Jak se dostat z dluhů

Stal se z vašich dluhů problém, který vám začíná přerůstat přes hlavu? Fair Credit nabízím několik nejdůležitějších zásad, které by vám mohly pomoct situaci zvládnout.

Fair Credit vám přináší několik kroků, jak postupovat

1. Přiznat si problém a najít odvahu začít ho řešit

První pravidlo zní možná zvláštně, ale faktem je, že se řada lidí dlouho snaží tvářit, jako by všechno měli pod kontrolou a žádné potíže neexistovaly. Taktika je to ale mizerná a především nefunkční: jednoho dne vás potíže stejně dostihnou a čím později to bude, tím samozřejmě pro vás hůře.

Je tedy naopak dobré postavit se k problému aktivně, a to co nejdřív. Konkrétně to znamená obrátit se na zástupce společnosti, které dlužím, vysvětlit mu podrobně situaci, nic nezastírat a hlavně jasně vyjádřit připravenost situaci řešit. S největší pravděpodobností můžete poskytovatele svých půjček zažádat o individuální úpravu splátkového kalendáře. Například tak, abyste některé splátky mohli snížit nebo si prodloužit celkovou dobu splácení. Většina seriózních společností, které jsou sdružené v profesních asociacích, by vám v tomto měla vyjít vstříc.

 

Poslechněte si náš podcast o problémech se zadlužením

Na toto mimořádně důležité téma jsme pro vás připravili podcast, ve kterém si s jednatelem společnosti Fair Credit Ing. Tomášem Konvičkou povídáme o tzv. finanční gramotnosti. Co vlastně znamená? Jak hospodařit s penězi, abychom nespadli do dluhové pasti? Proč máme tolik exekucí? Od jakého věku učit děti nakládat s penězi a mnoho dalším.
 

 

2. Prověřit své dluhy

Stačí zapomenout zaplatit nějaký účet, založit dopis s fakturou od operátora či z plynárny a dluh je na světě. Takže dluh, o kterém třeba ani nevíte, nemusí být něco až tak neuvěřitelného. Možná je tedy vhodné prověřit, jestli na vás někde takový „skrytý“ závazek nečíhá. Jak to udělat?

Bohužel neexistuje centrální evidence, kde byste během chvilky zjistili, jak na tom jste. Začít můžete třeba na některé z poboček České pošty, která vám připraví ověřený výpis z Centrální evidence exekucí. O případných dluzích pak najdete informace v několika registrech, je to především Solus (který vám poskytne také náhled do již zmíněné Centrální evidence exekucí a rovněž Insolvenčního rejstříku), přes web Kolikmám.cz se pak dostanete k Bankovnímu registr klientských informací a Nebankovnímu registru klientských informací. Musíte ovšem počítat s tím, že všechny tyto služby vás budou něco stát.

3. Obrátit se na občanské poradny 

Je vaše situace opravdu špatná a dostali jste se do tzv. dluhové pasti či spirály? Což znamená, že nejste schopni splácet své závazky? V první řadě byste se měli okamžitě přestat dál zadlužovat, tzn. nebrat si další půjčky, a také kontaktovat specializované instituce. Na tuto problematiku se zaměřují mimo jiné občanské poradny, informace o nich a také kontakty najdete na webu Asociace občanských poraden.

Anebo se můžete obrátit na neziskové organizace, tématem se hodně zabývá například Člověk v tísni, který od poloviny roku 2020 buduje síť mobilních dluhových poradců.

 

Osobní bankrot jako poslední záchrana

Osobní bankrot neboli oddlužení může přijít na řadu ve chvíli, kdy opravdu nejste schopni své závazky splácet a žádná jiná cesta nepomáhá. Osobní bankrot má oproti obávané exekuci, kdy je vám zabaven majetek, velkou výhodu v tom, že přinese určitou vidinu nového začátku. Jeho součástí totiž bývá odpuštění části nesplacených závazků, během procesu jste také chráněni před zpeněžením majetku exekutory a navíc už vaše dluhy nerostou. Podrobnější informace najdete například na Wikipedii.

4. Refinancovat půjčky

Zjistěte si, jestli byste nemohli získat výhodnější podmínky pro splácení svých úvěrů. Pak se vám možná vyplatí přesunout je do jiného finančního ústavu, popřípadě je sloučit a převést k jednomu poskytovateli. Často tak totiž můžete získat nižší úrok, snížit měsíční splátku nebo upravit dobu splácení. Nehledě na to, že tzv. konsolidací půjček s největší pravděpodobností ušetříte na různých poplatcích, a navíc se vám díky jejich sloučení do jedné nestane, že byste na něco zapomněli. Podrobnější informace najdete v našem článku Jak si zlevnit půjčku? Řešení má název refinancování.

5. Změnit návyky a hledat nové zdroje

Pomoci si nepochybně můžete i tím, že změníte své spotřebitelské zvyklosti. Například je určitě dobré všechny nezbytné výdaje, jako jsou platby za nájem, energie atd., platit hned po výplatě. Zvažte také, zda jsou veškeré vaše výdaje skutečně nezbytné. Možná můžete snížit teplotu, na kterou vytápíte svůj domov, místo koupání ve vaně se sprchovat, splachovat jen nezbytným množstvím vody atd., čímž významně ušetříte náklady na domácnost. Podrobněji jsme se tématem zabývali v článku Jak si po Vánocích uspořádat rodinné finance.

A třeba pro vás bude reálné i poohlédnutí se po nějakém přivýdělku. Například u nás ve společnosti Fair Credit hledáme nové obchodní zástupce a rádi do týmu přijmeme i vás. Naše spolupráce pro vás může být přivýdělkem, kdy si sami zvolíte, které dny a kolik času budete pracovat. Na začátku vám se vším pomůžeme. Připravíme vás na složení povinné odborné  zkoušky a všechny náklady s tím spojené za vás uhradíme. Pokud vás naše nabídka zaujala, můžete si přečíst podrobnější informace.

Chci si přivydělat

Další Finance a ekonomika