Volné dny v nedohlednu? Udělejte si mikrodovolenou!

Dovolená je důležitá. Na tom se shodují nejen odborníci z řad psychologů, ale především to cítíme my sami, když jedeme takzvaně nadoraz. Jenže letos není volno samozřejmostí. Mnozí z nás si ho museli odepřít, aniž by měli vidinu pořádného odpočinku. Jak na to, když na tradiční dovolenou nevyšel čas ani peníze?

Dovolená doma je taky dovolená

Psychologové sice doporučují k regeneraci těla a mysli alespoň dva týdny vkuse, my se však musíme spokojit s málem. O to víc si to ale užijeme! Skvělou alternativou je fenomén Staycation neboli dovolená doma, která se stává ve světě čím dál tím oblíbenější. Prostě si naplánujete pár dní bez práce a domácích povinností, jako byste byli mimo, jen s tím rozdílem, že skončíte každý večer ve své posteli. Ušetříte za hotel, navíc vám odpadne stres spojený s balením a přesuny. Podmínkou ovšem je, že musíte ignorovat nevyřízené maily, neumytá okna a kupu nevyžehleného prádla. Nepořádek a práce počkají! Kam se vydat? Určitě máte ve svém okolí místa, na která se už dlouho chystáte, ale stále to nevychází. Teď je na to ten pravý čas! Může to být zapomenutá zřícenina, nový úsek cyklostezky nebo nedaleký minigolf. Když se rozprší, nevadí. Objednejte si pizzu a hrajte celý den deskové hry nebo sjeďte všechny díly nového seriálu.

S apkou za skrytými místy a příběhy

Pokud vám dochází fantazie, spolehněte se na osvědčené aplikace, jako je Na kole i pěšky, Hrady a zámky České republiky nebo Kudy z nudy. Pro rodinná dobrodružství je jako stvořená aplikace Skryté příběhy, ve které najdete výletní trasy spojené s objevitelskou hrou. Každá trasa má několik zastavení, na kterých se zaposloucháte do příběhu vyprávěného historickou postavou spjatou s danou lokalitou. Aplikaci Skryté příběhy si můžete zdarma stáhnout do svého mobilního telefonu v Appstore, Google Play nebo na www.skrytepribehy.cz.

Mikrodobrodružství tady a teď

Angličan Alastair Humphreys objel na kole celý svět, přešel pěšky pár pouští, toulal se Indií, a kromě jiného přepádloval Atlantik. A právě on vyzývá k drobným dobrodružstvím všedního dne, ke kterým nepotřebujete vůbec nic, jen kousek volného času. Jsou to malé výlety poblíž vašeho bydliště bez zvláštního vybavení a nákladů. Mikrodobroudružství jsou krátká, jednoduchá, lokální a levná, a přesto jsou zábavná, vzrušující a osvěžující, říká Alastair. Třeba se vypravte autobusem na konečnou za městem a vraťte se domů pěšky, přespěte venku pod širým nebem a uvařte si ráno čaj v kotlíku nebo uspořádejte piknik pro kamarády na netradičním místě. I malé vybočení ze zajetého stereotypu může být přínosné.

Jak poznáte, že potřebujete dovolenou?

  • Stává se vám opakovaně, že se v noci vzbudíte a koukáte do stropu? Potíže se spánkem bývají prvním signálem toho, že jste přepracovaní.
  • Nemůžete si vzpomenout, kdy jste byli naposledy v kině nebo si jen pak posedět v kavárně? Zpozorněte, jakmile začne práce a povinnosti válcovat váš osobní život.
  • V práci sekáte chybu za chybou? Nedokážete se podívat na problémy z nových úhlů? Potřebujete nutně odstup, který přinese potřebný nadhled!
  • Drobnosti, které jste vždy řešili s lehkostí a úsměvem na tváři, se pro vás stávají noční můrou? Přibrzděte, je toho na vás moc.

Další Lifestyle