Plánujete nebankovní půjčku? 8 důležitých věcí, které byste měli zvážit

Kdykoli si půjčujete peníze, a to nejen v případě nebankovní půjčky, měli byste předem důkladně promyslet ty nejdůležitější související aspekty. Tak aby vás dříve či později nečekalo nepříjemné překvapení. My jsme jich pro vás připravili hned osm.

1. Vyberte si prověřenou firmu

Ujistěte se, že váš poskytovatel rychlé půjčky má licenci od České národní banky. Tu totiž získá jen společnost, která splnila přísné podmínky. Firma by také měla mít kvalitní web se všemi podstatnými informacemi. To znamená její adresu, telefonní linku pro zákaznický servis, výši RPSN (více viz dále), celkové poplatky za vyřízení žádosti, poskytnutí půjčky popř. předčasné splacení atd. 

2. Ujistěte se, jak dlouho budete splácet a kolik

Ještě předtím, než podepíšete smlouvu o nebankovní půjčce, si zjistěte, jak dlouho ji budete splácet, zda to pro vás nebude obtížné a kolik zaplatíte celkem. Zajímejte se také o roční procentní sazbu nákladů (RPSN), která zahrnuje celkové náklady na půjčku. To všechno by vám měla umožnit kalkulačka na webu poskytovatele, jako například u společnosti Fair Credit

3. Nechte si všechno vysvětlit

Před podpisem smlouvy o půjčce vám musí být všechno jasné a rozumět byste měli i všem podmínkám. V opačném případě hned zavolejte svému obchodnímu zástupci nebo na informační linku poskytovatele a nechte si všechno vysvětlit. Kromě údajů z bodu č. 3 se ptejte také jestli smlouva obsahuje tzv. rozhodčí doložku a jaké jsou sankce v případě potíží se splácením. 

4. Poplatek předem? Běžte o dům dál

Ověřte si, že vám poskytovatel nebude účtovat žádné poplatky ještě před poskytnutím půjčky. V opačném případě hledejte jinou firmu. Jedinou výjimkou pro platbu předem může být tzv. ověřovací poplatek ve výši jedné koruny. Některé nebankovní společnosti si tím ověřují, že máte vlastní bankovní účet.

5. Kolik vás bude stát případné prodloužení

Zjistěte si, kolik vás bude stát, dostanete-li se do potíží. Možnost prodloužit si termín splatnosti nebankovní půjčky nabízí řada poskytovatelů, ovšem za poměrně vysoké poplatky. Některé společnosti umožňují termín prodlužovat i opakovaně (podobně jako třeba zastavárny), takže se ve finále může stát, že jen za samotná prodloužení zaplatíte víc než za základní poplatek. Splácet úvěr pozdě se nikdy nevyplatí a je důležité dát si na to pozor.

6. Ptejte se na zkušenosti ostatních

Nezapomeňte se poohlédnout po recenzích a zkušenostech ostatních uživatelů. A ujistěte se, že si recenze nesepsala firma sama. Ideální samozřejmě je, když vám půjčku doporučí spolehlivý známý nebo příbuzný. 

7. Půjčte si jen tolik, kolik opravdu potřebujete

Lidé si příliš často půjčují zbytečně moc. To vám může přinést mj. potíže se splácením, zbytečně vás zatížit atd. Nemluvě o hrozbě vysokých pokut a sankcí v případě problémů. 

8. Potíže se splácením? Hlaste ihned

I v případě, že jste si všechno dopředu pečlivě propočítali, se můžete dostat do potíží se splácením. Pak je potřeba to poskytovatele půjčky okamžitě sdělit a pokusit se společně vymyslet další postup. Čím dříve to uděláte, tím méně vás to bude stát.

Půjčky ihned jsou v Česku mimořádně oblíbené. Víte proč?

 

 

Zkuste půjčky od nás

Pokud byste potřebovali půjčit peníze, a to prakticky na cokoli, využijte některou z půjček od Fair Creditu. Nabízíme hotovostní půjčku od 4 do 70 tisíc nebo bezhotovostní půjčku až do výše 150 000 Kč. Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte.

Další Finance a ekonomika