Koronavirová krize odhalila finanční slabiny Čechů

Pandemie nového typu koronaviru k nám zkraje roku vpadla nečekaně, jen málokoho nezaskočila. Podívejme se, jak zamávala s našimi peněženkami a ovlivnila naši finanční situaci.

Karanténní opatření, které česká vláda vyhlásila v polovině března, na dva měsíce prakticky zastavila tuzemskou ekonomiku. V důsledku toho se v plné nahotě ukázalo, jak na tom Češi z finančního hlediska jsou.

Už o rok dříve, v březnu 2019, uskutečnila agentura NMS Market Research průzkum, ze kterého mimo jiné vyplynulo, že celá pětina obyvatel ČR by se v případě, kdy by musela řešit nenadálou životní situaci, dostala do vážných problémů. Chyběly by jí totiž peníze. Respondenti průzkumu se tehdy shodli na tom, že finanční rezerva by měla dosahovat přibližně 80 tisíc korun. Jenže realita tomu neodpovídá: tři lidé z deseti uvedli, že mají k dispozici nejčastěji jen 20 tisíc.  

Čtyři z deseti pocítili dopad na příjmy

Analýza toho, jak Čechy zasáhla koronovirová krize, nedobrou situaci potvrzuje. Podle průzkumu opět agentury NMS Market Research, jehož výsledky byly zveřejněny v polovině letošního května, pocítili téměř čtyři z deseti oslovených dopad na své příjmy. Přičemž téměř čtvrtina oslovených sdělila, že by se svou finanční rezervou nevystačila ani měsíc a další pětina by to zvládla maximálně právě po tuto dobu. A opět se potvrdilo, že v domácnostech s příjmy do 20 tisíc korun je až 60 procent těch, kteří by s rezervou vystačili maximálně měsíc. Zároveň ovšem platí, že každý pátý oslovený má velkou dostatečně rezervu a vystačil by s ní i déle než sedm měsíců. 

Většina se chová zodpovědně

Také průzkum společnosti Fair Credit, zveřejněný začátkem letošního května na novinky.cz, potvrdil, že celková situace není dvakrát dobrá. Mimo jiné z něj vyplynulo, že v současnosti má víc než polovina Čechů problémy vyjít s výplatou, zatímco před vypuknutím pandemie to bylo „jen“ 28 procent. Jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička k tomu uvedl, že schopnost vyjít s výplatou je otázka disciplíny a plánování výdajů. Jenomže ty sleduje a eviduje jen 29 procent Čechů. „Data nicméně ukazují, že se většina spoluobčanů snaží chovat zodpovědně, a i když jich velký podíl žije od výplaty k výplatě, pokouší se dále nezadlužovat,“ uvedl k výsledkům průzkumu Tomáš Konvička.

Lidé jsou obezřetnější

Podle něj byla vážnost situace zřejmá i z chování klientů firmy během krize. „Při osobních setkáních s našimi obchodními zástupci či zaměstnanci jsme jasně vnímali jejich větší obezřetnost,“ říká Tomáš Konvička. „Tento fakt jsme samozřejmě plně respektovali a také jsme všechny kolegyně a kolegy, kteří přichází do styku se zákazníky, nabádali ke zvýšené opatrnosti. Nicméně vzhledem k dlouhodobě pevným vazbám s našimi zákazníky se nám podařilo situaci oboustranně zvládnout, za což si všichni zúčastnění zaslouží velký respekt a poděkování.“

Další Finance a ekonomika