Jak řešit problémy se splácením

Většina lidí, kteří uzavřou smlouvu o půjčce, je přesvědčena o tom, že půjčku dokáže v daném termínu splatit. Tak by to mělo být. Jenže někdy mohou nastat nenadálé situace – například se zraníte či onemocníte a budete v pracovní neschopnosti, či o své zaměstnání z nějakého důvodu přijdete, a tím i o pravidelný příjem. Co teď, když se ocitáte ve finanční nouzi a nemáte z čeho splácet?

V první řadě se nesnažte tuto skutečnost svému poskytovateli půjčky zatajit. Řešte své problémy včas, nevyhýbejte se jim, neodkládejte je, abyste se nedostali do ještě tíživější situace. Jednoduše zvedněte telefon, domluvte si schůzku se svým obchodním zástupcem a nechte si poradit vhodné řešení.

Řešením při problému se splácením může být například odložení či rozložení splátek či splátkový kalendář. Férová nebankovní společnost se k vám neotočí zády, naopak vám bude pomáhat hledat řešení.

Mezi správná řešení pak určitě nepatří „půjčit si na půjčku“. Ocitli byste se v začarovaném kruhu.

Chcete-li se poradit s někým nezaujatým, vyhledejte pomoc ve finanční poradně (např. Asociace občanských poraden, Poradna při finanční tísni apod.).

Další Vzdělání a tipy