Jak zvládnout podzim ve zdraví? Vsaďte na zlatou střední cestu

Přichází podzim a spolu s ním různé „rýmečky“ a „chřipečky“. Abyste zvládli období plné bacilů a virů bez větší úhony, dbejte více než kdy jindy na svoje fyzické a psychické zdraví a nespoléhejte přitom na zázračné preparáty. Klíč ke zdraví je jednoduchý. Je to pravidelnost a zdravý rozum. Podpořte imunitu dobrým jídlem, relaxací, dostatečným spánkem a pohybem.

Zelenina a ovoce v hlavní roli

Barevná zelenina a ovoce nejen lahodí oku, ale také prospívají imunitě. Obsahují antioxidanty, které chrání buňky před stárnutím, a upevňují tím naše zdraví. Při přípravě jídla kombinujte více druhů barevné zeleniny, protože „mixem“ různých typů antioxidantů se jejich účinek výrazně zvyšuje. Na čem si pochutnat? Mezi zeleninové hvězdy patří třeba špenát, mrkev, rajče, kadeřavá a hlávková kapusta, brokolice, salát, paprika, avokádo, tykve, červené fazolky, kukuřice, zelí, baklažán i se slupkou, rebarbora, červená řepa nebo mangold. Z ovoce jsou to například blumy, třešně, švestky, jablka, citrusy, broskve, lesní plody jako borůvky, brusinky, jahody, ostružiny a maliny.

Dobré tuky pro dobré zdraví

Určitě jste slyšeli o prospěšnosti omega 3 tuků. Mezi jejich přednosti patří to, že snižují celkový i takzvaný „zlý“ LDL cholesterol, zřeďují krev, zabraňují srdečním arytmiím, působí jako prevence rakoviny tlustého střeva a prsu a mají také příznivý vliv na nervový systém. V čem je najdete? Na omega 3 tuky jsou bohaté například avokádo, cizrna, dýňová semena, fazole, lněná semínka, lněný olej, mandle, olivový a řepkový olej, sója, vlašské ořechy, tmavě zelená listová zelenina jako špenát, kapusta nebo pórek. Jestli jste spíš na maso, zařaďte do jídelníčku tučné ryby, jako je makrela, ančovičky, sleď, losos, tuňák nebo sardinky, mořské plody.

Bez snídaně ani ránu

Nezapomeňte, že základem zdravého jídelníčku je pravidelnost. Jídlo si rozdělte během dne na pět až šest menších porcí. Kromě hlavních jídel a snídaně si udělejte čas i svačinky a nešiďte ani pitný režim. Nevynechávejte snídaně. Rána bývají ve většině domácnostech hektická, ale i tak si cestou do práce vypijte alespoň zakysaný nápoj. Klidnější rána si užijte se snídaní složenou z bílkovin (mléčný výrobek), vlákniny (ovoce) a komplexních sacharidů (celozrnné pečivo, ovesné vločky nebo cereálie), které udržují stálou hladinu cukru v krvi.

Kdo se stresuje, ten tloustne

Nepravidelnosti a chaos nejen v jídle, ale i v celém přístupu k životu vede ke stresu. A ten má velmi negativní vliv na metabolismus. Věděli jste, že stres mimo jiné brání v budování svalové hmoty, a naopak podporuje ukládání tuku do břišní dutiny? Lidem s nadměrným množstvím břišního tuku hrozí takzvaný chronický celotělový zánět, který zásadně oslabuje imunitu. Zlatá rada tedy zní: Nestresujte se. Věnujte se během dne nejen práci a povinnostem, ale i tomu, co máte rádi. Skvělým tipem na relaxaci je například saunování. Pravidelný pobyt v sauně uklidňuje mysl, působí preventivně proti alergiím a infekcím horních cest dýchacích, mírní bolesti kloubů a přispívá k lepšímu prokrvení končetin. Dobře spěte! Také špatný spánek stojí za tloustnutím. Když málo spíte, spaluje tělo kalorie pomaleji a buduje si nežádoucí tukové zásoby.

Chce to pohyb!

Udělejte si několikrát týdně čas na pohybovou aktivitu. Vylepšíte si tím kondičku i psychické zdraví. Nemusíte zrovna lámat rekordy, ale udržujte se průběžně v dobré formě, třeba jen dlouhými procházkami. Když budete chtít navíc něco shodit a srovnat si pořádně páteř, vrhněte se na chůzi zvané Nordic walking. Potřebujete k ní jen speciální hole, které se dají pořídit za příznivou cenu. A nebojte, není to žádné babičkovské ploužení. Severská chůze je tak účinná, že ji k tréninku využívají vrcholoví sportovci, například lyžaři běžci nebo hokejisti.

 

Zlatá střední cesta

Ke zdraví vede jedině zlatá střední cesta. Extrémy, jako je nárazové hladovění, zázračné diety nebo nadměrná fyzická zátěž, si jen uškodíte. Nevěřte na rychlá zázračná řešení. Pevnou imunitu si lze vybudovat jen pomalými trpělivými kroky, které vyústí v trvalý zdravý životní styl.

Další Lifestyle