Přečtěte si: 5 dobrých rad, jak vybrat tu správnou nebankovní půjčku

V záplavě zaručeně úžasných nabídek nebankovních společností není snadné se zorientovat. Určitě vás proto potěší pět dobrých rad, jak poznat ten nejlepší produkt právě pro vás.

5 dobrých rad:

1. Zvolte rozumnou částku

Až příliš často se stává, že si lidé půjčují zbytečně mnoho. Tohle opravdu dobře promyslete, je to naprosto zásadní věc. Příliš vysoká půjčka vás totiž snadno přivede do potíží se splácením, budete ji hradit příliš dlouho atd. A že vám pak budou hrozit likvidační pokuty či různé sankční poplatky snad ani nemusíme zmiňovat.

2. Vyberte firmu s licencí od ČNB

Viceguvernér České národní banky (ČNB) Tomáš Nidetzký koncem roku 2017, po schválení nové legislativy, prohlásil, že díky zákonu o spotřebitelském úvěru ten, kdo chce dnes úvěry seriózně poskytovat, si skutečně projde licenčním řízením. Jako například společnost Fair Credit.

To je velmi důležité. Firmu, od které si budete nebankovní půjčku brát, je totiž potřeba vybírat opravdu pečlivě. A právě v tom vám pomůže nový zákon. Protože mimo jiné stanoví, že poskytovatel musí mít licenci od České národní banky (ČNB), která nebankovní ústavy od té doby dozoruje, stejně jako bankovní domy. Poskytovatelé tedy mohou půjčovat peníze až poté, co splní přísné podmínky.

Podle čeho se dál orientovat při výběru nebankovní společnosti? Měla by mít dobře zpracovaný a přehledný web se všemi podstatnými informacemi. Například s adresou, telefonní linkou pro zákaznický servis atd. Jednoduše dostupné musí být také důležité údaje týkající se úvěru, především výši roční procentní sazby nákladů (RPSN), celkové poplatky za vyřízení žádosti, za poskytnutí půjčky nebo předčasné splacení atd.

3. Zjistěte si podmínky a ujistěte se, že vám vyhovují

Ještě, než cokoli podepíšete, ujistěte se, že máte ve všem jasno, poté už bude pozdě honit příslovečného bycha. Především v tom, kolik za půjčku celkově zaplatíte a jak dlouhá bude doba splatnosti. Z toho vám pak musí vyjít, jestli ji dokážete splácet včas a bez potíží. Pro porovnání konkurenčních nabídek je dobré se zaměřit i na to, co všechno vaši půjčku zdražuje. S tím vám pomůže již zmíněná RPSN, která ukazuje náklady za období jednoho roku a zahrnuje:

  • samotnou úrokovou sazbu,
  • případné poplatky,
  • pojištění a další platby s půjčkou spojené.

Nezávaznou simulaci půjčky ještě před podpisem smlouvy byste měli mít možnost si udělat na kalkulačce na webu poskytovatele. Po zadání požadované částky a zvolení doby splatnosti hned uvidíte všechny důležité výše zmíněné ukazatele, včetně pravidelné splátky.

4. Nechte si poradit od zkušenějších

Jestliže vám není všechno dokonale jasné, včetně všech souvisejících podmínek například pro situaci, kdybyste se dostali do potíží se splácením, smlouva obsahuje tzv. rozhodčí doložku apod., nechte si to vysvětlit. Zavolejte na informační linku poskytovatele nebo ještě lépe svému obchodnímu zástupci. Abyste na nic důležitého nezapomněli, otázky si připravte předem.

Určitě vám pomůžou také zkušenosti ostatních uživatelů, popř. recenze půjčky, kterou jste si vybrali. Ale pozor na to, aby si recenzi nenapsala firma sama. Ideální je, když vám půjčku doporučí příbuzný nebo známý, na které se můžete spolehnout.

5. Problémy si nenechávejte pro sebe

I když jste si všechno dopředu pečlivě promysleli a propočítali, může se stát, že budete mít problémy půjčku splácet. Je nesmírně důležité tuhle informaci svému poskytovateli půjčky co nejdříve sdělit. Pokud je to seriózní firma, jistě vám vyjde vstříc například tím, že vám umožní odložit nějakou splátky nebo prodloužit dobu splácení. O to méně zaplatíte zbytečně navíc, čím dřív firmě problém přiznáte.

 

Nemáte peníze k dispozici? Pomůžou vám naše půjčky!

Vyzkoušejte si na Fair Creditu pět rad uvedených v článku!

Nabízíme:

Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte. 

 

 

Další Finance a ekonomika