Seznamte se s Tomášem Konvičkou

Zásadním zlomem v jeho kariéře byl rok 1999. Tehdy nastoupil do společnosti Provident Financial, která poskytuje rychlé bezúčelové půjčky a má dlouhou tradici. Byla založena již v roce 1880 v Irsku. Tomáš Konvička se postupně z pozice liniového manažera obchodu vypracoval přes funkci regionálního manažera zodpovědného za rozvoj aktivit firmy na severní Moravě až po divizního manažera obchodu v roce 2005.

V této době se zároveň stal členem vedení celé společnosti, v němž zůstal do roku 2010. Necelé dva roky pak působil jako zemský ředitel ve společnosti Fincentrum. A na podzim 2012, kdy byla založena společnost Fair Credit, se stal členem jejího vedení, v němž působí dodnes.

Klienti jsou spokojeni

Tomášovi Konvičkovi podařilo vytvořit ze společnosti Fair Credit jednoho z největších poskytovatelů nebankovních půjček v České republice. On sám se netají tím, že jeho vizí je stát se lídrem tuzemského trhu. A jak ukázala zjištění renomované agentury STEM/MARK, která před dvěma lety zjišťovala spokojenost klientů se službami jeho společnosti, Fair Credit je zřejmé na dobré cestě se jím stát.

Mimo jiné se totiž ukázalo, že až 96 procent klientů je spokojeno s půjčkou od Fair Credit. A v případě obchodních zástupců společnosti byla spokojenost dokonce ještě vyšší, až 98 procent. S tím, že klienti u nich nejvíce oceňují jejich způsob jednání, dobrou domluvu, vstřícnou komunikaci a rychlost vyřízení půjčky. Výsledky výzkumu najdete ZDE.

Většina se chová zodpovědně

Důležitým tématem je pro Tomáše Konvičku situace na českém finančním trhu a také finanční gramotnost. Fair Credit mimo jiné pravidelně zadává výzkumy v této oblasti. Například letos v květnu zjistil, že vlivem karanténních opatření není situace v českých rodinách dvakrát dobrá. Konkrétně že víc než polovina Čechů má problém vyjít s výplatou, zatímco před vypuknutím pandemie to bylo „jen“ 28 procent.

Tomáš Konvička k tomu poznamenal, že schopnost vyjít s výplatou je otázka disciplíny a plánování výdajů. Jenomže ty podle něj sleduje a eviduje pouze 29 procent Čechů. „Data nicméně ukazují, že se většina spoluobčanů snaží chovat zodpovědně, a i když jich velký podíl žije od výplaty k výplatě, pokouší se dále nezadlužovat,“ řekl Tomáš Konvička.

Společný úkol

„Finanční gramotnost je důležitá zejména proto, aby se lidé nedostávali do pro ně velmi složitě řešitelných situací, které mohou ovlivnit jejich životy na několik let. Nikdy by neměl nastat scénář, kdy si půjčuji na zaplacení něčeho, co jsem si půjčil již dříve.

Jsem přesvědčený o tom, že v ČR by bylo potřeba zapracovat na rozvoji finanční gramotnosti střední generace. Myslím, že je to společný úkol pro jednotlivé společnosti i asociace, ve kterých se sdružují, a v neposlední řadě i pro stát. Je nutné spolupracovat také s neziskovými organizacemi. Umím si pro tyto účely představit něco jako veřejnou online platformu zdarma,“ vysvětluje Tomáš Konvička.