Napnuté rozpočty v časech krize. Jak můžete ušetřit?

Jak ukazují různé průzkumy a statistiky, významná omezení našich životů, která vláda zavedla kvůli onemocnění covid-19, značně poznamenala finanční situaci velké části českých rodin. V takové situaci je pochopitelně každá koruna dobrá. A když si s tím dáme trochu práce, většina z nás určitě větší či menší rezervy ve svém rozpočtu najde.

Připravili jsme pro vás několik tipů jak ušetřit!

1. Zjistěte si, za co přesně utrácíte

Pokud chcete ušetřit, v první řadě musíte mít dokonalý přehled o svých příjmech, a hlavně výdajích. Alespoň jeden měsíc si zapisujte všechno, co utrácíte. Snažte se nevynechat žádné malé nákupy a ukládejte si účtenky. Každé položce přiřaďte kategorii, jako je například jídlo, nájem zábava, energie, pojištění atd.
Díky tomu určitě zjistíte, že některé výdaje, a možná ne právě nízké, opravdu nezbytné nejsou. Pokud by se vám nechtělo vést si finanční deník v papíru, existují k tomu i online programy, resp. mobilní aplikace.

2. Podívejte se na zoubek bankovním službám

Důkladně si zrevidujte bankovní služby, které využíváte. Kreditní karty se pokud možno zbavte úplně. Snadno se vám totiž může stát, že nestihnete umořit dluh během bezúročného období a pak vám začnou naskakovat ne zrovna nízké úroky. Nehledě na další poplatky, které úvěrové společnosti za kreditky účtují. Máte běžný účet u vaší banky zadarmo? Pokud ne, možná platíte zbytečně. Zorientovat se v bankovní nabídce vám pomůže náš článek Které běžné účty jsou skutečně zdarma.
Rozhodli jste se vzít si úvěr na pořízení něčeho důležitého? Pak mějte na paměti to, co před časem prohlásil jednatel společnosti Fair Credit Tomáš Konvička. „Na úvěr si pořizuji něco, co má delší užitnou hodnotu než je doba splácení úvěru. Nikdy by neměl nastat scénář, kdy si půjčuji na zaplacení něčeho, co jsem si půjčil již dříve.“

3. Neodkládejte platby

Ať už platíte přes internet nebo složenkou, provádějte nezbytné měsíční platby, jako je nájem, energie, pojištění, splátky úvěrů či telefon, co nejdřív po výplatě. Jednak budete mít lepší přehled o zůstatku na účtu po všech nezbytných výdajích a taky byste se díky tomu neměli dostat do situace, kdy jste na nule a nemáte na nájem.

 

Nedokážete ušetřit? Pomůžou vám naše půjčky! 

Máte problém ušetřit dostatek peněz na pořízení důležité věci, ale zvládáte splácet své závazky? Pak můžete využít některou z půjček od Fair Creditu.

  • Hotovostní půjčku od 4 000 do 50 000 korun (stálým zákazníkům až do 70 000 Kč) – peníze vám vyplatíme přímo do ruky v pohodní vašeho domova
  • Bezhotovostní půjčku, v rámci které vám pošleme až 150 000 korun na váš účet
  • On-line půjčku  od 1 000 do 20 000 korun

Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. A z naší on-line kalkulačky se hned dozvíte, kolik zaplatíte.

4. Každý půlrok nový…

Nebuďte snadným cílem agresivních marketingových kampaní a nedejte se přesvědčit k tomu, že každý půlrok potřebujete nejnovější mobil, boty apod. Nepotřebujete. Je to přesně naopak, výrobci spotřebního zboží potřebují prodávat a udělají pro to téměř cokoli. Nepomáhejte jim v tom. Mimo duševní vyrovnanosti vám to výrazně zlepší stav vaší peněženky. Možná jste už zaznamenali, že i kvůli špatnému globálnímu stavu životního prostředí se naopak stává trendem opakované využívání výrobků, jejich opravování apod. Viz např. český projekt Opravárna.

5. Kriticky zhodnoťte své návyky

Určitě ve svých pravidelných výdajích najdete další, které by bylo možné omezit nebo úplně zrušit. Spočítejte si, kolik peněz utratíte za alkohol nebo kouření. Opravdu musíte jezdit všude autem? Nešly by náklady na cestovné výrazně srazit díky MHD, chození pěšky (což má navíc obrovské zdravotní benefity) a třeba i kola? Neobešli byste se bez satelitu? Je nezbytné kupovat balenou vodu, o sladkých nápojích ani nemluvě, když je voda z vodovodu nepochybně kvalitnější a oproti limonádám i nesrovnatelně zdravější? Zkuste se zamyslet nad svými návyky a položit si podobných otázek co nejvíc. Upřímné odpovědi vám jistě ušetří nezanedbatelné částky.

6. Když méně znamená více

Opravdu významné úspory vám může přinést šetrné nakládání s energiemi. Například snížení teploty, na kterou doma vytápíte, o pouhý jeden stupeň znamená pokles nákladů o 6 procent. Pokud tedy ročně platíte 20 tisíc, v peněžence vám zůstane o 1200 korun méně. Ušetřit můžete díky tomu, že nebudete nechávat elektroniku v režimu stand-by. Také když se místo koupání ve vaně budete sprchovat, nebudete nechávat vodu téct zbytečně, splachovat budete jen nezbytným množstvím vody atd.
Například společnost Pražská energetika půjčuje měřák, s jehož pomocí zjistíte, jestli vaše domácí spotřebiče fungují efektivně a jestli by se popř. nevyplatilo je vyměnit. Také si můžete, například prostřednictvím internetových porovnávačů, ověřit, jestli využíváte služby toho nejlevnějšího poskytovatele energií apod.

Další Finance a ekonomika