Vánoce na splátky: Lákavé, ale riskantní řešení

Je vám příjemné pomyšlení, že si budete moci pořídit všechny vysněné vánoční dárky pro své blízké, aniž byste museli sáhnout hlouběji do peněženky? Možné to samozřejmě je, ale nejprve byste si měli být jistí, že jste důkladně zvážili všechna potenciální kritická místa této varianty.

Půjčka nebo splácení u prodejce 

V současně situaci, kdy ceny prakticky všeho kolem nás prudce rostou, může být pro leckoho problém vyčlenit dostatek peněz na vánoční dárky. Někteří třeba i peníze mají, ale nechtějí se připravit o všechny úspory, což je samozřejmě racionální argument. Taková situace je pak řešitelná prakticky dvěma způsoby: využitím klasické půjčky, ať už bankovní či u nebankovní společnosti, anebo postupným splácením zboží přímo u prodejce.

Pokud se pro jednu z těchto variant rozhodnete, vždy byste si nejprve měli všechno důkladně promyslet a propočítat. A současně zvážit, zda případně zvládnete všechny krizové scénáře, které mohou nastat. Rozhodně neuděláte chybu, když si:

  • stanovíte rozumnou částku, kterou chcete na vánoční nákupy utratit, a tu nepřekročíte,
  • položíte si otázku, zda byste situaci zvládli, i kdybyste např. v lednu přišli o práci, museli jste pokrýt nečekaný výdaj např. za novou ledničku atd.,
  • přesně spočítáte, kolik vás celkem bude stát úvěr, a to včetně všech poplatků,
  • podrobně se seznámíte s podmínkami, za kterých si půjčku vezmete a ujistíte se, že všemu dobře rozumíte.

Pozor na vánoční kouzla prodejců

Obchodníci si pro nás zejména v předvánočním období připravují všelijaká lákadla, kterým lze někdy jen těžko odolat. Jedním z nich je možnost zaplatit zboží až s odstupem, popř. začít splácet až později atd. V těchto případech platí výše uvedené zásady ještě víc. Raději si vše propočítejte několikrát, abyste měli jistotu, že si to můžete dovolit.

Jelikož je na trhu velká konkurence, výjimkou nejsou splátky s nulovým navýšením. To jistě může být vhodná varianta, protože pak byste neměli zaplatit ani o korunu navíc.

Kromě nákupu s nulovým navýšením pak nákup na splátky může dávat smysl také v případě dražšího zboží. Je totiž dobré se zamyslet nad tím, jestli se chcete takto relativně vysoké částky okamžitě zbavit anebo si ji spíše rozdělit na splátky, a peníze použít na něco důležitého nebo je třeba nechat vydělávat.

Zvolte vhodnou strategii

Na škodu ovšem nemusejí být ani jiné, „nefinanční“ vánoční strategie. V případě, že na tom nejste s penězi dobře nebo prostě nechcete podlehnout vánoční horečce, zvažte například, zda se s blízkými nedomluvit na střídmé variantě svátků. Třeba si vzájemně darovat jen něco za symbolickou cenu nebo si prostě letos nedávat nic a o to víc se soustředit na udržení nezapomenutelné rodinné atmosféry v průběhu vánočního času.

Pojďme si také připomenout hlavní zásady, podle kterých postupovat při výběru půjčky. Jak už jsme uvedli, v první řadě je důležité pečlivě si prostudovat všechny podmínky a smlouvu předem a v případě, byť sebemenších nejasností si nechat všechno podrobně vysvětlit. A naprosto zásadní je předem přesně vědět, kolik vás půjčka bude celkem stát. Jaké informace k tomu potřebujete?

Úvěr má přinést dlouhodobý užitek

Všechny tyhle zásadní údaje byste měli mít možnost zjistit z kalkulačky, kterou mají poskytovatelé spotřebních úvěrů na svém webu, tak jako třeba my ve Fair Credit. V neposlední řadě pak mějte na paměti to, co před časem řekl jednatel společnosti Fair Credit Tomáš Konvička. Totiž fakt, že na úvěr byste si měli pořizovat něco, co má delší užitnou hodnotu, než je doba splácení úvěru. Nikdy by tím pádem nemělo dojít k tomu, že si půjčujete na zaplacení něčeho, co jste si půjčili již dřív.

Další Finance a ekonomika