Přichází kouzelná kartička, která nám umožní cestovat

Vlastně to nebude kartička, ale elektronický certifikát ve formě QR kódu s daty, který si stáhneme do svých mobilních telefonů. Ano, řeč je o tzv. covidových pasech, na jejichž podobě a principu fungování se nedávno shodly státy Evropské unie.

Bude i mobilní aplikace

Už od 1. června bychom měli mít možnost si stáhnout certifikát, díky němuž bude možné obyvatelům Unie znovu otevřít vnitřní hranice. Počítá se s tím, že tzv. covid pas začne platit od 1. července, nicméně členské státy budou pak mít ještě šest týdnů přechodového období na zavádění systému a postupné vydávání dokumentů. Certifikáty, jak Deníku N řekla hlavní hygienička Pavla Svrčinová, budou vlastně dva: jeden s informacemi o provedeném testu na covid-19 a datem konce jeho platnosti, druhý pak s údaji o prodělání nemoci či očkování. Zároveň by do té doby měla být připravena i mobilní aplikace, ve kterém pak budeme moci mít i certifikáty rodinných příslušníků. Podívejme se na oba typy certifikátu podrobněji.

 

Naše půjčky vám pomůžou i k vytoužené dovolené

Potřebujete si odpočinout, změnit prostředí, ale nemáte dostatek finančních prostředků? Využijte některou z půjček od Fair Creditu. Z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte a můžete balit kufry.

Nabízíme:

  1. Hotovostní půjčku od 4 000 do 50 000 korun (stálým zákazníkům až do 70 000 Kč) – peníze vám vyplatíme přímo do ruky v pohodní vašeho domova
  2. Bezhotovostní půjčku, v rámci které vám pošleme od 20 000 do 150 000 korun na váš účet
  3. On-line půjčku Tetička, která nabízí půjčku od 1 000 do 20 000 korun

Vakcinační ceritifikát

Bude obsahovat základní identifikační údaje a především popis absolvované vakcinace proti covidu. Tedy typ a výrobce vakcíny, číslo šarže i přesné číslo konkrétní vakcíny, údaje o vakcinačním místě a členský stát. Důležitou součástí pak bude speciální identifikátor, který by měl v rámci QR kódu zamezit falšování certifikátu. Zásadní přitom bude datum očkování a údaj, o kolikátou dávku jde. Z certifikátu by také mělo být jasné, zda bylo očkování dokončeno či ne. Každopádně nárok na něj lidé budou mít už po první dávce, po té druhé pak dostanou nový.

Samozřejmě se může stát, že když vyrazíte do zahraničí už po první očkovací dávce, jeden unijní stát bude uznávat už tuto první, zatímco jiný jen dokončenou vakcinaci. V takovém případě si před vstupem do druhé země budete muset pořídit také potvrzení o testu. Konkrétně v ČR je to tak, že od 24. května lze využívat uplynutí už tří týdnů od první aplikace jako ochranu, která je ekvivalentem antigenního i PCR odběru nebo prodělání choroby.

Certifikát o testu a prodělání nemoci

Bude mít podobné parametry jako ten vakcinační. Formou metadat v QR kódu v něm kromě stručných identifikačních údajů budou obsaženy informace o typu testu, jeho název, výrobce, testovací místo, členský stát, ve kterém se člověk testuje, dále vydavatel certifikátu a také stejný identifikátor jako u vakcinačního certifikátu.

Každopádně podle posledních informací zatím není jasné, jaký typ testu vlastně bude certifikát obsahovat. Podle návrhu to měly být jak PCR testy, tak ty antigenní (ovšem pouze ty, které uznává EU). Existuje nicméně obava, že některé země druhé zmiňované uznávat nebudou. A státy se zatím neshodují ani na délce platnosti testů, kterou si mohou stanovit samy. Podle dostupných informací se ale převážně mluví o 72 hodinách u PCR testů a 24 hodinách pro antigenní. Platí, že po každém testování by měl testovaný dostat nový certifikát.

Certifikát o prodělání covidu by měl platit 180 dní od data pozitivního výsledku testu. Jenže i tady mohou členské státy reagovat různě a stanovit si i kratší dobu.

 

Jak covid pas získat

Certifikát bude automaticky platit pro lidi očkované dvěma dávkami vakcín, které získaly registraci Evropskou lékovou agenturou. Momentálně to platí pro vakcíny AstraZeneca, Moderna, Johnson & Johnson a BioNTech/Pfizer. Další zásadní podmínkou je, aby od druhé dávky uplynuly dva týdny.

Certifikát bude možné stáhnout z webu ocko.uzis.cz, kam se přihlásíte buď pomocí jednorázové SMS po zadání rodného čísla a čísla občanského průkazu, nebo pomocí tzv. elektronické identity, pokud už ji vlastníte. Druhou variantou je vyzvednout si ho na Czech pointech, které fungují na městských (obecních) úřadech a poštách.

Další Vzdělání a tipy