Úrok 0 %, přesto u půjčky platíte navýšení?

Sledujte i další ukazatele. Abyste si udělali reálnou představu o skutečných nákladech na půjčku, při jejím výběru se musíte zabývat více faktory než jenom úrokovou sazbou.

Kolik zaplatíte celkem

Ne, výše úrokové sazby opravdu není dostatečným vodítkem pro volbu konkrétní půjčky. Proč? Informuje vás totiž pouze o jediné složce celkových nákladů, kterých je samozřejmě víc. Pak se vám snadno může stát, že úrok u vaší půjčky bude nula, ale vy přesto zaplatíte víc, než kolik jste si půjčili.

Dalšími nákladovými položkami úvěru, které úroková sazba nezohledňuje a které samozřejmě navyšují celkovou cenu, jsou různé poplatky, např. za zřízení úvěru ap., dále také pojištění aj. A tohle všechno by měl zahrnovat ukazatel nazvaný RPSN, tedy roční procentní sazba nákladů. S jeho pomocí by porovnávání konkurenčních nabídek i představa o celkových nákladech na půjčku měly být mnohem přesnější.

 

FÉROVKA půjčka s 0% úrokem. U Fair Credit vždy víte, kolik zaplatíte!

FÉROVKA je časově omezená půjčka s 0% úrokem, která nabízí půjčku od 4 000 do 10 000 Kč s 13týdenní splatností. Přestože se půjčka nenavyšuje o úrok, reflektuje další navýšení, které zahrnuje RPSN. Finální výše splatek a celkového navýšení zjistíte při zadání výši půjčky na naší on-line kalkulačce.

Pokud potřebujete půjčit více, než nabízí půjčka FÉROVKA, můžete využít hotovostní půjčku od 4 do 70 tisíc nebo bezhotovostní půjčku až do výše 150 000 Kč nebo on-line půjčku  od 1 do 20 tisíc Kč.

Chci FÉROVKU

RPSN pomůže, ale…

Aby to ale nebylo tak jednoduché, vězte, že ani RPSN není samospásná pomůcka. Odborníci se sice vesměs shodují, že RPSN by, jak už zaznělo výše, měla být srovnatelným ukazatelem ceny napříč nabídkami trhu. Někteří z nich ale upozorňují, že není dobré ji používat jako jediné vodítko. A doporučují, aby lidé při výběru půjčky zohlednili také například to, od jaké instituce si půjčují. Dále jaké podmínky a služby při splácení poskytovatel nabízí či jak přistupuje ke klientovi v případě problémů se splácením. Což jsou údaje, které RPSN pochopitelně nezahrnuje.

Podle Tomáše Konvičky, jednatele společnosti Fair Credit, navíc použití RPSN u úvěrů kratších než rok nedává smysl, protože je stanovovaná na roční bázi. Jak tedy z toho ven? „Vodítkem by měla být celková částka vyjádřená v korunách, kterou lidé zaplatí za celou dobu trvání smlouvy,“ uzavírá Tomáš Konvička.

 

Spočítejte si to!

Před podepsáním smlouvy o půjčce si hned ověřte, jak dlouhá je doba splatnosti a spočítejte si, zda ji dokážete splácet včas a bez problémů. Zajímejte se také o roční procentní sazbu nákladů (RPSN), což je ukazatel, který zahrnuje vše, co půjčku zdražuje.

Tedy konkrétně (pozn.: ukazuje náklady za období jednoho roku):

  • samotnou úrokovou sazbu,
  • případné poplatky,
  • pojištění a další platby s půjčkou spojené.

Díky kalkulačce na webu poskytovatele byste měli mít možnost provést si nezávaznou simulaci půjčky. Po zadání požadované částky a zvolení doby splatnosti hned uvidíte, jak vysoká bude pravidelná splátka, kolik zaplatíte celkem, jaká bude vaše úroková sazba a také již zmíněná RPSN.

Další Finance a ekonomika