Vláda naplánovala přísné úspory. Co nás čeká?

Jak jistě víte, vláda ve snaze ozdravit veřejné finance a předejít rozvratu české ekonomiky připravila rozsáhlý balík úsporných opatření, která jsou potřebná, byť pro mnohé nepříjemná. Podívejte se na to, která z nich nejvíce ovlivní naše každodenní životy.

Předpokládaný vývoj schodku státního rozpočtu

V roce 2024 nárůst o 94 miliard, v roce 2025 dokonce o 148 miliard korun. Tak by se podle vyjádření představitelů vlády ČR vyvíjel schodek státního rozpočtu, pokud by nedošlo k žádným korekcím. To je také hlavní důvod, proč v polovině května kabinet Petra Fialy představil soubor téměř šedesáti úsporných opatření. Ty ovlivní celou řadu oblastí. Na co bychom se tedy měli připravit?

DPH: něco bude dražší, něco naopak (možná) levnější

Především má dojít ke sjednocení sazeb DPH ze současných tří na dvě. Nově budou jen ve výši 12 procent a 21 procent. Konkrétně to znamená, že některé výrobky či služby budou přesunuty do jiných sazeb DPH. 

Místo dosavadní 10% sazby budou spadat do 12%

  • například vodné, stočné, topení, léky či potraviny pro malé děti.

Ze současných 10 nebo 15 % se přesunou do 21% sazby

  • mimo jiné jde o kadeřnické a holičské služby, točené pivo, služby autorů a umělců, noviny, opravy obuvi, kožených výrobků a kol, palivové dřevo atd.

Některé položky spadnou z 15% do nižší, 12% sazby

  • především potraviny, léky, stavební práce, dětské autosedačky a také ubytovací či pohřební služby.   

Pro knihy bude nově platit nulová DPH

 

Když budete potřebovat, pomůžeme vám! 

Navzdory tomu, že v článku popsané změny ještě nebyly schválené, a tak se teoreticky může stát cokoli, kvůli nedobrému stavu veřejných financí lze očekávat, že příští rok budeme nuceni sáhnout hlouběji do kapsy. Pokud by vás to mělo přivést do finančních potíží, nezoufejte, ve společnosti Fair Credit vám rádi pomůžeme.    

Jak? Nabídneme vám spolupráci.  Můžete si u nás přivydělat ke své hlavní práci, důchodu, rodičovské či studiu. A nebo se do toho s námi pustit naplno a užívat si nadstandardního finančního ohodnocení, které Fair Credit nabízí.  

Podrobnější informace o nabídce spolupráce s Fair Credit najdete na našich stránkách.

Mám zájem o přivýdělek

 Zrušení některých daňových slev, snížení podpor, zvýšení odvodů

Vládní balíček obsahuje přes dvacet zrušených daňových slev. Mimo jiné tzv. školkovné, díky němuž dnes mohou rodiče využít slevu až 17 300 Kč ročně za umístění dítěte ve školce, zrušená by měla být i sleva na dani na studenta. Budou rovněž zvýšené odvody OSVČ, tito podnikatelé by nově měli platit víc na sociálním pojištění. Měsíční platby porostou postupně během tří let možná až téměř na dvojnásobek současného stavu, tzn. na 5 500 korun. 

Bude také snížena podpora stavebního spoření, a to ze současných 2 000 korun na maximálně 1 000 Kč ročně. Zrušené by měly být daňové slevy u zaměstnaneckých benefitů a rovněž zvýšená sazba nemocenského pojištění pro zaměstnance. Tu v současnosti po úpravě z roku 2019 platí pouze zaměstnavatel, a to ve výši 2,1 %. Nově by tedy měl pojištění platit i zaměstnanec, konkrétně 0,6 % z vyměřovacího základu. 

Máme tu ale i jednu dobrou zprávu, která jistě potěší rodiče. Rodičovský příspěvek by se totiž měl od ledna 2024, možná i dříve, ze současných 300 tisíc korun zvýšit na 350 tisíc korun.  

Vláda pro letošek zvýšila některé dávky. Projeví se to i ve vaší peněžence?

Za co dalšího zaplatíte víc?

Třeba za dálniční známku, ta by měla stát 2 300 ročně, tedy o 800 korun víc. Také za alkohol a cigarety, a zřejmě ne zrovna málo, stát chce totiž na této položce získat až 11 miliard korun. Jedinou výjimkou bude tzv. tiché víno, tedy víno, které nešumí. To bude od daně kompletně osvobozené. Naopak daň z nemovitostí by měla stoupnout až na dvojnásobek.

Ještě není schváleno

Vládní úsporný balík nicméně ještě neprošel legislativním procesem. Představitelé koalice vedené Petrem Fialou sice svorně prohlašují, že jejich návrh znamená shodu na základních principech napříč kabinetem. Vláda ho nicméně teprve bude schvalovat, a to příští týden. K projednání v Parlamentu ČR pak ho chce pustit před sněmovními prázdninami. Tak, aby změny vstoupily v platnost začátkem příštího roku. 

Sérii protestních stávek už ovšem ohlásily odbory, vadí jim především změny DPH, zavedení nemocenského pojištění pro zaměstnance i rušení daňových slev u zaměstnaneckých benefitů. Uvidíme tedy, jestli vládní úsporný plán zaznamená ještě nějaké změny.  



Další Finance a ekonomika