Odklad splátek v krizi využilo čtvrt milionu domácností

Jak se Čechům během krize dařilo splácet své půjčky a jak velká část jich požádala o odklad?

Podle statistik České národní banky (ČNB) využilo odklad splátek v tuzemských bankách přes čtvrt milionů domácností. A celková výše úvěrů, které byly takto odsunuty na pozdější dobu, dosáhla zhruba 208 miliard korun. Přibližně třetinu z toho přitom činily splátky hypoték a zbývající dvě třetiny pak spotřebitelské úvěry. Poskytovatelé úvěrů přitom odklad splátek umožňovali jednak dobrovolně, ale také na základě zákonného moratoria, podle něhož je možné je odložit až o šest měsíců, tedy do 31. října.

„Vzhledem k našim dlouhodobým vazbám se zákazníky jsme již před schválením novely zákona o Spotřebitelském úvěru, jehož součástí je i zmíněné moratorium, byli schopni nabídnout individuální řešení, které respektovalo celou covidovou krizi,“ poznamenává Tomáš Konvička, jednatel společnosti Fair Credit. „Díky těmto skutečnostem zažádalo o odklad pouze 8 % našich zákazníků ze všech, kteří toto možnost měli,“ doplňuje. 

Půjčuje se méně

V současnosti se situace ve většině evropských zemích pomalu vrací k normálu. Minimálně v tom, že vlády ruší protipandemická opatření. Jak ale naše životy a naši finanční situaci epidemie nemoci covid-19 ovlivní z dlouhodobého hlediska se teprve uvidí. „Doba je pro všechny nová a zdravotní krizi pomalu ale jistě střídá ta ekonomická,“ myslí si Tomáš Konvička. Podle něj přestávají platit zažité vzorce spotřebitelského chování. „Opatrnější jsou poskytovatelé i zákazníci, takže se půjčuje celkově méně, ale ze zkušeností víme, že je na jakékoliv hodnocení příliš brzy a je třeba ještě pár měsíců počkat,“ uzavírá.

 

 

Češi mají problém vyjít s výplatou

V souvislosti s problematikou splácení úvěrů je dobré upozornit na výsledky průzkumu společnosti Fair Credit, zveřejněné začátkem letošního května na portále novinky.cz. Ten mimo jiné ukázal, že v současnosti má víc než polovina Čechů problémy vyjít s výplatou, zatímco před vypuknutím pandemie to bylo „jen“ 28 procent.

Další Finance a ekonomika