Šetřit znamená přemýšlet. Neplýtvejte jídlem ani energiemi

Podle průzkumů společnosti Fair Credit má v současné době finanční problémy každý desátý z nás, navíc 43 procent lidí žije od výplaty k výplatě. K úspornějšímu stylu života patří kromě jiného i rozumné nakládání s potravinami. Průměrný Čech ročně spotřebuje asi 780 kilo jídla. A 200 kilo vyhodí. Přepočteno na peníze to jistě bude víc, než by nás napadlo.

Nakupujte s rozmyslem

Určitě už se vám stalo, že jste šli pro tři rohlíky a vrátili jste se domů s hromadou nesmyslů. Jak tomu předejít? Než půjdete do obchodu, připravte si seznam a „jeďte“ podle něj. Nenechte se strhnout výhodnou nabídkou velkých rodinných balení, pokud si nejste jisti, že je opravdu spotřebujete. Choďte častěji na menší nákupy. Doma při ukládání nákupu se pak řiďte pokyny uvedenými výrobcem na obale, aby vám potraviny co nejdéle vydržely. Plýtvání také předejdete, když si budete všímat, co nejčastěji vyhazujete. Servírujte menší porce a raději si přidejte. Zbytky jídla na talíři končí často v koši. 

Víte, kde skladovat potraviny?

  •  V suchých skladovacích prostorách, kde je teplota v rozmezí od 18 do 20 °C, jako je větraná spíž, ukládejte potraviny typu káva, čaj, obilniny, těstoviny, luštěniny, olej, ocet atd.
  • Do chladných prostor s teplotou 12 °C, jako je např. větraný sklep, uložte ovoce, zeleninu, brambory nebo balené nápoje, pivo či víno.
  • Do chladničky, kde je teplota v rozmezí od 0 do 5 °C, ukládejte maso a masné výrobky, mléko a mléčné výrobky, vejce, načaté nespotřebované potraviny a dochucovadla.
  • Potraviny určené k zamrazení označte přehledně štítkem, na kterém je uveden obsah balíčku a datum uložení. Zamrazené potraviny spotřebujte do jednoho roku.

 

Projekt „Zachraň jídlo“

je sdružení dobrovolníků, které chce snížit plýtvání jídlem. Organizace usiluje o systémové změny v darování jídla, pořádá informační kampaněhappeningy a vzdělává ve firmách. Na jejích stránkách najdete i užitečné tipy pro šetření v domácnosti. Více na http://www.zachranjidlo.cz

Potravinová banka

neposkytuje pomoc přímo; jídlo přerozděluje azylovým domům, dětským domovům, rodinám v nouzi a dalším potřebným ve spolupráci s neziskovými organizacemi. Potraviny nesmí kupovat ani prodávat, její činnost není výdělečná a je závislá na dobrovolnické práci. Potravinové banky ve všech krajích a Česká federace potravinových bank společně s dalšími subjekty pravidelně organizují Sbírku potravin, díky které se zásoby doplňují. V České republice je v současné době 15 potravinových bank. Většina z nich ovšem nemá kvůli krizové situaci ve svých skladech dost surovin, aby uspokojily poptávku nejvíce postižených skupin. Více na http://www.potravinovabanka.cz

 

Udělejte si pořádek v lednici

  •  Ve spodních boxech skladujte ovoce a zeleninu.
  • Spodní polička nad boxy je nejchladnějším místem, kam patří maso, uzeniny a ryby.
  • O úroveň výš ukládejte mléko a mléčné výrobky, otevřené konzervy a zavařeniny, hotová jídla a zbytky jídel.
  •  Na nejhořejší poličku, kde jsou potraviny vystaveny nejvyšší teplotě, dávejte např. máslo, rostlinné tuky, majonézu, kečup atd. 

Pořiďte si novou lednici a ušetřete

  • Lednici pravidelně odmrazujte. Pouhých 5 mm ledu způsobí, že lednice spotřebuje o 30 % více energie. Nezapomeňte dvakrát do roka odmrazit i mrazák.
  • Nastavte lednici na teplotu mezi 3 až 5 °C. S každým stupněm navíc spotřebujete o 6 % více energie.
  • U starších spotřebičů kontrolujte spotřebu. S každým dalších rokem totiž roste. Zvažte, zda se vám vyplatí opravy a není lepší pořídit nový kus.

Při pořizování nové lednice věnujte pozornost stupnici úspornosti. Od od 1. března 2021 už nenajdete na výrobku označení třídy A+, A++ a A+++, jak jsme byli zvyklí. Nahradí je prostá písmena A až G. Nejúspornější výrobky budou nově označeny písmeny B, C a D; kategorie A zatím zůstane neobsazena a časem se bude přidělovat superúsporným výrobkům. V současné době výrobci přechodně používají oba štítky.

  •  Při nákupu lednice na internetu buďte obezřetní, abyste „nenaletěli“ nepoctivým obchodníkům.

Vyhněte se rizikům nakupování na internetu. 

 

Chystáte se pořídit si novou, úspornější lednici, abyste ušetřili za energii, ale nemáte na ni místo v rodinném rozpočtu?

Můžete využít hotovostní půjčku od Fair Creditu od 4 do 70 tisíc korun. Vyřídíme ji rychle a nenapočítáme vám skryté poplatky. Na naší on-line kalkulačce si můžete spočítat, kolik zaplatíte.

Další Finance a ekonomika