Novela zákona o úvěru moc nepomůže, míní většina Čechů

Novela zákona o spotřebitelském úvěru, která začne platit od prosince, je podle většiny Čechů mírná a nepomůže posílit postavení spotřebitelů. Vyplývá to z průzkumu, který si nechala zpracovat úvěrová společnost Fair Credit a zúčastnilo se ho téměř tisíc respondentů.

Celkem 53 procent lidí se domnívá, že novela zákona ochraně spotřebitelů moc nepomůže. Na 35 procent si myslí, že pomůže a 12 procent neví. Na otázku, jak moc je zákon přísný, odpovědělo 46 procent, že je návrh mírný. Na 35 procent míní, že je přísný a podle zbývajících 19 procent v něčem pomůže a v něčem nikoli. Celkově se 51 procent respondentů přiklání k tomu, že pročistí trh od nekalých praktik.

Z ankety vyplynulo, že Češi jsou spíše skeptičtí k novele zákona, nicméně celkově vnímají, že dojde k pročištění trhu od nekalých praktik,‚ komentoval výsledky obchodní ředitel Fair Creditu Tomáš Konvička.

Zákon přinese nutnost registrovat poskytovatele u ČNB, vázaní obchodní zástupci budou muset pracovat jen pro jednu firmu. Dále bude novela znamenat, že všechny firmy budou muset prověřovat bonitu zákazníka. Zákon také stanovuje požadavek na základní kapitál dvacet milionů korun. Konvička věří, že počet nebankovních poskytovatelů se sníží ze současných 60 tisíc na stovky, maximálně tisíce poskytovatelů. Spotřebitelé budou mít díky zákonu možnost splatit dluh kdykoliv. Výrazně také omezuje sankce za pozdní splátky úvěrů.

Další Finance a ekonomika