Kapesné pro starší děti. Vyzkoušejte si i systém „půjček“ nanečisto

Naučit se hospodařit už odmala je velmi důležité. Děti, které se včas seznámí se světem peněz, jsou v dospělosti schopné lépe spravovat rodinný rozpočet, plnit své finanční závazky a reagovat pružně na měnící se životní situace. Správně nastavené kapesné a možnost „půjčky“ v tom mohou být velkým pomocníkem.

Druhý stupeň:   Příklad vlastní rodiny

Malé děti se učí hospodařit hrou a postupně si tento návyk osvojují na konkrétním příkladu vlastní rodiny. S  většími dětmi je pak užitečné mluvit o tom, co všechno je třeba za měsíc zaplatit, kolik stojí jídlo pro rodinu, z čeho se hradí nečekané výdaje a podobně. Měly by již mít pojem o tom, co je to bankovní účet, jaký je rozdíl mezi kreditní a debetní kartou a jak funguje internetové bankovnictví. Přiměřené kapesné pro tuto věkovou kategorii je mezi 250 až 500 Kč měsíčně.  

 

Možnost půjčit si za předem stanovených podmínek peníze od rodičů přispívá k finančnímu vzdělávání, do kterého se zapojila i  společnost Fair Credit. Jednatel společnosti Tomáš Konvička se k této problematice vyjádřil v rozhovoru finančního speciálu MF Dnes.  

Střední škola? Otevřete téma půjček

Je vhodné, aby se středoškoláci ze svého kapesného podíleli na některých pravidelných výdajích, například na platbě za mobil nebo za streamovací služby. Výše kapesného v tomto věku by se měla pohybovat mezi 500 až 800 Kč. Mládež mívá nároky, které ze svého kapesného nepokryje, jako je například elektronika nebo značkové oblečení.

Když od vás dítě požaduje půjčku, neodpírejte mu ji, pokud je to možné. Domluvte se s ním ale na pravidelných splátkách, které bude z kapesného hradit, a trvejte na tom, aby je dodrželo. Možnost půjček můžete zavést již u staršího dítěte na druhém stupni základní školy, ovšem ujistěte se předem, zda rozumí podmínkám. Půjčka od rodičů na vysněnou věc otevírá cestu k tématu půjčování peněz obecně. Využijte této situace a proberte s dětmi účel půjčky a systém splácení. Toto cestou jim můžete vštípit, že je třeba si půjčovat peníze s rozmyslem u ověřených společností a že je vždy nutné seznámit se s podmínkami, na které podpisem smlouvy přistupuji.

 

Vzdělávejte se spolu s dětmi

S finančním vzděláváním pomůže literatura pro děti; například kniha Moje peníze pro starší děti. Další užitečné rady najdete na stránkách Finanční vzdělávání, které jsou společným projektem finančních asociací.

Další Lifestyle