Vyhněte se rizikům nakupování na internetu

Množství zboží, které nakupujeme online, vzhledem k aktuální bezpečnostně zdravotní situaci stoupá přímo raketově. Pořídit si zboží přes internet je sice pohodlné, ale zároveň může skrývat nepříjemná úskalí. Na co si dát pozor, abyste celý proces zvládli bez potíží?

Dodržujte základní pravidla

Ověřte si cenu na internetových srovnávačích

Díky nim zjistíte, jestli cena, kterou vámi vybraný obchod účtuje, je adekvátní. Na těchto portálech si zároveň můžete přečíst recenze jiných zákazníků a nebudete tak odkázaní jen na to, co o výrobku napsal samotný obchod. Internetové srovnávače jsou např. Heureka.cz, Srovnanicen.cz nebo Spravnacena.cz.

Zeptejte se ostatních

Osvědčená metoda jak si ověřit důvěryhodnost obchodu je zeptat se přátel a dalších zákazníků na jejich zkušenosti. Ty vám určitě pomohou s rozhodováním, zda služby e-shopu využít.

Hledejte akreditaci a certifikaci

Ty mají sloužit jako potvrzení určité jakosti, standardu, dodržování právních předpisů a také základních etických pravidel. Certifikace internetových obchodů funguje na principu dobrovolnosti. Pokud e-shop splní určitá pravidla, potom má nárok na udělení certifikace. Když je přestane splňovat, musí mu být certifikát odebrán. V ČR se certifikaci věnuje hlavně Asociace pro elektronickou komerci (APEK). Ten na svém webu zveřejňuje internetové obchody, které dodržují pravidla bezproblémového nákupu.

Neuvedli identifikační údaje? Jděte o dům dál

Obchodní jméno, adresa, e-mail a telefon, nákupní řád, obchodní a reklamační podmínky. To jsou naprosto stěžejní informace, které seriózní obchodník zveřejní. Pokud tomu tak není, určitě u něj nenakupujte. A vězte, že kontakt na P.O. Box je hrubě nedostačující.

 

Vánoční průzkum

Na konci října zadala společnost Fair Credit online platformě Instant Research, průzkum, který měl zjistit, jak pandemie koronaviru letos ovlivní  vánoční nákupy. Zajímalo nás, jakým způsobem Češi pořizují vánoční dárky a kolik za ně utratí oproti minulému roku. K těmto výsledkům se vyjádřil také jednatel Fair Creditu Tomáš Konvička. Výsledky průzkumu si můžete přečíst v našem článku Vánočních dárků letos nakoupíme míň. Zato více on-line

Nakupujte přes vlastní počítač nebo mobil

V průběhu online transakce zadáváte citlivé údaje, a to byste neměli dělat prostřednictvím např. počítače v kavárně. V takovém případě totiž stoupá riziko, že je v počítači software, který tyto údaje zaznamená. A ideálně nakupujte doma, přes svou vlastní zabezpečenou wifi síť.

Předem plaťte jen u těch prověřených

Působí obchodník na trhu už delší dobu a lze ho považovat za spolehlivého? Pak si můžete dovolit zaplatit předem platební kartou. Pokud to tak ale není, zvolte raději platbu na dobírku, tedy až po doručení zboží. I když za to budete zpravidla nuceni zaplatit pár korun navíc. Každopádně při placení kartou se ujistěte, že obchod používá platební brány anebo 3D Secure.

Zkontrolujte neporušenost obalu a schovejte si doklady

Při přebírání zásilky si ověřte, že její obal není porušený. V opačném případě ji nepřebírejte. To platí i u zásilky, která je na první pohled neporušená. Také si vytiskněte a schovejte doklady, především objednávku. Všechny smluvní podmínky a také komunikaci s dodavatelem je dobré uschovat do doby, než obchod proběhne.

Zboží vám nevyhovuje?

Pak můžete využít práva vrátit ho do 14 dnů od převzetí bez udání důvodů. Během této doby musíte prodejci jasně deklarovat, že tohoto práva využíváte. A zboží pak řádně doručit zpět prodejci, přičemž náklady hradíte vy. Prodejce je vám ale povinen vrátit všechny peněžní prostředky včetně nákladů na dodání. Jen pozor, nezaměňujte toto právo na odstoupení s reklamací zboží.

 

Pomůžou vám naše půjčky

Pokud byste potřebovali půjčit peníze na pořízení vánočních dárků nebo jiného zboží, využijte některou z půjček od Fair Creditu. Nabízíme hotovostní půjčku od 4 do 70 tisíc nebo bezhotovostní půjčku až do výše 150 000 Kč. Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte. A pozor, nyní máte možnost využít akční nabídku Black Friday, díky níž získáte slevu 30 % z navýšení. A nebo se zapojit do  vánoční akce, ve které hrajeme o ceny v hodnotě 100 000 Kč!

Další Finance a ekonomika