Rekvalifikace vám může změnit život

Možná vás už vaše práce nenaplňuje tolik jako dřív. Potřebujete vydělávat víc peněz. Anebo jste prostě o zaměstnání z nějakého důvodu přišli. Nejen v těchto případech pro vás může být řešením rekvalifikace. Podívejme se, co tenhle proces obnáší a jak ho co nejlépe zvládnout.

Nezůstat stát

Celoživotní vzdělávání, rekvalifikace a změna profese. Tyto tři pojmy lze označit za naprosto typické pro současnou dobu. Evropané dnes podle statistických průzkumů přibližně každých pět až deset let mění práci, což shodou okolností také doporučuje řada personalistů. Důvod je zřejmý. Spoléhat se na to, že nám po celý život budou stačit znalosti a dovednosti, které jsme získali na střední škole, by vzhledem k rychlému rozvoji současného světa nejspíš nebylo nejlepší strategií. A to nejen kvůli rozvoji kariérnímu, ale také rozvoji sebe sama. Jen těžko totiž můžeme vést spokojený a naplněný život, když nás nebude bavit naše práce, které se věnujeme každý den po mnoho hodin.

Chcete zkusit něco nového? Přidejte se k Fair Credit

Pokud o změně přemýšlíte, právě v současnosti k ní máte velmi dobré podmínky. V České republice totiž dlouhodobě schází přibližně 300 tisíc pracovních sil. Odborníci se shodují na tom, že asi nejdůležitější je překonat na začátku celého procesu všemožné obavy: z toho, že jinou práci nenajdete, že už jste moc staří, že teď není vhodná doba atd.

Co vám v tom může pomoct?

  • Rozhodněte se. Místo nadávání na současnou práci, podmínky či šéfa sami sobě slibte, že zkusíte něco jiného.
  • Určete si termín, do kdy svůj vnitřní závazek naplníte. Pomůže vám to zvýšit motivaci.
  • Udělejte si seznam všech svých silných stránek, předností a dovedností, které můžete uplatnit i jinde. Zeptejte se lidí okolo vás, v čem jste podle nich dobří.
  • Pomůže také seznam všech činností, které vás baví a dávají vám smysl.
  • Pokuste se najít profese, ve kterých by se alespoň některé položky z těchto dvou seznamů protnuly.
  • Řekněte ostatním, že jste se rozhodli pro změnu a požádejte je o doporučení, tipy či užitečné kontakty.
  • Hledejte inspiraci v činnostech, které jste ještě nedělali. Patří sem přednášky, konference, workshopy atd. v oblastech, které vás zajímají.

Existují samozřejmě i odborné nástroje, které vám pomůžou lépe poznat sama sebe, resp. vaše silné stránky, a rozhodnout, o jaký druh profese či pozice se ucházet​. Jedním z nejznámějších je celosvětově široce rozšířený Big Five test, který se stal základem pro asi největší počet vědeckých studií týkajících se výzkumu osobnostních typů. Můžete si ho vyzkoušet i na internetu.

Hledáte práci? Poradíme vám, jak se perfektně připravit na pohovor

 

Hledáte práci snů? Možná to bude pozice obchodního zástupce u Fair Credit

Ve společnosti Fair Credit hledáme nové obchodní zástupce a rádi do týmu přijmeme i vás. Pokud byste rozhodli to zkusit, také na vás by čekal rekvalifikační kurz. Každý obchodní zástupce nebankovního poskytovatele totiž spadá pod regulátora, kterým je Česká národní banka. To znamená, že musí nejprve složit certifikační zkoušku, která je dokladem toho, že může nebankovní úvěry poskytovat.

 Mám zájem o práci

Na zkoušku byste se tedy museli připravit, ale není třeba se bát. Nejenom že vás na ni připravíme prostřednictvím našeho e-learningové školení, ale navíc za vás uhradíme všechny náklady s tím spojené. Pokud vás naše nabídka zaujala, můžete si na našem webu přečíst podrobnější informace anebo si poslechnout podcast s divizním ředitelem obchodu Fair Credit Davidem Slavíkem.

Pomůže Úřad práce ČR

Na vaší cestě změny vám může významně pomoct rekvalifikace. Zjednodušeně řečeno jsou to kurzy, ve kterých se naučíte něco nového, a to  vám pak pomůže najít vysněné profesní uplatnění. Velké množství rekvalifikačních kurzů organizují Úřady práce ČR. Jejich seznam, a to i podle jednotlivých měst, najdete na portálu Rekvalifikační kurzy, kde je pro vás také připravena spousta informací, které se vám v téhle souvislosti mohou hodit.

Obecně je možné říct, že existují dva hlavní druhy: kurzy manuální, zaměřené na řemesla jako je truhlář, kadeřnice, elektrikář apod., a teoretické. Tedy například účetnictví, online marketing, práce v administrativě atd. Pro zajímavost, mezi často poptáváné patří například školení manažerských dovedností, marketingu a reklamy, počítačových dovedností, dále kurzy sváření, řidičské atd.

A pozor, Úřad práce ČR vám také může na rekvalifikační kurz přispět, a nebo ho dokonce zaplatit celý. To ale jen za splnění určitých podmínek, na které byste se měli informovat u pracovníků příslušného úřadu.

Vybírejte pečlivě

Tím ale vaše možnosti zdaleka nekončí. Existuje mnoho vzdělávacích firem a také třeba projekty zaměřené na osvojení všelijakých dovedností, které se vám při hledání lepšího pracovního uplatnění mohou hodit. Například Naučme se, kde najdete třeba workshop o natáčení videa foťákem, kamerou i mobilem, můžete se setkat s bývalou au pair v USA, která vám pomůže zjistit, jestli jste na tuhle práci připravení, také se naučíte vytvářet autorské linoryty, osvojíte si základy investování atd.

A protože je těchto možností opravdu hodně, o to pečlivěji vybírejte, abyste nenaletěli někomu nesprávnému. Ideální je najít dobré reference od absolventa, kterému můžete důvěřovat.

Další Vzdělání a tipy