO a variabilní symbol, který vám přidělila správa sociálního zabezpečení. Dejte si pozor, aby byly uvedené správně. Pokud totiž uděláte chybu, bude to problém, protože údaje se překopírují do celého přiznání.
  4. Poté se přesuňte na přílohy. Jestliže nemáte příjmy například z pronájmu, kapitálového majetku či jakéhokoli vedlejšího zaměstnání, čeká vás pouze příloha č. 1. V té musíte zaškrtnout, jestli jste zvolili skutečné nebo paušální výdaje. Na druhé straně přílohy se doplňují údaje o vaší činnosti. Jestliže jste svojí činnost vykonávali po celé zdaňovací období, vyplňte jen počet měsíců.
  5. Ve druhém dílu tiskopisu zadáváte své příjmy a výdaje, a jak už bylo řečeno, interaktivní formulář vypočte daň za vás.
  6. Třetí oddíl: nezdanitelné částky a uplatnění slev. Doplníte ty, na které máte nárok. Základní slevu, tedy slevu na poplatníka, může využít každý, kdo dělá roční vyúčtování.
  7. Zbývá ještě doplnit přílohy, které k přiznání patří.

Pokud byste při vyplňování měli s něčím problém, na stránce interaktivního formuláře najdete podrobné pokyny, jak postupovat. A to jak při práci s hlavní částí tiskopisu, tak s přílohami.

 

Další Finance a ekonomika