Už jste se sečetli?

V sobotu 27. března se v ČR rozjelo další sčítání lidu. A úplně poprvé v historii je možné údaje zadat online. Systém sice počáteční nápor nevydržel a po zbytek prvního dne byl nepoužitelný. Ovšem od neděle už zase funguje a sčítání se těší velkému zájmu. Už jste ho absolvovali i vy?

Pomáhá srovnat kvalitu života

Sčítání lidu je mimořádně důležitá akce, která se po celém světě v různých podobách provádí prakticky už od starověku. Díky němu o nás stát získává informace, které by se jinak nedozvěděl a které mohou být impulsem pro potřebné změny. Sice si možná říkáte, proč nelze údaje převzít z existujících databází. Jenže jednak velkou část z nich už úředníci využívají, proto je také letos ve „sčítacím“ formuláři zhruba o polovinu méně údajů než minule. Zároveň ale ve stávajících zdrojích dat spousta údajů chybí, například registr bytů, nejsou v nich ani všechny potřebné informace o vzdělání, ekonomické aktivitě, zaměstnání nebo složení domácností atd.

Výsledky pomáhají v mnoha sférách – například při plánování dopravy, kapacit ve zdravotnických zařízeních nebo školkách, při aktualizaci podkladů pro mapy oblastí s významným povodňovým rizikem, při tvorbě územních plánů či při zásazích hasičů. Sčítání lidu také umožňuje srovnat, jak se mění kvalita života v dané zemi ap. I proto je sčítání ze zákona povinné.

Na webu či v appce

Letos je naprostou novinkou možnost zaznamenat údaje online. Za celou domácnost to zvládne udělat jeden její zástupce, samozřejmě pokud zná příslušná data, a bude vám k tomu stačit jeden formulář. Jak na to? Jednoduše si na internetu otevřete stránku onlinescitani.cz, kliknete na odkaz Chci se sečíst a pustíte se do toho. (Anebo můžete využít mobilní aplikaci, více informací najdete v boxu.) Přihlášení můžete provést několika způsoby.

  1. Zadáte číslo osobního odkladu,
  2. přihlásíte se přes elektronickou identitu (např. tzv. bankovní identita, což je novinka, pomocí které se ve své bance přihlašujete mj. do internetového bankovnictví, nebo elektronický občanský průkaz),
  3. přihlásíte se přes svou datovou schránku (samozřejmě pokud ji máte).

A pak už začnete vyplňovat. Podle organizátora sčítání, kterým je Český statistický úřad, vyplnění společné části formuláře za domácnost trvá průměrně deset minut a druhé části pak za jednu osobu pět minut. Podle zkušeností některých, kdo už své údaje online zaznamenali, je to dokonce ještě méně. Pomáhat vám bude široká nápověda a automatické zobrazování otázek na základě vyplněných údajů. Takže například dětem se nebudou objevovat dotazy na zaměstnání atd. Užitečná je jistě možnost průběžně si odpovědi ukládat a k vyplňování se kdykoli vrátit. Důležité je, že vám organizátor sčítání, tedy Český statistický úřad (ČSÚ), garantuje zabezpečení vašich údajů.

Starý dobrý papír?

Zadat své údaje elektronicky budete moci až do 11. května. Původně to mělo být možné jen do 10. dubna, ale kvůli nepovedenému prvnímu dni ČSÚ dobu prodloužil. Ovšem pokud byste z nějakého důvodu neměli k online vyplňování důvěru nebo prostě nemáte možnost to tímhle způsobem udělat, samozřejmě můžete využít klasický papírový formulář. A to v termínu od 17. dubna do 11. května. Těm, kdo se nepřihlásili online, ho začnou roznášet sčítací komisaři, kteří vám do schránky předem vhodí oznámení o datu své návštěvy. Formulář si samozřejmě můžete vyzvednout i sami, na některém z kontaktních míst sčítání na vybraných pobočkách České pošty, popř. krajských správách ČSÚ.

 

Appka, nápověda i chatbot

Kvůli sčítání online nemusíte otvírat počítač, protože je k dispozici velmi povedená mobilní aplikace. A to jak pro operační systém iOS, tak pro Android. Na stránkách sčítání najdete také nápovědu k vyplňování online dotazníku a pokud by vám ani to nestačilo, můžete využít chatbota. Tedy automatický systém odpovídající na dotazy.

Další Vzdělání a tipy