Finanční poradna

FINANČNÍ GRAMOTNOST

Víte, co se skrývá pod pojmem „finanční gramotnost“? Jedná se o soubor znalostí a dovedností ze světa financí. Zjednodušeně řečeno, abyste se uměli orientovat ve svých financích a věděli, jak s nimi správně zacházet v různých životních situacích. Tedy například mít pod kontrolou své příjmy a výdaje, umět si plánovat rozpočet, vědět, kdy a na co si můžete půjčit, jak to bezproblémově splácet, jak správně číst smlouvy apod. 

Jaké otázky by vás mohly či měly zajímat?

(k získání odpovědi klikněte na danou otázku)

Ptejte se nás

Jarmila K. z Kladna se nás ptá: Co se stane, když nebudu moct splácet?

Jestliže jste se vlivem nepředvídatelných okolností dostali do tíživé situace nebo do budoucna očekáváte zhoršující se finanční situaci domácnosti, doporučujeme, abyste se co nejdříve obrátili na svého poskytovatele úvěru, který Vám pomůže najít řešení. Problémy se splácením proto neodkládejte, abyste svoji situaci ještě více nezhoršili. Fair Credit se bude snažit najít společné řešení, například formou odložení či rozložení splátek nebo splátkového kalendáře. S půjčkou od Fair Credit Vám nehrozí žádné sankce.

Spolupracujeme i s občanskými sdruženími, která Vám poradí s Vaším aktuálním problémem či finanční situací. V České republice působí a pomáhá například:

  • olomoucké občanské sdružení SPES,
  • 14 poraden pod hlavičkou Asociace občanských poraden,
  • Poradna při finanční tísni.

 

Petr S. z Ústí nad Labem se ptá: Potřebuji si půjčit. Za jak dlouho mohu mít peníze k dispozici?

Rychlost vyplacení peněz záleží na Vás. Pokud žádáte o půjčku, mějte vždy předem připravené veškeré dokumenty, které jsou k žádosti potřeba. Nejčastěji se jedná o občanský průkaz, potvrzení o příjmech a další dokumenty podle požadavků instituce, kde o půjčku žádáte.

V případě, že zvolíte naši společnost Fair Credit, můžete mít peníze k dispozici velmi rychle. Často i do 48 hodin. Naše společnost nabízí svým klientům možnost zavolat na bezplatnou infolinku, kde na sebe zanecháte kontakt. Do 24 hodin Vás kontaktuje obchodní zástupce a domluví si s Vámi osobní schůzku. Pokud o půjčku žádáte seriózní společnost, obchodní zástupce Vás nejprve seznámí s jejími podmínkami, poté s Vámi sepíše žádost o půjčku. Každá zodpovědná společnost si ověřuje klientovu schopnost půjčku splácet. Je-li žádost schválena, dojde k vyplacení peněz. Výhodou u naší společností je, že se vše odehrává v domácnosti zákazníka a podle jeho časových možností.
 

Julie V. z Karviné se ptá: Do výplaty nevyjdu s penězi. Slyšela jsem o krátkodobé půjčce. Je to rozumné?

Pokud potřebujete mít peníze rychle k dispozici, můžete využít služeb nebankovních společností, které krátkodobé půjčky nabízejí. Doporučujeme najít si na webových stránkách kalkulačku, kde si můžete nastavit výši požadované půjčky a dobu splácení a ihned zde vidíte přesný rozpis týdenních splátek. Předem tedy víte, kolik za půjčku budete splácet.

O krátkodobou půjčku si jednoduše zažádáte tak, že vyplníte online žádost na webových stránkách společnosti, nebo zavoláte na bezplatnou linku. Dále Vás bude kontaktovat obchodní zástupce společnosti, který si s Vámi domluví schůzku a vyplní s Vámi žádost o půjčku. Po jejím schválení Vám rychle peníze vyplatí přímo na ruku.

Uvažujete-li o krátkodobé půjčce, pečlivě zvažte, u jaké společnosti si ji vezmete. Kromě výše úroku a RPSN si také zjistěte, zda společnost nevyžaduje ručení majetkem, co se stane, když nebudete schopni zaplatit splátku, aj. Odpovědné společnosti Vám rozhodně nebudou hrozit exekucí.
 

Jiří M. z Piště se ptá: Mám v zaměstnání smlouvu na dobu určitou. Mohu získat půjčku?

Pokud splníte všechny podmínky pro získání půjčky, můžete ji získat i v případě, že pracujete na dobu určitou. Každý žadatel o půjčku prochází tzv. scoringem, což představuje posouzení žadatele půjčku splácet. U nebankovních společností scoring nejčastěji vychází z identifikačních údajů zákazníka, jako jsou jméno, místo bydliště, zaměstnání, rodné číslo, výše příjmu, rodinný stav, počet vyživovaných dětí atd. V otázce zaměstnání se posuzuje i to, na jak dlouhou dobu je pracovní poměr na dobu určitou uzavřen. Podle toho Vám obchodní zástupce navrhne půjčku s optimální dobou splácení.

Radmila Z. z Jihlavy se ptá: Chtěla bych si vzít půjčku, ale bojím se, abych nenarazila na lichváře. Poradíte mi?

Nejprve si vysvětleme, jak je lichva definována zákonem. Lichva je půjčování peněz s nepřiměřeně vysokým úrokem. Lichvy se dopouští ten, kdo vědomě zneužije něčí rozumové slabosti, tísně, nezkušenosti, rozrušení nebo lehkomyslnosti při uzavírání smlouvy.

Peníze si proto půjčujte jen u ověřených společností. Můžete dát na doporučení svého známého, který má sám peníze půjčeny a je se službou spokojen. Pokud Vás zaujme inzerát v tisku nebo nějaký leták, vybírejte ty společnosti, které jsou na trhu známy. To poznáte podle toho, že mají své webové stránky, kde zjistíte více informací o půjčce, kde máte možnost si předem půjčku na on-line kalkulačce spočítat. Nejvíce buďte obezřetní při podpisu smlouvy o půjčce. Před podpisem si ji důkladně přečtěte, a nebudete-li čemukoliv rozumět, ptejte se. Zodpovědné a transparentní společnosti, které s Vámi hrají fér, uvádějí na přední straně smlouvy výši půjčované částky, výši splátky a také celkovou splatnou částku, která se během úvěru nemění. Společností, které Vám nabízejí půjčit si peníze, je na trhu hodně, ale těch zodpovědných již méně.
 

 

800 800 122 Klientská zóna

Spokojení spotřebitelé

„Nemohla jsem včas splatit půjčku, ale společnost mi vyšla vstříc a dohodla se mnou individuální splátky.“ Jarmila Z., Plzeň
„S Fajn půjčkou jsem velmi spokojen, líbí se mi rychlost posouzení a schválení žádosti a následná výplata peněz.“ Jan Z., Liberec
„Oceňuji především to, že kvůli vyplácení peněz a výběru splátek nemusím nikam jezdit a vše se vyřídí u mě doma.“ Filip F., Náchod
„Líbi se mi, že můžu týdně platit menší částky než jednou měsíčně splatit větší sumu“. Ludmila V., Ostrava