Když se děti učí doma, udělejte jim z toho zábavu

Škola se může přestěhovat domů z různých důvodů. A nemusí to být jen rýma nebo nařízení hygieny. Některé děti se poctivě připravují na přijímačky, a jsou dokonce takové, které se chtějí dozvědět něco navíc! Zapomeňte na papír a tužku. I diktáty, slovní úlohy nebo kapitoly z dějepisu mohou být zábava, když si najdete zajímavá online cvičení, doplňovačky a výuková videa. Co patří k těm nejlepším?

15 tipů na nejlepší online vzdělávací portály

1. Khanova škola

Khanova škola patří k nejpropracovanějším formám on-line výuky zdarma. Můžete si vybrat, zda se chcete věnovat matematice, fyzice, chemii, biologii, dějepisu, informatice, ale také třeba ekonomii či dějinám umění. Khanova škola je k dispozici také v podobě mobilní aplikace.

2. Školákov.eu

Portál zaměřený na český jazyk, matematiku, vlastivědu, prvouku a základy angličtiny je skvělou pomůckou pro žáky prvního stupně základních škol.

3. Onlinecvičení.cz

Češtinu a matematiku pro 1. a 2. stupeň základní školy si děti mohou procvičovat i na webu  Onlinecvičení.cz.

4. Škola s nadhledem

Škola s nadhledem nabízí online procvičování nejen pro žáky základních škol, ale i pro maturanty. Děti baví interaktivní pojetí zábavných úkolů, které jim poskytuje okamžitou zpětnou vazbu.

5. Umíme

Umíme, to je zábavné a inteligentní procvičování češtiny, matiky, angličtiny, němčiny, programování a dalších předmětů. Nechybí ani slepé mapy se státy, městy a pohořími, pět set slovních úloh z matiky, klasické diktáty, ale i cvičení na bázi logických her. Děti získávají za zvládnutá témata odznaky a štíty, což je motivuje k lepším výkonům.

6. Pravopisne.cz

Pravopisne.cz je nejen komplexní procvičování pravopisu, ale také literární testy a větné rozbory. Díky tomu je web užitečný žákům základních škol, maturantům a studentům středních škol obecně. Uživatelé si mohou zvolit z několika typů cvičení, jako je kvíz a doplňovačka.

7. Gramar.in

Web Gramar.in je skvělým pomocníkem pro domácí studium češtiny pro žáky od 6 do 12 let (1.-6. třída ZŠ) a pro studenty 4. ročníku SŠ. Kromě procvičování nejčastějších gramatických jevů je zde připravena také celá řada zábavných úkolů.

8. Jazyky na Déčku

Především menší děti si mohou procvičovat angličtinu, němčinu, španělštinu a italštinu se zábavnými kreslenými seriály a postavičkami. Například průvodcem po lekcích angličtiny je oblíbený Hurvínek.

9. Matika.in

Hravé online procvičování úloh z matematiky je určené pro děti od 1. do 9. ročníku základní školy a řídí se mottem „Zažij radost s matematikou“. Vychází z metody profesora Hejného, ale pomůže v pochopení početních operací a logických úloh i školákům, kteří se učí podle klasických postupů.

10. Matýskova matematika

Videa na webu jsou primárně připravena pro výuku matematiky v 1. až 5. ročníku podle řady stejnojmenných učebnic, ale lze je využít i v případě, že žáci používají jiné učebnice, protože probírané učivo je obecné. Zdarma dostupná videa obsahují výklad ke každému cvičení každé stránky učebnice.

11. Nezkreslená věda 

Ojedinělý vzdělávací cyklus Akademie věd ČR přináší krátká animovaná videa zaměřená na vědu. Děti se dozví například, co je atom, jak funguje imunita nebo elektrárna, a mnoho dalšího. Určitě je budou bavit svěží ručně kreslené animace a nezaměnitelný komentář herce Pavla Lišky, který provází všechny díly.

12. Geograf.in

Zábavný zeměpis provede děti celým světem, umožní jim procvičit se v hledání ve slepých mapách, přiřazování vlajek, hlavních měst nebo náboženských směrů jednotlivým státům. Zvláštní kapitola je věnovaná České republice, jednotlivým krajům, okresům, hradům a zámkům a dalším oblastem.

13. Prvky.com

Nadšenci do chemie určitě ocení portál Prvky.com, kde najdou výklady vybraných kapitol nebo interaktivní periodickou tabulku, která odkazuje k podrobnostem ohledně každého z prvků.

14. ČT edu

Webová stránka České televize nabízí přes 3 000 krátkých vzdělávacích videí určených pro děti předškolního věku i žáky středních škol. Videa pokrývají přes dvacítku předmětů od biologie po zeměpis a jsou přehledně členěna podle stupňů vzdělávání i konkrétních témat.

15. Dějiny udatného národa

Kreslený seriál o české historii v produkci České televize je sérií minipříběhů vtipně glosující nejdůležitější události počínaje pravěkem a konče rokem 1989. Autorkou pořadu je Lucie Seifertová, pořadem provází český lev, kterého namluvil Jiří Lábus.

Další Lifestyle