Vláda pro letošek zvýšila některé dávky. Projeví se to i ve vaší peněžence?

Pandemie covidu, ruská agrese na Ukrajině a některé další události přinesly zhoršení ekonomické situace. Česká vláda se na to snaží reagovat kromě jiného i zvýšením některých sociálních dávek. Z textu se dozvíte o které se jedná a zda to pomůže právě vám.

Zvýšilo se životní i existenční minimum

Především je třeba zmínit zvýšení životního a existenčního minima, protože tato změna má vliv na celou řadu dávek. A to tak, že buď lidé prostřednictvím konkrétních dávek dostanou víc peněz anebo se rozšíří okruh těch, kteří na ně mají nárok.

Vláda může  zvyšovat existenční i životní minimum v případě, když stoupnou ceny. Přesněji tzv. index spotřebitelských cen, a to alespoň o pět procent. To se také vloni stalo, v rozhodném období se index zvýšil o 5,2 %. Proto česká vláda k 1. lednu 2023 o 5,2 % zvýšila i životní a existenční minimum.

Životní minimum – má sociálně-ochrannou funkci, hraje rozhodující úlohu při posuzování hmotné nouze.

Životní minimum pro jednotlivce tedy od Nového roku dosahuje 4860 Kč oproti předešlým 4620 Kč.

Existenční minimum – týká se jen dospělých, má chránit osoby v hmotné nouzi.

Existenční minimum aktuálně dosahuje úrovně 3130 Kč, vloni to bylo 2980 Kč.

   

Potřebujete pomoci? Obraťte se na Fair Credit

Pokud se vám někdy stane, že se i navzdory podpoře státu ve formě sociálních dávek dostanete dočasně do úzkých, zkuste se obrátit na Fair Credit. Rádi vám pomůžeme.

Poskytneme vám naši zvýhodněnou Fajn půjčku +

Můžete si ji přizpůsobit svým potřebám, a vybrat si buď:

 1. bezúročnou půjčku do 10 tisíc,
 2. nebo levnější půjčku při splácení převodem na účet

Prodloužili jsme splatnost o 20 týdnů a současně navýšili Fajn půjčku až na 100 000 Kč! Za stejné splátky si nyní můžete půjčit více peněz!

Půjčku vám navíc poskytneme opravdu bleskově. Také se nemusíte bát žádných skrytých poplatků a předem si na naší kalkulačce spočítat, kolik přesně vás půjčka bude stát. Zažádat si o ni můžete jednoduše online.

Mám zájem o půjčku

Nabídneme vám možnost dobře placeného přivýdělku!

Fair Credit nabízí nadstandardní finanční ohodnocení s pravidelnou týdenní výplatou provizí, flexibilní pracovní dobu a mnoho dalšího.

Mám zájem o práci

Podpora v nezaměstnanosti byla pro rok 2023 zvvýšena

Na kterých dávkách dostanete víc nebo na které nově dosáhnete  

 Jak už jsme uvedli, výše životního a existenčního minima je rozhodující pro konkrétní nastavení některých, konkrétně osmi sociálních dávek. Podívejme se, které to jsou a k jakým změnám u nich dojde.

Navýšení dávky:

 • příspěvek při pěstounské péči,
 • příspěvek na živobytí.

Zvýšení limitu pro čerpání:

 • mimořádná okamžitá pomoc.
 • příspěvek na zvláštní pomůcku.

Rozšíření okruhu příjemců (které vzhledem ke svým příjmům na dávky dosáhnou):

 • porodné,
 • přídavky na děti,
 • příspěvek na péči,
 • doplatek na bydlení.

Získejte od státu až 150 tisíc na úsporná opatření

Vzrostla také minimální mzda

Od 1. ledna 2023 stoupla minimální mzda, a to o 1100 korun na 17 300 měsíčně hrubého při 40 hodinách práce týdně. Je to důležité hlavně ze dvou důvodů:

 1. Minimální mzda stanovuje nejnižší možnou částku, kterou vám může být vyplacena jako odměna v pracovním poměru, popř. při tzv. práci na dohodu,
 2. od minimální mzdy se odvíjejí některé další limity.

V důsledku zvýšení minimální mzdy tedy stoupnou i některé další významné limity. A sice:

 • přivýdělek uchazeče o zaměstnání (který je v evidenci úřadu práce),
 • školkovné, přesněji sleva za umístění dítěte (umožňuje jednomu z rodičů odečíst si z daní náklady vynaložené za mateřskou školu),
 • daňový bonus, který lze využít u tzv. zvýhodnění na vyživované dítě.

Ani to ale není všechno. Tzv. dětské skupiny, což je péče o děti na nekomerční bázi, kterým stát přispívá na obsazená místa, mohou od ledna navýšit částku, již za péči platí rodiče dětí ve věku od 6 měsíců do 3 let. Minimální výše úhrady stoupla z loňských 4000 korun na 4720 Kč.

Vláda premiéra Petra Fialy také o tři měsíce prodloužila délku výplaty příspěvku pro solidární domácnosti, které bezplatně ubytovávají ukrajinské uprchlíky. Bude tento příspěvek poskytovat do konce března 2023. Jeho výše zůstává na úrovni 3000 Kč na osobu měsíčně (a maximálně 9000 Kč) při ubytování společně se žadatelem a 5000 Kč v případě samostatného bydlení.

Všem dávkách, u kterých došlo s 1. lednem 2023 ke změnám, se budeme podrobně věnovat v dalších článcích.

Další Finance a ekonomika