Nepropásněte státní podporu ke stavebnímu spoření

Pokud na svůj účet stavebního spoření pošlete včas dostatečnou částku, popř. si založíte nové, můžete od státu získat až 2 000 Kč. A to určitě není k zahození. Jak to udělat?

Oblíbený produkt

Stavební spoření je v Česku velmi oblíbený produkt a nemění se to ani v těchto nelehkých časech. Jak například nedávno informovala Asociace stavebních spořitelen, podle výsledků Barometru obliby spořicích produktů se stavebko v posledním kvartálu 2020 umístilo na 1. příčce. Pokud už tenhle produkt sjednaný máte, nebo se na to chystáte, máte nejvyšší čas poslat na svůj účet vklad za rok 2020. Propásnout zajímavý státní příspěvek by docela určitě byla škoda. Co je pro to třeba udělat?

Zjistěte si přesnou částku

Obecně platí, že stát k penězům, které si na účet u stavební spořitelny (SS) uložíte, přihodí 10 procent z této částky. Nejvýše ale 2000 Kč, takže chcete-li čerpat maximální podporu, musíte do konce roku vložit na účet 20 tisíc korun. To je ale teorie. Záleží totiž mimo jiné na tom, kolik už máte naspořeno. Takže konkrétní částka, kterou je nutné pro získání plné státní podpory poslat, se bude u každého trochu lišit.

Musíte si ji tedy zjistit sami. Jak? Některé spořitelny svým klientům s předstihem poslaly informace o stavu jejich účtu, včetně toho, kolik by na něj měli do konce roku ještě vložit. A všechny ústavy pak nabízejí možnost zjistit tenhle údaj online, pomocí konkrétní internetové služby v rámci jejich webových stránek či mobilní aplikace. Samozřejmě můžete i „postaru“ použít telefon a zavolat svému poradci nebo na infolinku spořitelny. 

 

Tip: Využijte zvýhodnění na konci roku

Pokud ještě stavební spoření založené nemáte a uvažujete o tom, pak si projděte aktuální nabídku spořitelen. Ty totiž tradičně na konci roku líčí na nové klienty a používají k tomu různé slevy na poplatcích či další zvýhodnění.  

Nejpozději do 31. prosince

Důležitou roli hraje čas, respektive termín. Peníze totiž musíte poslat tak, abyste je měli na účtu do konce roku, tedy do 31. prosince. Většina bude zřejmě peníze posílat bezhotovostně, a tady záleží na konkrétní bance, jaké má termíny. Obecně lze říct, že nejdelší doba pro převedení peněz jsou dva dny Jakým způsobem to tedy provést a hlavně do kdy, abyste si mohli být jistí, že vám bude státní příspěvek připsán?

  • Příkaz k úhradě: do pondělí 28. 12. (pokud byste nestihli, je obvykle možné využít i expresní, tedy zrychlenou úhradu).
  • Platba v hotovosti na pokladně SS: do čtvrtka 31. 12. do 12.00 hod.
  • Vkladový automat: 12. do 23.00 hod.
  • Poštovní poukázka: do 11. 12.

Nemáte dostatek hotovosti?  Pomůžou naše půjčky

Pokud byste v závěru roku potřebovali půjčit peníze třeba právě na úhradu stavebního spoření, tak aby vám neunikla státní podpora, využijte některou z půjček od Fair Creditu. Nabízíme hotovostní půjčku od 4 do 70 tisíc nebo bezhotovostní půjčku až do výše 150 000 Kč. Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte.

Další Finance a ekonomika