Získat půjčku na mateřské? Obtížné, ale ne nemožné

Období péče o malé dítě kromě toho, že je nepochybně krásné, bývá také finančně náročné. A nenadálé výdaje mohou situaci ještě ztížit. Často bývá jediným řešením půjčka. Možnosti jsou v takové situaci prakticky pouze dvě, a sice bankovní nebo nebankovní úvěr. Na dalších řádcích rozebereme jejich dostupnost a také klady a zápory obou variant.

V bance? Jenom malá šance

Úvěr od některého z bankovních domů bude s největší pravděpodobností levnější než půjčka od nebankovní společnosti. Jenže zároveň platí, že matku na mateřské banky nejspíš nebudou považovat za bonitní klientku, protože její příjem se obvykle skládá jenom z mateřské a rodičovské. To znamená, že půjčku v takovém případě banka s největší pravděpodobností neposkytne.

Je také důležité uvědomit si, že si bankovní domy důkladně prověřují bonitu žadatelů, resp. žadatelek, tedy to, zda jsou schopné splácet své závazky, a to včas. Budou zkoumat i úvěrovou historii, zajímat se o výpisy z insolvenčního rejstříku. A pokud jste někdy v minulosti měly problémy se splácením, šance na získání úvěru bude o to menší.

V lepší situaci jsou pochopitelně ženy, které si na mateřské přivydělávají. Popřípadě pokud mohou jako hlavního žadatele uvést manžela se stabilním příjmem, zatímco ony jsou v pozici spolužadatelky.

Nebankovní půjčka na mateřské

Když se obrátíte na nebankovního poskytovatele půjček, jako je například Fair Credit, pravděpodobnost, že půjčku získáte, je nepochybně větší. A je třeba podotknout, že v případě nutné potřeby byste i tuto možnost měly zvážit. Už proto, že nebankovní společnosti jsou od roku 2018 dozorovány stejným orgánem jako bankovní ústavy, tedy Českou národní bankou (ČNB), a navíc jsou vázány stejnou legislativou. Což mimo jiné znamená, že mohou půjčovat peníze až poté, co splní přísná kritéria, na jejichž základě jim ČNB poskytne příslušnou licenci.

Důležité je, že smyslem tzv. peněžité pomoci v mateřství, nepřesně označované jako mateřská, je nahrazení příjmu, o který matka, popř. otec, přichází. Není to tedy klasická sociální dávka, což by bylo překážkou pro poskytnutí půjčky.

Zjistěte si, jestli někde nedlužíte. Jak na to?

Obecně pak platí, že nebankovní společnosti jsou o dost flexibilnější než banky. Například:

  • poskytnou desítky až stovky tisíc korun, ale současně i třeba jen několik tisíc,
  • půjčku udělí i v případě, že máte historicky nějaký finanční škraloup, ovšem za podmínky, že jste schopné splácet,
  • peníze půjčí i když nemáte bankovní účet, hotovostní půjčku vám vyplatí na ruku, třeba u vás doma,
  • budou požadovat jen minimum dokladů či potvrzení, často jen občanský průkaz, doklad dokládající vaše bydliště a potvrzení o výši příjmů a výdajů,
  • nebudou chtít spoluručitele, směnku ani zajištění nemovitosti atd.

Potřebujete půjčit? Pomůže vám Fair Credit

Poskytneme vám naši zvýhodněnou Fajn půjčku +

Můžete si ji přizpůsobit svým potřebám, a vybrat si buď:

  1. Bezúročnou půjčku do 10 tisíc,
  2. nebo levnější půjčku při splácení převodem na účet.

Prodloužili jsme splatnost o 20 týdnů a současně navýšili Fajn půjčku až na 100 000 Kč! Za stejné splátky si nyní můžete půjčit více peněz! Půjčku vám navíc poskytneme opravdu bleskově. Také se nemusíte bát žádných skrytých poplatků a předem si na   naší kalkulačce spočítat, kolik přesně vás půjčka bude stát. Zažádat si o ni můžete jednoduše online.

Mám zájem o půjčku

Snadné a rychlé

Už jsme zmínili, že nebankovní společnosti bývají ve svém přístupu velmi flexibilní. S tím souvisí další velká výhoda nebankovních půjček: tyto firmy vám obvykle peníze poskytnou opravdu rychle. Jednak si v řadě případů nebankovní úvěr vyřídíte samy pomocí internetu, popř. stačí firmu kontaktovat a její obchodní zástupce přijde za vámi. Vy nemusíte chodit nikam. A současně bývá proces sjednání a následného schválení velmi rychlý, mnohdy je všechno vyřízeno za několik hodin.

Nezapomeňte na opatrnost

Z výše uvedeného je ale zřejmé, že za popsanou flexibilitu a svým způsobem větší benevolenci nebankovních domů budete muset něco zaplatit. A to doslova, tyto půjčky totiž běžně bývají dražší než v klasických bankách. Už proto je důležité, abyste si všechno pečlivě promyslely a propočítaly předem. Seznamte se s podmínkami a smlouvu uzavřete až tehdy, kdy si budete jisté, že všemu dobře rozumíte a hlavně, že jste schopné své závazky splácet.

K tomu by vám měly posloužit i kalkulačky na internetových stránkách nebankovních společností. Například odkaz na kalkulačku společnosti Fair Credit najdete hned na úvodní stránce jejího webu a dozvíte se z ní, na kolik vás půjčka celkem vyjde.

Další Finance a ekonomika