Zjistěte si, jestli někde nedlužíte. Jak na to?

Požádali jste o půjčku a poskytovatel vám ji zamítl, protože k vašemu překvapení zjistil, že jste v bankovních nebo nebankovních registrech vedeni jako dlužník? Nebo že je na vás dokonce nařízena exekuce? Těmto mimořádně nepříjemným situacím je dobré předcházet. Fair Credit vám poradí, jak si ověřit tzv. bezdlužnost.

Jak si ověřit bezdlužnost?

Hned v úvodu pro vás máme ne zrovna povzbudivou zprávu: bohužel neexistuje žádný jednotný registr ani úřad, na kterém byste si snadno mohli ověřit, jak jste na tom celkově. Pokud tedy chcete mít absolutní jistotu, že vám někde netiká časovaná bomba, budete nuceni zaměřit se na několik subjektů, jejichž prostřednictvím si svou bezdlužnost můžete ověřit.

Dluhy: Začněte Solusem

Nedořešená dopravní pokuta nebo třeba nedoplatek na účtu za energie. I kvůli takovým „prkotinám” se můžete stát dlužníkem. Ale nejen to. Výjimkou nejsou ani případy, kdy někdo dluh „zdědí” po zemřelém členu rodiny nebo si nějaký výtečník půjčí peníze na ukradené doklady.

Zjistit, jestli se něco takového nestalo třeba i vám, samozřejmě můžete, i když je to trochu komplikované. Je totiž potřeba prozkoumat několik registrů, protože ani jeden z těch existujících nezahrnuje všechny údaje. Každopádně se obracejte jenom na ty oficiální.

Jako první se nabízí Solus, který vede informace o těch, kdo se opozdili se splátkami. Solus vám nabídne výpis elektronický nebo papírový. Prvně jmenovaný s aplikací pro mobilní telefon vás vyjde levněji. Zaslání kódu stojí 50 korun, první SMS s výpisem pak 99 korun a za další SMS zaplatíte 30 korun. Oproti tomu písemný výpis stojí 320 Kč. Kromě výpisu z registrů vám Solus poskytne i náhled do výše zmiňované Centrální evidence exekucí i Insolvenčního rejstříku. Výpis si můžete objednat elektronicky přes web registru.

Vláda pro letošek zvášila některé dávka. Projeví se to i ve vaší peněžence?

Jeden rejstřík nestačí

Výpis ze Solusu už máte? Tak se pojďme podívat, kam zamířit dál. Určitě byste neměli vynechat Bankovní registr klientských informací ani Nebankovní registr klientských informací. V obou najdete informace o půjčkách, včetně i těch řádně splacených. Jejich poskytovatelé si v těchto registrech obvykle zjišťují, zda zájemci o půjčku řádně splácí své závazky. Součástí výpisu jsou proto informace o všech půjčkách a závazcích, které poskytly banky, stavební spořitelny, splátkové, úvěrové, leasingové a další finanční instituce.

Informace z obou rejstříků o sobě najdete na webu Kolikmám.cz. Peněženku si připravte i v tomto případě. Za online výpis z každého rejstříku zaplatíte 100 Kč, při osobní návštěvě v klientském centru nebo poštou vás to vyjde na 200 Kč. A možná se vám budou hodit i další služby portálu, například seznam exekucí, informace o spotřebitelských úvěrech nebo o platbách za energie.

   

Potřebujete půjčit? Pomůže vám Fair Credit

Pokud potřebujete půjčit a v registrech jste nenašli žádný nevyřešený závazek, obraťte se na nás, rádi vám pomůžeme.

Naši nabídku najdete na webu Faircredit.cz.

Mám zájem o půjčku

Výpis z evidence exekucí získáte na poště

Rozhodně byste měli zamířit na pobočku České pošty, tam totiž můžete získat ověřený výpis z Centrální evidence exekucí. Ale pozor, neplatí to pro všechny pobočky. Seznam těch, které pro tyto účly potřebujete, tedy s tzv. CzechPointy, najdete na webu České pošty. Každopádně z výpisu se dozvíte následující informace:

  • Zda na vás byla nařízena exekuce podle exekučního řádu,
  • který soudní exekutor byl provedením exekuce pověřen,
  • o jakou vymáhanou povinnost se jedná,
  • kdy byla exekuce nařízena,
  • popř. zda byla pravomocně odložena či zastavena.

Výpis se vám možná bude hodit i pro jiné životní situace, třeba když si budete chtít pronajmout byt a podobně. Počítejte ovšem s tím, že za něj budete muset zaplatit, a to 50 Kč za jednu stranu výpisu.

 

Mezinárodní den bez dluhů poskytne poradenství zdarma

Skvělou službu nabízí sdružení KRUK. To se zaměřuje na pomoc lidem v těžké finanční situaci, například s nesplacenými dluhy atd. A každý rok vždy na podzim organizuje tzv. Den bez dluhů. Akce probíhá obvykle po celý listopad, možná se vám tedy vyplatí si na ni počkat i letos. V jejím rámci totiž budete mít možnost nejen si zavolat na bezplatnou linku 800 70 08 80 a svou situaci konzultovat s poradcem na telefonu. KRUK vám také zcela zdarma zjistí, zda jsou proti vám vedeny exekuce a popřípadě kolik. Sdružení můžete kontaktovat i prostřednictvím e-formuláře.

Závěrem si ještě řekněme, že vaši bezdlužnost si po podání žádosti o půjčku prověřuje i společnost Fair Credit. Možná totiž o svých problémech ještě nevíte, a my bychom našim klientům nechtěli jejich situaci zhoršovat. Zároveň je ale dobré vědět, že i když máte záznam v registru z minulosti, neznamená to automatické zamítnutí žádosti. Jak je to možné? Dozvíte se v článku Zářez ve „finančním rejstříku”? I tak můžete získat desetitisícovou půjčku.

Další Finance a ekonomika