Úroková sazba: K čemu slouží a proč je důležité jí rozumět

Ve chvíli, kdy si chceme půjčit peníze nebo naopak začít spořit, obvykle to bývá údaj, na který se zaměřujeme nejdříve. Také nás na něj lákají banky a další poskytovatelé úvěrů prostřednictvím svých reklam. Víme ale, k čemu přesně úroková sazba slouží a jakou informaci nám poskytuje?

Když nula není nula

Zjednodušeně řečeno: úroková sazba je cena, za kterou nám poskytovatel půjčí peníze. Anebo cena, kterou získáme, když své peníze uložíme na nějakém spořicím účtu ap. Tato cena je vyjádřena v procentech dlužné, popř. uložené, částky za určité období. Dozvíme se z ní, o kolik procent nad rámec půjčené částky zaplatíme navíc, resp. o kolik procent nad rámec vložené částky navíc získáme.

Že to ale není tak úplně jednoduché, ví nejspíš každý. Výše úrokové sazby vám nebude stačit k tomu, abyste si udělali přesnou představu, kolik za půjčku zaplatíte celkem. Do toho se totiž promítají i další položky, jako je například poplatek za zřízení úvěru, pojištění apod. Proto se vám teoreticky může stát, že úroková sazba vaší půjčky je sice 0 %, ale vy přesto zaplatíte víc, než kolik jste si půjčili.

Vezměte si naši Fajn půjčku, soutěžte s námi a vyhrajte až 100% slevu z úroků.

RPSN

Jak jsme už vysvětlovali v článku Úrok 0 %, přesto ou půjčky platíte navýšení?, údaj, který by měl pokrýt veškeré náklady spojené s vaší půjčkou, se jmenuje roční procentní sazba nákladů (RPSN). Díky němu budete moci porovnat konkurenční nabídky mnohem přesněji. Nezapomeňte ale brát v potaz i další důležité údaje, jako jsou podmínky a služby, které poskytovatel při splácení nabízí či jak přistupuje ke klientovi, který se dostal do potíží. To jsou informace, které RPSN pochopitelně obsahovat nemůže.

V hlavní roli centrální banka

Od čeho se vůbec výše úrokových sazeb odvíjí? Každý poskytovatel úvěru si ji stanovuje sám, nicméně promítá se do ní několik faktorů. Především je to základní úroková sazba stanovená Českou národní bankou (ČNB), dále konkurence a další tržní faktory. Určitě jste zaregistrovali, že v posledních týdnech zvyšuje ČNB sazby poměrně razantně.

Centrální banka se tím snaží srazit rychle rostoucí inflaci, tedy zdražování. Nicméně tím, že zvyšuje sazby, nám také zvyšuje cenu úvěrů, které poskytují komerční banky i nebankovní finanční instituce. A jak už jsme naznačili výše, úročení vkladů v důsledku toho naopak roste a úspory se nám zhodnocují nominálně více.

 

Chcete vyhrát až 100% slevu na úrokové sazbě?

V atmosféře všeobecně rostoucích úrokových sazeb, a tím pádem dražších půjček a úvěrů, vás nepochybně potěší zpráva, že vám ve společnosti Fair Credit poskytneme možnost získat výraznou slevu na úrokové sazbě. Co přesně to znamená? Připravili jsme pro vás akci nazvanou FAIR MÁNIE. Pokud si v období od 2. února do 15. března 2022 u nás sjednáte půjčku ve výši až 70 tisíc korun, máte šanci získat slevu na úrocích od 10 % až do 100 %. Každý týden po dobu šesti týdnů vylosujeme 17 zákazníků, celkem tedy odměníme 102 soutěžících.

Každý týden vyhrává:

  • 1 zákazník slevu na úrocích 100 %,
  • 2 zákazníci slevu na úrocích 50 %,
  • 4 zákazníci slevu na úrocích 25 %,
  • 10 zákazníků slevu na úrocích 10 %.

Jak se do soutěže přihlásit? Je to jednoduché. Stačí jen v době trvání soutěže uzavřít smlouvu o spotřebitelském úvěru Fajn půjčka a zaregistrovat se do soutěže prostřednictvím krátkého formuláře. A pak už jen počkat, zda vás vylosujeme.

Chci se zúčastnit FAIR MÁNIE

Jak ČNB ovlivňuje inflaci, cenu půjček a úspor

Cenu peněz v ekonomice určuje Česká národní banka (ČNB) stanovením výše svých základních sazeb, primárně tzv. dvoutýdenní repo sazby. Ovlivňuje tím mimo jiné třeba to, kolik stojí peníze na tzv. mezibankovním trhu, od čehož jsou odvozeny úrokové sazby pro vklady a úvěry.

A například za zmíněnou dvoutýdenní repo sazbu prodává ČNB komerčním bankám cenné papíry se závazkem, že je v daném termínu koupí zpět. Díky tomu získává od bank volné peníze a snižuje tím jejich množství v ekonomice. V důsledku toho by pak měla klesat také inflace, kterou se ČNB v posledních týdnech snaží krotit opravdu razantně. Od června 2021 zvýšila základní repo sazbu už šestkrát, a to o celkem 4 %.

Další Finance a ekonomika