5 tipů, jak bojovat s jarní únavou

Však to znáte. Na jaře se tělo jen těžko probouzí ze zimního spánku. Přes zimu jsme více uvnitř, jíme hutnější jídla, naše imunita musí často bojovat s chřipkou. To všechno se dokáže podepsat na našem těle i psychice. Co s tím?

 1. Vyspěte se 
 2. Káva jarní únavu nespraví. Když si tělo říká o spánek, dopřejte mu ho. Vaše tělo po zimě prostě potřebuje pauzu, vyplatí se ho poslechnout.

 3.  Buďte na slunci a na čerstvém vzduchu 
 4. Nemusíte být velcí sportovci. I rychlejší procházka po okolí vám dodá energii a zlepší náladu, stačí dvacet minut. Nadechnout se a v klidu si pročistit hlavu je občas lepší než hodiny ve „fitku“.

 5. Změňte jídelníček 
 6. Na svíčkovou a smažený sýr na chvilku zapomeňte. Ne nadarmo naše babičky držely až do Velikonoc půst. Tělo se potřebuje pročistit, přesto půst nemusí znamenat hladovění. Ideální jsou třeba luštěninové saláty, zeleninové polévky nebo smoothie

 7. Dodejte tělu vitaminy 
 8. Jestli vám na jaře tak nějak chybí šťáva, nezoufejte. Máme pro vás recept, jak si trochu energie dopřát v tekuté podobě. Není ze švestek, ani v sobě neukrývá alkohol, jenom ovoce a spoustu vitaminu C.

 9. Dodržujte pitný režim 
 10. Lékaři tvrdí, že dospělý člověk by měl za den vypít až 2 litry tekutin. Nedostatek tekutin snižuje krevní tlak. Do mozku se tak dostává méně okysličené krve, protože nemůže jet na plný výkon. Pozor, mezi tekutiny se nepočítá alkohol ani kávat. Nejlepší je stará dobrá neperlivá voda.

Tip na vitaminovou bombu – Zelené smoothie s malinami a rukolou

Trochu nezvyklá, ale výborná kombinace. Maliny výborně osvěží sladkou chuť hrušek, navíc obsahují velké množství vitaminu C, který posiluje imunitu. Rukoly dejte raději méně. V našem jarním smoothie funguje jako koření. Vyplatí se počkat a sehnat opravdu zralé a šťavnaté hrušky. V nouzi místo nich můžete použít banán.

Na smoothie budete potřebovat:
 • 2 šťavnaté a sladké hrušky

 • hrst malin, klidně mražených

 • půl hrsti rukoly

Omyté a nakrájené ovoce vložte spolu s rukolou do mixéru a dolijte vodou. Pak už stačí jen pořádně promixovat, až se začne tvořit pěna, a nápoj pro jarní detox je na světě.

Přejeme dobrou chuť!

Další Lifestyle