Máte doma školáka? Začátek školního roku zatíží vaši peněženku

Zatímco školáky čeká 1. září návrat do školy s čistým štítem, s těšením se na spolužáky a nová školní i mimoškolní dobrodružství, jejich rodiče musejí počítat s nemalou finanční zátěží. Začátek školního roku je spojen s výrazně vyššími rodinnými výdaji.

Na kolik vás vyjde začátek školního roku?

Pokud máte doma děti školou povinné, nejspíš poslední prázdninový týden trávíte nakupováním potřebných školních pomůcek, oblečení a obuvi. A 1. zářím to nekončí, nákupy vybavení školáka a další výdaje vás budou čekat víceméně po celé září, kdy se dítě bude hlásit do kroužků. Nejtěžší to mají rodiče nastávajícího prvňáčka. Přechod ze školky do školy je totiž finančně mimořádně náročný.

Spočítat půjčku

Co potřebuje prvňák před nástupem do školy?

  • Aktovku – Školní taška vás bude stát nejvíce. Je třeba myslet na zdraví vašeho dítěte a pořídit mu aktovku s ergonomicky tvarovanými zády. Ta vás vyjde minimálně na 1 000 Kč.
  • Přezůvky – Myslete na to, že v přezůvkách bude vaše dítě chodit několik hodin denně. Vybírejte raději zdravotní obuv s podporou nožní klenby.
  • Penál, psací pomůcky, výtvarné pomůcky – Ze školy pravděpodobně dostanete seznam.
  • Box na svačinu, láhev na pití, kapsář či pytel na sport…
  • Oblečení a obuv na cvičení
  • Další výdaje: strava (obědy ve škole), družina, kroužky, mimoškolní aktivity

Výdaje na začátku školního roku přesahují v průměru 4 000 Kč na dítě. Přičemž platí, že s věkem dítěte rostou jeho finanční nároky. V průběhu roku budou výdaje přibývat – nejen nové oblečení a obuv pro rostoucího školáka, ale přidávat se budou školní výlety, školy v přírodě, lyžařské zájezdy a další aktivity.

 

Potřebujete půjčit? Neváhejte využít jednu z půjček od Fair Credit

Pokud vás začátek školního roku přivádí do finanční tísně, neváhejte se obrátit na Fair Credit! Půjčíme vám, kolik budete potřebovat – snadno a rychle.

Vybrat si můžete půjčku, která vám bude nejlépe vyhovovat:

  • Fajn půjčku v hotovosti od 4 000 do 50 000 korun (stálým zákazníkům až do 70 000 Kč) –  peníze vám vyplatíme přímo do ruky v pohodlí vašeho domova
  • Půjčku JONATÁN, v rámci které vám pošleme od 40 000 do 150 000 korun na váš účet
  • Půjčku TETIČKA, rychlá on-line půjčka od 1 000 do 20 000 Kč

Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte.

Spočítat půjčku

Nejdražší jsou kroužky

Zatímco učebnice, oblečení, obuv a další pomůcky jsou jednorázovým výdajem, který většinou vydrží na celý školní rok, významnou položkou v rodinném rozpočtu jsou mimoškolní aktivity dětí. Podle Českého statistického úřadu navštěvuje alespoň jeden mimoškolní kroužek týdně 75 % českých dětí, přičemž jejich rodiče na kroužky vynaloží v průměru 5 500 korun ročně.

Kde najdete finanční výpomoc?

Rodiny s nízkými příjmy či matky samoživitelky mohou požádat o finanční pomoc stát. Na úřadu práce lze zažádat o jednorázovou dávku mimořádné okamžité pomoci, která může za rok dosáhnout až 38 600 Kč. Nenechte se však zmýlit, že na dávku dosáhne každý a že si za ni pořídíte libovolné školní potřeby – posuzování žádosti je poměrně přísné a příspěvek se vztahuje na výdaje související se vzděláním či zájmovou činností dětí dle tabulek, tedy například na aktovku nemůžete dostat 1 000 Kč, ale jenom kolem 400 Kč. Příspěvek na mimoškolní sportovní aktivity vyplácejí i některé zdravotní pojišťovny. Například u VZP můžete získat příspěvek 500 Kč na jedno dítě.

Další Finance a ekonomika