Možná dlužíte peníze a nevíte o tom. Jak si to ověřit?

Nebyli byste první ani poslední, kdo při žádosti o půjčku nebo při jiných příležitostech náhodou zjistil, že ho bankovní registry vedou jako dlužníka, popř. že je proti němu vedena exekuce. Což je samozřejmě nepříjemné z mnoha důvodů. V tomto článku se proto zaměříme na to, jak si bezdlužnost ověřit.

Bezdlužnost

Na úvod si řekněme, že vaši bezdlužnost si po podání žádosti o půjčku samozřejmě prověřuje i společnost Fair Credit. Nechceme totiž prohloubit svým klientům problémy, o kterých třeba ani neví. Zároveň ale platí, že i když máte záznam v registru z minulosti, neznamená to automatické zamítnutí žádosti. Jak je to možné? Dozvíte se v  článku:

Zářez ve „finančním rejstříku“? I tak můžete získat desetitisícovou půjčku

Každopádně pokud se rozhodnete zjistit, zda vám někde netiká nějaká časovaná bomba, měli byste vědět, že neexistuje jednotný registr či úřad, na kterém byste si snadno mohli ověřit, jaká je vaše komplexní situace. Tedy zda proti vám není vedena exekuce, nemáte dluh kvůli kdysi nezaplacené pokutě za jízdu načerno nebo nedoplatku za energie apod. Abyste tedy získali absolutní jistotu, že na vás nikde žádný problém nečíhá, je třeba pátrat prostřednictvím několika subjektů.

Exekuce

 Předně, na některých pobočkách České pošty můžete získat ověřený výpis z Centrální evidence exekucí. Co z něj zjistíte?

  • Zda na vás byla nařízena exekuce podle exekučního řádu,
  • který soudní exekutor byl provedením exekuce pověřen,
  • o jakou vymáhanou povinnost se jedná,
  • kdy byla exekuce nařízena,
  • popř. zda byla pravomocně odložena či zastavena.

Výpis vám bude užitečný například v situaci, kdy si najímáte byt. Seznam poboček České pošty s tzv. Czech Pointy, na kterých si výpis můžete pořídit, najdete na webu společnosti. Budete za něj ale muset zaplatit, cena je 50 Kč za jednu stranu výpisu.

Dluhy

Do těch lze bohužel spadnout nejen třeba kvůli nedořešení dopravní pokuty nebo účtu za energie. Stát se to může zcela nezaviněně, třeba když vám někdo ukradne doklady a půjčí si na vaše jméno, popř. dluh „zdědíte“ po někom z rodiny atd.

V ČR existuje několik registrů, na které se kvůli tomu můžete obrátit. Ani jeden z nich nicméně nezahrnuje všechny údaje, je jich tedy potřeba prozkoumat víc. Určitě se při tom obracejte pouze na ty oficiální.

Dobré je začít Solusem. Ten vede informace o těch, kdo jsou v prodlení se splátkami. Výpis si můžete objednat elektronicky přes web registru. Pokud budete chtít písemný výpis, zaplatíte za něj 320 Kč. Zvolit však můžete i elektronický výpis s aplikací pro mobilní telefon. Pak vás zaslání kódu vyjde na 50 korun, první SMS s výpisem stojí 99 korun a za další SMS se pak platí 30 korun. Jistě oceníte fakt, že Solus vám kromě výpisu z registrů poskytne i náhled do výše zmiňované Centrální evidence exekucí i Insolvenčního rejstříku.

Nejen Solus

Praktické je zaměřit se i na Bankovní registr klientských informací a také Nebankovní registr klientských informací. Najdete v nich údaje o půjčkách, a to i o těch řádně splacených. Jejich poskytovatelé si v těchto registrech obvykle zjišťují, jestli zájemci o půjčku řádně splácí své závazky. Na výpisu tedy najdete informace o všech půjčkách a závazcích, které poskytly banky, stavební spořitelny, splátkové, úvěrové, leasingové a další finanční instituce.

Budete-li chtít zjistit, jak to s vašimi dluhy vypadá, data z obou rejstříků získáte na webu Kolikmám.cz. Za výpis z každého rejstříku zaplatíte 100 Kč a využít můžete i užitečné nové služby portálu. Například získat seznam exekucí, informace o spotřebitelských úvěrech nebo o platbách za energie.

 

Potřebujete půjčit? 

Pokud potřebujete půjčit a v registrech jste nenašli žádný nevyřešený závazek, obraťte se na  Fair Credit, rádi vám pomůžeme. 

Nabídneme vám:

  • Hotovostní Fajn půjčku, která poskytuje nová zvýhodnění!

Fajn půjčka je nově ještě výhodnější, mimo jiné nabízí 0% úrok, delší dobu splatnosti, navýšení jistiny či snížení splátek atd. Podrobnější informace najdete na našem webu. Jejím prostřednictvím vám půjčíme od 4000 Kč do 100 000 Kč, hotovost získáte ihned po uzavření smlouvy, přímo do svých rukou.

Půjčíme vám od 20 000 Kč do 150 000 Kč, půjčku vyřizujeme okamžitým převodem na váš bankovní účet.

Půjčíme vám do 10 000 Kč, navíc s první půjčkou budete mít úrok a RPSN 0 %!

Chci půjčku

 

Využijte Mezinárodní den bez dluhů

Skvělou službu nabízí sdružení KRUK. To se zaměřuje na pomoc lidem v těžké finanční situaci, například s nesplacenými dluhy atd. A každý rok vždy na podzim organizuje tzv. Mezinárodní den bez dluhů. Jelikož se tato akce blíží – bude probíhat po celý listopad, doporučujeme vám si na ni určitě počkat. V jejím rámci totiž budete mít možnost nejen zavolat na bezplatnou linku 800 700 880 a svou situaci konzultovat s poradcem na telefonu. KRUK vám také zcela zdarma zjistí, zda jsou proti vám vedeny exekuce a popřípadě kolik. Sdružení můžete kontaktovat i prostřednictvím e-formuláře.

 

Další Finance a ekonomika