Daňové přiznání za rok 2019: Zbývá už jen pár dnů

Kvůli karanténním opatřením proti nemoci covid-19 letos ministerstvo financí opakovaně posouvalo lhůty pro odevzdání daňového přiznání za rok 2019. Teď už ale není na co čekat, termín je opravdu za dveřmi.

Konečný termín: 18. srpen

Před časem jsme vás informovali o tom, že ne zrovna oblíbený růžový formulář můžete v tomto roce vyplnit a odevzdat místo obvyklého 1. dubna až k 1. červenci. I to ale bylo později změněno a jako definitivní termín byl stanoven 18. srpen. Ale pozor, není to tak, jak to bývá obvykle, tedy že k určenému datu odevzdáte tiskopis a pak máte ještě několik dní na zaplacení daně. Tentokrát je třeba do úterý 18. srpna odevzdat formulář a ke stejnému datu musí být na účtu finančního úřadu připsaná i daň.

Povinnost podat přiznání k dani z příjmů fyzických osob pro vás platí nejen jste-li podnikatel – fyzická osoba, ale v některých případech se týká i zaměstnanců. Typicky pokud jsou zaměstnaní u několika zaměstnavatelů současně. Obecné pravidlo pak zní, že zaplatit daň musíte tehdy, pokud vaše roční příjmy přesáhly 15 tisíc Kč (a nejsou to příjmy osvobozené od daně nebo příjmy daněné srážkovou daní), anebo 15 tisíc nepřesáhly, ale vykazujete daňovou ztrátu. 

Ať pracují za vás

Přestože se politici už spoustu let předhánějí ve slibovací disciplíně na téma zjednodušování daňového přiznání, jeho vyplňování pořád tak úplně snadné není. Dobrá zpráva však je, že se zdokonalují technologie, takže si můžete vzít na pomoc interaktivní formuláře, které daň do značné míry spočítají za vás. Najdete je na webu Finanční správy. Formulář je optimalizovaný pro určitý software, jak zjistíte z příslušných stránek, a je také třeba ho stáhnout na disk, neotevírat v prohlížeči. 

 

Nemáte dostatek finančních postředků?

Pomůžeme vám. Kromě toho, že si můžete vzít naši klasickou bezhotovostní Fajn půjčku, jsme pro vás nově připravili bezúročnou půjčku nazvanou FÉROVKA. Poskytneme vám v jejím rámci od 4 000 do 10 000 korun s 0% úrokem a 13týdenní splatností.  Ale pozor, tahle akční nabídka platí od 5. srpna do 30. září! Víc informací najdete ZDE.

Přehled i pro sociálku

A jak jste zvyklí, společně s daňovým přiznáním je třeba odevzdat také přehled o příjmech a výdajích za rok 2019 příslušné Okresní správě sociálního zabezpečení. Respektive to může být o něco později, v tomto roce je nejzazším termínem 18. září. Žádná sankce vám tedy do tohoto data nehrozí, ale musíte do něj také zaplatit případný doplatek pojistného, který vám z přehledu vyjde. I v tomto případě můžete využít interaktivní formulář. Je ale dobré si předem přečíst instrukce jak na to, abyste s tím měli co nejméně práce.    

Pokud jde o přehled pro zdravotní pojišťovnu, ten bylo letos nutné odevzdat nejpozději k 3. srpnu. Na převedení nedoplatku však máte ještě několik dní, termín byl stanoven na 11. srpna. 

Nejběžnější daňové slevy pro rok 2019

  • 24 840 Kč na fyzickou osobu, 
  • 24 840 Kč na manželku či manžela ve stejné domácnosti, pokud nemá vlastní příjem přesahující za zdaňovací období 68 000 Kč,
  • 4020 Kč u poplatníka po dobu, po kterou se soustavně připravuje na budoucí povolání studiem nebo předepsaným výcvikem, a to až do dovršení 26 let věku, příp. do dovršení 28 let věku u prezenční formy doktorského studia VŠ.

Daňové zvýhodnění na děti pro rok 2019

  • 15 204 Kč na jedno vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti, 
  • 19 404 Kč na druhé vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti, 
  • 24 204 Kč na třetí a každé další vyživované dítě žijící s poplatníkem v domácnosti. 

Další Finance a ekonomika