Přes milion domácností má nárok na příspěvek 5000 korun na dítě. Využili jste ho?

V posledních měsících raketově rostoucí ceny prakticky všeho přiměly vládu, aby se začala zabývat pomocí těm nejzranitelnějším. Jedním z nových nástrojů, které za tímto účelem před časem představila, je jednorázový příspěvek pro rodiny s dětmi. Kdo má na něj nárok a jak o dávku požádat?

Jednorázový příspěvek na dítě

Jak představitelé české vlády v souvislosti se zavedením tohoto opatření do praxe uvedli, jednou z nejzranitelnějších skupin ve společnosti jsou právě domácnosti, ve kterých žijí děti.

Cílem má proto být pomoci co největšímu počtu z nich. Podle údajů Ministerstva práce a sociálních věcí se novinka dotkne 1,1 milionu rodin se středními a nízkými příjmy, kterým má být vyplacen jednorázový příspěvek na dítě. A to ve výši 5000 Kč, přičemž jde samozřejmě o každé dítě, které je součástí rodiny.

Kdo může o příspěvek na dítě žádat?

 • každá domácnost, jejíž příjmy v roce 2021 nepřesáhly 1 milion korun hrubého,
 • současně mají nárok děti, narozené od 2. srpna 2004 do 31. prosince 2022.

A pokud byste dítě právě čekali, můžete o příspěvek požádat po jeho narození. Ovšem nejpozději do 1. 7. 2023 (což ostatně platí pro podání žádosti obecně).

 

Náleží vám 5000? Jaký příjmy je třeba započítat

 Až si budete ověřovat, zda celkové příjmy vaší domácnosti nepřekročily za rok 2021 stanovený 1 milion, zahrnout musíte příjmy, které jsou předmětem daně z příjmů. Nejčastěji jde o příjmy ze závislé činnosti, tedy zaměstnání, dále příjmy ze samostatné činnosti, tedy podnikání, či příjmy z nájmu.

A pozor, za příjmy se považují také dávky nemocenského pojištění, např. peněžitá pomoc v mateřství, dále podpora v nezaměstnanosti atd. Podrobnější informace najdete v podkladech ministerstva práce.

Vyřízení je jednoduché

Z administrativního hlediska se zdá, že proces podání žádosti a její vyřízení není nic složitého. Stačí uskutečnit několik snadných kroků.

 1. Příjmy domácnosti dokládat nemusíte, stačí potvrdit, že nepřesáhly zmíněný milion v roce 2021.
 2. Pokud jste v červenci pobírali příspěvek na dítě, které před 2. srpnem nedosáhlo dospělosti, pak tento jednorázový příspěvek 5000 Kč dostanete automaticky a nemusíte o nic žádat.
 3. Pokud přídavek na dítě nepobíráte, můžete o 5000 Kč požádat dvěma způsoby:
 • využít klientský portál Ministerstva práce a sociálních věcí, k čemuž ovšem budete potřebovat elektronickou identitu občana,
 • dostavit se osobně na Czech Point na krajském městském nebo obecním úřadu.

A na závěr ještě pro ty, kdo budou o jednorázový příspěvek na dítě žádat, čtyři dobré zprávy.

 • Příspěvek se nebude danit (je osvobozený od daně z příjmů),
 • nepodléhá exekuci,
 • nemůže být předmětem dohody o srážkách ze mzdy nebo jiných příjmů,
 • nebude se započítávat ani do takzvaného rozhodného příjmu, který se zjišťuje pro nárok na některé dávky.

Potřebujete finanční výpomoc? 

Zkuste Fajn půjčku + od Fair Credit

Podívejte se na novou nabídku rozšířené Fajn půjčky + a vyberte si svou půjčku na míru – bezúročnou do 10 000 Kč pro nové a doplacené zákazníky nebo levnější půjčku při splácení převodem na účet pro stálé zákazníky. Přidáme vám 20 týdnů pro splácení navíc nebo vám půjčíme až 100 000 Kč, tedy o 30 000 Kč více!

Chci se dozvědět víc

Další Finance a ekonomika