Kvůli dovolené se bezhlavě zadlužujeme. Letos je riziko ještě vyšší

Půjčka či úvěr na dovolenou. To je v posledních letech jeden z nejčastějších důvodů, proč se Češi zadlužují. Řada z nich se přitom tímto způsobem dostane do vážných finančních problémů. 

Průzkumy veřejného mínění z posledních let ukazují, že Češi za dovolenou v průměru každoročně vydávají zhruba 17 tisíc korun. Podstatná je ovšem jiná informace: až čtvrtina lidí uvažuje v souvislosti s rekreací o půjčce. Řada z nich nemá na dovolenou dostatek peněz, a tak se zadluží. Jsou to přitom většinou lidé s nižším vzděláním.  

Půjčky od příbuzných? Druhá nejčastější pohledávka

Kvůli úvěru nejčastěji zavítáme do banky a mnohdy úvěr splácíme i několik let. Dalším „zdrojem“ pak jsou příbuzní, až dvě třetiny respondentů by si větší sumu půjčilo od rodiny nebo přátel. V tomto případě ovšem bývá morálka splácení velmi nízká, lidé často peníze vracejí pozdě a někdy dokonce vůbec. Například v roce 2016 tvořily nesplácené dluhy v rodině nebo mezi známými tvořily až 26 procent problematických pohledávek o průměrné výši 110 tisíc korun. Potvrdil to i fakt, že se každá čtvrtá pohledávka týkala soukromých půjček, což byla po neuhrazených fakturách hned druhá nejčastější pohledávka. 

Utrácíme víc, než si můžeme dovolit

Celorepublikový průzkum společnosti Fair Credit před časem odhalil, že Češi v létě utrácejí víc, než dokážou zvládnout. Každá třetí domácnost uvedla, že si musí vzít úvěr, aby překlenula září, kdy má zvýšené výdaje kvůli začátku školního roku. Jak nicméně k výsledkům poznamenal jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička, situace se postupně zlepšuje a počet domácností, které jsou nuceny se zadlužit, aby dokázaly vyžít, se snižuje.

Na podzim přijdou problémy, neriskujte

Zjištění agentury Ipsos z letošního roku pak ukázalo, že až čtyři z deseti Čechů nemají rezervu pro nečekané situace, jako byla například pandemie nemoci covid-19. Ekonomové v této souvislosti varují, že vzhledem ke zhoršujícímu se vývoji ekonomiky je teď ještě víc než kdy jindy rizikové se bezhlavě zadlužit kvůli dovolené. Dá se totiž očekávat, že na podzim přijdou problémy. V té době odezní současná záchranná vládní protipandemická opatření na podporu firem, které tak budou s velkou pravděpodobností nucené propouštět. A „zbytečný“ dluh kvůli dovolené by nepříjemnou situaci mohl ještě zhoršit. 

Další Finance a ekonomika