Vyšší minimální mzda může paradoxně zhoršit životní úroveň

V příštím roce bude poroste minimální mzda o 1000 Kč. Můžete se těšit na větší sociální dávky? Nebo naopak budete muset odvádět víc?

Větší sleva na daních a také dávky 

V prvním dílu našeho článku o zvýšení minimální mzdy, ke kterému dojde v příštím roce, jste se mohli dočíst, že poroste také tzv. zaručená mzda. Takže lidé v některých profesích budou brát víc peněz než letos. V tomto druhém dílu se zaměříme na to, jak výše minimální mzdy ovlivní daňové slevy, přivýdělky či třeba limit pro výplatu tzv. daňového bonusu.

Především si budete moci odečíst více z daní prostřednictvím tzv. školkovného. Za příští rok ho uplatníte ve výši 16 200 Kč, což je o tisícovku víc než dosud. Dále, pokud jste registrovaní na úřadu práce, podle zákona si měsíčně můžete přivydělat až do výše poloviny minimální mzdy. V roce 2022 tedy v tomto případě také budete brát víc, konkrétně 8100 korun (letos 7600 Kč).

A dobrou zprávu máme i pro důchodce s vysokými příjmy. V důsledku vyšší minimální mzdy totiž vzroste i limit, který důchody a penze osvobozuje od daně. V příštím roce dosáhne úrovně 583 200 Kč, tedy o 36 tisíc víc než v tomto roce.

Stoupne limit pro získání daňového bonusu

Pro příští rok je také třeba počítat s tím, že se zvýší limit pro tzv. daňový bonus. Na ten získáváte nárok v případě, kdy vyživujete děti. Za každé z nich si při výpočtu daně odečtete slevu – pak se vám může stát, že díky tomuto zvýhodnění se vaše celková daň dostane do mínusu. A právě tato záporná částka je onen tzv. bonus, tedy vlastně přeplatek, který vám stát vrátí.

Abyste ovšem tento bonus mohli získat, musíte splnit ještě další podmínku, a sice mít za uplynulé roční zdaňovací období příjem nejméně ve výši šestinásobku minimální měsíční mzdy. Která, jak jsme si už řekli, bude v roce 2022 na úrovni 16 200 Kč. Tento limit, jehož dosažení je nezbytné pro to, abyste si daňový bonus mohli nárokovat, se příští rok zvýší na 97 200 Kč. To je oproti letošku nárůst o šest tisíc. 

Minimálná mzda bude v roce 2022 vyšší

ALE pozor! Vyšší minimum může snížit vaši životní úroveň! 

Také platí, že je třeba se připravit na zvýšení některých odvodů. V jakých případech s tím musíte počítat?

  • Pracujete na zkrácený úvazek a vaše hrubá mzda je nižší než ta minimální,
  • jste student do 26 let či důchodce; pak zaplatíte víc na zdravotním pojištění (obecně se to týká zaměstnanců na zkrácený úvazek, kteří nejsou pro účely zdravotního pojištění považováni za státní pojištěnce)
  • jste osoba bez zdanitelných příjmů, tedy například žena v domácnosti, student nebo nezaměstnaný, který není v evidenci: budete odvádět 2187 Kč měsíčně (letos to bylo 2052 Kč).

Pokud jde o sociální dávky, platí, že minimální mzda nemá přímý vliv na jejich výši. Ovšem hraje velkou roli v tom, kdo na dávky získá nárok. Je samozřejmě celá řada těch, kteří dávky pobírají a zároveň dostávají minimální mzdu. A pokud ta se zvýší, vzroste tím pádem příjem domácnosti. Ten samozřejmě pobírání sociálních dávek ovlivňuje. Paradoxně tak může vyšší minimální mzda vaši životní úroveň snížit, protože kvůli jejímu nárůstu už třeba na některé dávky nedosáhnete. Týká se to například pomoci v hmotné nouzi, příspěvku na bydlení, přídavky na děti nebo porodné.

Další Finance a ekonomika