Jste ve finanční tísni? Pomoci může nejen banka

Obecně platí, že tzv. nebankovní půjčky bývají o něco dražší než ty bankovní. Na druhou stranu jsou ale mnohem flexibilnější a dostupnější.

Nebankovní společnosti dnes můžeme považovat za rovnocenného partnera bank

Od roku 2018 jsou totiž dozorovány stejným orgánem, kterým je Česká národní banka (ČNB), a vázány totožnou legislativou jako bankovní ústavy. Mohou tedy půjčovat peníze lidem až na základě splnění přísných kritérií, poté, co jim ČNB poskytne licenci.

Jste-li schopni splácet, nevadí ani negativní historie

Je to jedna z příčin toho, že oblíbenost nebankovních půjček v posledních letech roste. Ovšem jejich asi největší výhodou oproti těm bankovním je mnohem větší flexibilita. Jednoduše si díky nim můžete půjčit desítky až stovky tisíc korun, ale zároveň i jen několik tisíc. Pokud jste se třeba dostali do úzkých a v bance vám peníze nepůjčí, díky individuálnímu posouzení každého žadatele máte u nebankovního poskytovatele šanci. Pokud totiž půjčku dokážete splatit, můžete ji získat i v případě, že máte negativní platební historii. 

Jednoduchý proces

V řadě případů si nebankovní úvěr vyřídíte pomocí internetu, popř. stačí firmu kontaktovat a její obchodní zástupce přijde za vámi. Vy nemusíte chodit nikam. Proces sjednání a následného schválení bývá velmi rychlý, mnohdy je všechno vyřízeno za několik hodin. 

Přispívá k tomu i fakt, že nebankovní společnost po vás bude požadovat jen minimum dokladů či potvrzení, často pouze občanský průkaz a doklad potvrzující vaše bydliště. Nemusíte dokládat potvrzení o příjmech, maximálně za posledních několik málo měsíců. Potřebovat nebudete ani spoluručitele, směnku nebo zajištění nemovitosti.     

Peníze můžete od nebankovní společnosti dostat i v případě, že nemáte bankovní účet. Tyto firmy totiž nabízejí i hotovostní půjčky, které vám vyplatí na ruku, například u vás doma. Často si také budete moci zvolit počet splátek nebo jejich maximální výši. 

Spočítejte si to

Jak už bylo zmíněno, tento komfort bývá oproti bankovním půjčkám vykoupen o něco vyšší cenou. Proto je důležité, abyste tak jako ve všech ostatních případech, kdy si půjčujete peníze, měli naprosto jasno v tom, kolik vás půjčka bude stát.  Tyto informace spolu se všemi podmínkami a smlouvami byste měli mít možnost prostudovat si předem. Nebankovní firmy na svých webových stránkách obvykle nabízejí kalkulačku. Nejdůležitější údaje, které si na nich snadno můžete spočítat, a měli byste si je zjistit ještě před uzavřením smlouvy, jsou následující:

Rozhodujte se s chladnou hlavou

Nabídky jednotlivých společností si porovnejte, zanalyzujte své možnosti, vše si dobře a s chladnou hlavou promyslete a pak se rozhodněte. A nebojte se odmítnout nevýhodné podmínky. Tak abyste měli jistotu, že jste vybrali tu správnou půjčku, kterou nebudete zbytečně přeplácet. 

Další Finance a ekonomika