Lidem v exekuci či v oddlužení letos zůstane z výplaty víc peněz

Od začátku letošního ledna platí nové nařízení vlády, podle nějž se mění částka, kterou dlužníkovi nesmí mzdová účtárna srazit z měsíční mzdy.

Exekutorovi méně

Nejprve si připomeňme, že tzv. nezabavitelná částka stanovuje, kolik peněz z výplaty, nebo třeba i z důchodu, zůstává každý měsíc v peněžence lidem v exekuci nebo v oddlužení (osobní bankrot). Cokoli nad tuto částku si může exekutor strhnout na úhradu dluhu.

Na jednu stranu je pro dlužníky potěšující fakt, že jim letos bude zůstávat víc peněz. Nezabavitelná částka totiž nově dosahuje úrovně:

  • pro dlužníka bez vyživované osoby: 13 500 Kč (tedy o 2500 Kč více oproti loňsku),
  • pro dlužníka s jednou vyživovanou osobou: 17 000 Kč  (o 2000 Kč více).

Ke zvýšení těchto částek došlo kvůli novele zákona o existenčním minimu, psali jsme o něm v článku:

Vláda pro letošek zvášila některé dávka. Projeví se to i ve vaší peněžence?

Dlužníky ale zároveň nejspíš nepotěší to, že pokud by vláda novelu neschválila, nezabavitelné částky by vzrostly ještě výrazněji, takže by jim exekutor musel ponechat ještě víc peněz. Jak je to možné?

   

Máte potíže se splácením? Pomůže vám Fair Credit

Pokud byste se dostali do krátkodobých problémů s úhradou svých závazků, nezoufejte, rádi vám pomůžeme. Naše půjčky jsou bez skrytých poplatků, smlouva jednoduše srozumitelná, garantujeme osobní přístup obchodních zástupců, a navíc vám půjčku poskytneme skutečně bleskově. Z naší nabídky si můžete vybrat například zvýhodněnou Fajn půjčku +

Můžete si ji přizpůsobit svým potřebám, a vybrat si buď:

  1. bezúročnou půjčku do 10 tisíc,
  2. nebo levnější půjčku při splácení převodem na účet

Prodloužili jsme splatnost o 20 týdnů a současně navýšili Fajn půjčku až na 100 000 Kč! Za stejné splátky si nyní můžete půjčit více peněz!

Nemusíte se bát žádných skrytých poplatků a předem si na naší kalkulačce spočítat, kolik přesně vás půjčka bude stát. Zažádat si o ni můžete jednoduše online.

Mám zájem o půjčku

Více peněz, ale menší naděje na oddlužení  

Vláda totiž rozhodla, že od ledna 2023 se bude částka počítat jinak než doposud, proto dlužníkům zůstane v peněžence méně.  Jaký byl pro to důvod? Vyšší růst by prý poškodil věřitele, protože by jim pak dlužníci spláceli méně. Ale nejenom je, negativně by prý poznamenali samotné dlužníky. Pokud se totiž zvýší nezabavitelná částka, současně stoupne i hranice minimálních příjmů nutná pro to, aby mohli dlužníci vyhlásit osobní bankrot neboli oddlužení (což je krajní způsob, jak se zbavit dluhů, více viz box).

Podpora v nezaměstnanosti byla pro rok 2023 zvvýšena

 

Osobní bankrot vs. exekuce

Oproti exekuci, v rámci, které je dlužníkovi zabaven majetek, má ten, komu soud umožní vyhlásit osobní bankrot, několik výhod. Především mu může být odpuštěna část nesplacených závazků. Také je během procesu chráněný před zpeněžením majetku exekutory a v neposlední řadě jeho dluhy dále nerostou. Hodně zjednodušeně řečeno, exekuce funguje plně ve prospěch věřitele a soudního exekutora, zatímco osobní bankrot chrání spíše dlužníka.

Další Finance a ekonomika