Kryptoměny už nejsou jen hračkou pro pár bláznů. Proč se o ně zajímat?

Už jste někdy v restauraci, obchodě nebo třeba baru platili bitcoinem? Pokud si myslíte, že něco takového dělá pouze hrstka nadšenců, navíc možná lehce švihlých, pak vězte, že dnes už tohle rozhodně neplatí. A že se tzv. kryptoměny začínají stávat pevnou součástí našich životů.

Mince a bankovky: Definitivní historie?

Věděli jste, že v současnosti už více než devadesát procent finančních transakcí probíhá v digitálním světě? Zdá se tedy, že fyzické bankovky a mince nezadržitelně míří do propadliště dějin. I proto v posledních letech vypukl obrovský boom takzvaných kryptoměn, což jsou vlastně digitální platidla. Narážíme na ně v různých souvislostech od roku 2009, kdy spatřila světlo světa vůbec první z nich, zároveň dnes i nejslavnější a také zřejmě jediná, kterou už lze považovat za plnohodnotnou alternativu ke standardní měně. Samozřejmě, mluvíme o bitcoinu.

Proč se o kryptoměny zajímat je tedy celkem nabíledni. A důvodů je jistě víc. Třeba ten, že vznikly s cílem zvýšit bezpečnost a transparentnost plateb. Navíc začínají v tomto směru čím dál víc měnit svět a jejich vliv bude s největší pravděpodobností sílit. Co to znamená? Například při provádění finančních převodů bude díky nim možné zcela vynechat banky. Celý proces tedy bude nejen elegantnější a rychlejší, ale taky levnější. A to především díky nové softwarové technologii, nazvané blockchain, v rámci které kryptoměny fungují.

Hlavní devizou je bezpečnost

Blockchain je de facto online síť, chcete-li databáze, kterou nespravuje žádná centrální autorita. (Což je dnes například banka.) A především obsahuje údaje o všech účtech a o všech převodech, které kdy byly uskutečněny. V rámci tohoto článku samozřejmě není prostor pro technické detaily, nicméně tohle je jeden z faktorů, které dělají tuto síť je naprosto bezpečnou.

A to nejen díky šifrování, ale také proto, že ona databáze se všemi záznamy má své kopie na velkém množství počítačů po celém světě. Tyhle počítače mezi sebou komunikují a transakce ověřují. Takže, jak vysvětluje magazín 21. století, i kdyby se někomu podařilo napadnout jeden či více počítačů a přepsat záznamy, ostatní uzly sítě řeknou, že údaje nesouhlasí s drtivou většinou ostatních počítačů.

Unikátnost kryptoměn v tomto smyslu tedy kromě toho, že vám nemohou být strženy žádné peníze bez vašeho souhlasu, spočívá v tom, že je nikdo, dokonce ani jejich tvůrci, nemohou ovlivňovat. Tzn. nijak kontrolovat, falšovat ani způsobit inflaci, neboli snižování jejich hodnoty. Tak jak to u současných peněz dělají třeba centrální banky tím, že tisknou nové a nové peníze. Hodnotu kryptoměn tím pádem určuje pouze samotný trh, přesněji nabídka a poptávka.

Už máte svoji kryptopeněženku? 

Kryptoměn dnes existují tisíce, ovšem jen některé z nich zatím na současný trh skutečně zasáhly. Je to kromě zmiňovaného bitcoinu například ethereum, litecoin, cardano či ripple. A jak nakládání s nimi funguje prakticky? Používají se k tomu tzv. kryptopeněženky, tedy digitální peněženky. Samotné kryptoměny se v nich sice nikdy nevyskytují, protože, jak jsme si už řekli, celou dobu zůstávají v blockchainové síti. Ukládají nicméně svým uživatelům veřejnou adresu a soukromý klíč.

Je to vlastně systém podobný bankovnímu účtu. Pokud vám někdo bude chtít poslat finanční prostředky, udělá to pomocí oné veřejné adresy. A vy s nimi budete moci nakládat až poté, co do systému zadáte správný soukromý klíč, tedy v zásadě PIN. Klíč ke svému účtu máte samozřejmě jen vy, což znamená, že také jenom vy můžete zadat příkaz k převodu peněz, jak už zaznělo výše. A také byste si ho měli pečlivě střežit. Na rozdíl od veřejné adresy, kterou můžete sdělit komukoliv. Kryptopeněženka tedy funguje vlastně jako kreditní karta.

 

Studená a horká peněženka

Většina hlavních kryptoměn má dnes také svou kryptopeněženku. Na trhu se setkáte s jejich několika typy, které se pak větví do dalšího vlákna různých druhů kryptopeněženek. Pro účely se základním seznámením se s problematikou si dnes řekneme, že existují dva hlavní druhy:

  1. hot wallet, což jsou peněženky připojené k internetu,
  2. cold wallet, které k internetu připojené nejsou a slouží především k dlouhodobému uchovávání kryptoměn.

Z logiky věci vyplývá, že cold wallet zaručují svým uživatelům větší míru bezpečí, ale není to tak jednoduché. Podrobněji můžeme tuhle problematiku probrat třeba v nějakém dalším článku o kryptoměnách.

 

Kryptoměny jako investice

Samozřejmě nemůžeme opmenout fakt, že kryptoměny fungují také jako investiční nástroj. Což je téma, o kterém se dnes mluví opravdu hodně. Máte několik možností, jak se pokusit na kryptoměnách vydělat. Například:

  1. je prostě nakoupit a čekat, jak se bude vyvíjet jejich kurz,
  2. je těžit, což však je dnes reálná varianta už jen pro někoho,
  3. nechat je zhodnocovat s určitým úrokem prostřednictvím nástrojů, které stojí na principu tzv. decentralizovaných financí,
  4. obchodovat s nimi prostřednictvím firem, které s kryptoměnami spekulují, aniž byste je tedy museli kupovat a držet atd.

V každém případě platí, že investování do kryptoměn je velmi složitá problematika, k jejímuž vysvětlení by bylo potřeba několik článků. V tomhle textu shrňme téma upozorněním, že kromě celé řady výhod mají i nevýhody. A jednou z těch nejpodstatnějších je fakt, že po prudkém růstu jejich ceny může následovat ještě prudší pád. Je tedy dobré začínat pomalými krůčky a postupovat velmi opatrně.

Další Finance a ekonomika