Moderní spotřebiče mohou přinést nemalé úspory. Vždy je ale potřeba počítat

Přemýšlíte o tom, jestli byste pořízením nových, úsporných spotřebičů mohli jejich provozem ušetřit peníze, kvůli kterým by mělo smysl výměnu udělat? Ve spoustě případů by to tak opravdu bylo, ovšem ne vždycky.

Úspora není automatická

Energetická efektivita je v posledních letech téměř mantrou výrobců. Směr je to jistě správný, jen je potřeba vždy důkladně propočítat, jestli se vám pořízení nové ledničky či pračky opravdu vyplatí.

Když například před dvěma lety provedl portál Arecenze srovnání zaměřené na tento problém, zjistil, že s nákupem nového domácího pomocníka nemůžete na úspory spoléhat automaticky. Například u nejpoužívanější varianty pračky, tedy s kapacitou 6 kg, a s energetickou třídou A+++, autoři spočítali roční náklady na elektřinu ve výši cca 500 Kč. U modelu se stejnou kapacitou, ovšem ve třídě A+, považované za dnes už téměř nepřijatelnou, pak došli k hodnotě zhruba 800 Kč. Rozdíl tedy nebyl nijak výrazný.

 

 

Změna v označování energetické náročnosti

Od letošního roku se začíná měnit označení na energetických štítcích spotřebičů, důvodem je snaha o větší přehlednost. Konkrétně to znamená, že na šesti typech výrobků (myčky, pračky a pračky se sušičkou, lednice, svítidla a elektrické displeje) už nenajdete “áčka s plusy”. Ty nejúspornější spotřebiče, které jsou nyní na trhu, byly zařazeny do tříd B, C a níže. Škála tříd energetické účinnosti je nově od A po G, což má mj. vytvořit prostor pro další vývoj úspornějších spotřebičů.

Návrat investice za 44 let…?!

Ovšem k zajímavému výsledky došli ve třídě praček s větším objemem, a sice 9 kg. Pro porovnání zvolili jeden z nejúspornějších a současně jeden z nejméně úsporných modelů. Rozdíl v pořizovací ceně těchto spotřebičů byl zhruba 8000 Kč, rozdíl v průměrných ročních nákladech pak zhruba 180 Kč. Vychází z toho, že investice do dražší pračky by se v tomto případě na provozních nákladech vrátila přibližně po 44 letech užívání. Což samozřejmě není dvakrát reálné a jasně to ukazuje, že koupit v tomto případě výrazně dražší pračku pouze kvůli energetické úspoře se nevyplatí. Roli však pochopitelně mohou hrát i jiné aspekty, například speciální funkce dražšího modelu apod.

To ale pochopitelně neznamená, že bychom vás chtěli odrazovat od pořízení nových úsporných spotřebičů. Obecně platí, a vychází to z dlouhodobých srovnání, že správným výběrem můžete například u kombinovaných chladniček za deset let ušetřit až okolo šest tisíc korun, u sušiček pak ještě víc, může to být okolo deset tisíc korun. Dnešní myčky nádobí pak zase zvládnou svoji práci při použití nižšího množství vody, což vám nejen ušetří další peníze, ale ve spojení s ekologickými mycími prostředky i méně zatíží životní prostředí. Jak už jsme ale uvedli, je potřeba pečlivě vybírat a všechno dobře propočítat.

 

Při výběru pomůžou internetové srovnávače

Náklady na provoz domácnosti, a to nejen spotřebičů, si můžete porovnat například na internetových kalkulačkách společnosti PRE.

Rychlá půjčka od Fair Credit

Je nicméně jasné, že pořízení nového spotřebiče, ať už kvůli snaze o dosažení úspory nákladů nebo jednoduše proto, že se vám ten starý rozbil, je nemalým zásahem do peněženky. Pokud byste zrovna neměli dostatek peněz, my ve společnosti Fair Credit vám rádi pomůžeme.

Po podpisu smlouvy vám poskytneme spotřebitelský úvěr, a to buď:

  • Fajn půjčku v hotovosti od 4 000 do 50 000 korun (stálým zákazníkům až do 70 000 Kč) –  peníze vám vyplatíme přímo do ruky v pohodlí vašeho domova
  • Půjčku JONATÁN, v rámci které vám pošleme 20 000 do 150 000 korun na váš účet
  • Půjčku TETIČKA, rychlou on-line půjčka od 1 000 do 20 000 Kč

Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte.

Celý proces je navíc opravdu jednoduchý. Stačí abyste:

  1. zavolali na bezplatnou infolinku 800 888 120,
  2. sjednali si schůzku s obchodním zástupcem, který za vámi přijde domů,
  3. popř. vyplnili on-line žádost, na základě které vás budeme kontaktovat.

Chci si půjčit

Další Lifestyle