Které běžné účty jsou skutečně zdarma

Tuzemské banky se předhánějí s tvrzením, že vám poskytnou běžný účet zdarma, bez nesmyslných poplatků. Když se ale rozhodnete jejich podmínky prozkoumat, zjistíte, že ve většině případů najdete nějaký háček a že to vlastně tak docela zdarma není. V tomhle článku vám mimo jiné představíme bankovní konta, za která skutečně platit nebudete.

Bez poplatků a podmínek jsou čtyři účty

Situace tedy vypadá takto. Prvním ústavem, kde za běžný účet nebudete skutečně nic, je Equa bank. Ta totiž začátkem roku zrušila poplatek za výběr ze zahraničního bankomatu a všechny běžné transakce v současnosti umožňuje provádět zdarma. Pro upřesnění – za běžné transakce považujeme vedení účtu, výběr ze všech bankomatů doma i v zahraničí, příchozí/odchozí elektronické platby včetně SEPA plateb a také okamžité platby. A k tomu samozřejmě používání platební karty. (Mimochodem, běžný účet Equa bank se nedávno stal jedničkou v žebříčku analytické společnosti Scott & Rose a portálu Finaparada.cz). Nevýhodou je malý počet poboček Equa bank, ovšem bankomatů budete mít naopak k dispozici dostatek.

Následuje Expobank a její Neo účet. Všechny základní transakce včetně výběru ze všech bankomatů v ČR i zahraničí jsou v jeho rámci zdarma, taktéž internetové bankovnictví atd. Určitou nevýhodou může být také menší počet poboček Expobank. 

Bez podmínek a zdarma, to platí i pro banku Creditas s jejím účtem nazvaným Richee. Kromě jiného dostanete k účtu bezkontaktní a virtuální kartu MasterCard, ovšem i zde se budete muset smířit s nižším počtem poboček. 

Čtvrtým skutečně zdarma účtem je Tom Plus od Moneta Money Bank. Oproti minulé verzi už i tento poskytuje výběry z vlastních, cizích i zahraničních bankomatů zdarma bez nutnosti vybírat minimální částku. A v případě Moneta Money Bank narozdíl od předešlých bank jistě oceníte existenci více než 260 poboček a 550 bankomatů. Nebo to, že platit můžete i pomocí Apple, Google, Garmin a FitBit Pay.   

 

Vždy se najde nějaké „ale“

I celá řada dalších běžných účtů na první pohled vypadá zdarma, a banky taky na tenhle argument lákají nové klienty. Jenomže u nich dřív či později přijdete na to, že přece jen budete muset něco zaplatit. Například u mBank a jejím mKontu je háček v tom, že budete-li z bankomatu vybírat méně než 1500 Kč, nebo odpovídající částku v cizí měně, banka vám za tenhle úkon naúčtuje 29 Kč. V rámci Malého tarifu od Air bank zaplatíte za každý výběr z cizího či zahraničního bankomatu (25 Kč). A totéž platí pro Komerční banku a její MůjÚčet (39 Kč za výběr) také Českou spořitelnu (40 Kč za výběr) a další.  

Z výše uvedeného je zřejmé, že ještě předtím, než si účet sjednáte, byste si měli ujasnit, jak přesně ho budete využívat a co je pro vás důležité. Pokud například neplánujete vybírat peníze v zahraničí, zato v Česku naopak často, bude pro vás pravděpodobně vhodnější účet zdarma některé z velkých tuzemských bank. Třeba Komerční banky nebo České spořitelny. Nabídne vám totiž hustou síť poboček a bankomatů, takže ve finále vás používání tohoto účtu také nebude stát ani korunu. 

Další Finance a ekonomika