Jak nejlépe vyřešit autonehodu za hranicemi

Může se to stát každému z nás. Stačí chvilka nepozornosti a je tu problém. Jak postupovat, abyste nehodu, ke které dojde mimo ČR, vyřešili co nejrychleji a s co nejmenšími ztrátami?

Zkontrolujte auto

Ještě před tím, než vyrazíte, byste měli mít jistotu, že váš vůz je v pořádku. Ideálně si tedy naplánujte pravidelnou roční kontrolu v autoservisu před dovolenou. Zapomenout byste neměli ani na pojištění. 

Nezapomeňte na pojištění

Pro jistotu si nejprve ověřte, jestli v zemi, do které se chystáte, platí vaše povinné ručení. Jejich seznam najdete na zelené kartě. Nicméně určitě víte, že povinné ručení je účinné jen v případě, kdy škodu způsobíte vy. Pokud tedy chcete chránit i své auto, musíte uzavřít havarijní pojištění. To je možné udělat i jen krátkodobě, třeba právě na období dovolené. Každopádně si zjistěte, na co všechno se pojistka přesně vztahuje, případně se připojistěte. A taky si ověřte její územní rozsah, resp. si ho při sjednávání kontraktu s pojišťovnou správně nastavte. 

Zavolat policii?

Dejme tomu, že tohle všechno už máte za sebou, jste na cestě do své oblíbené zahraniční dovolenkové destinace a bohužel vás potká nehoda. Co teď? 

Škoda větší než 100 tisíc korun. To je podle rady některých pojišťoven jakési obecné vodítko při rozhodování, jestli v situaci, kdy vás někdo nabourá, anebo opačně, volat k nehodě polici. Anebo když něco poničíte, třeba značky, vozovku, někdo ze zúčastněných je opilý, popř. se nemůžete domluvit na tom, čí to byla vina. V každém případě by se rozhodnutí, jestli policii přivoláte, či ne, mělo řídit zákony země, kde k nehodě došlo.  

Ano

Ve chvíli, kdy policie dorazí, nepochybně sepíše protokol. Vy ho ale podepište jen tehdy, pokud mu dobře rozumíte a souhlasíte s ním. Kdyby to bylo jinak, napište do něj svou verzi toho, jak jste kolizi viděli. A klidně česky. Navíc vězte, že – jak podotýká web českého ministerstva vnitra, při výslechu má cizinec právo na tlumočníka. 

V každém případě je důležité, abyste si zapsali následující údaje:

  • státní poznávací či registrační značku,

  • VIN kód,

  • značku a typ zúčastněných vozidel,

  • jména, příjmení a bydliště jejich řidičů,

  • jména, příjmení a bydliště či sídla jejich vlastníků, 

  • údaje o pojištění (číslo a platnost zelené karty, číslo pojistné smlouvy, název pojistitele),

  • jména a adresy případných svědků.  

Ne

Rozhodnete-li se situaci zvládnout bez asistence policie, určitě společně s dalšími účastníky nehody sepište společný záznam o nehodě, tzv. Euro protokol. Ten musí obsahovat zejména údaje o místu a času dopravní nehody, o jejích účastnících a vozidlech, o její příčině, průběhu a následcích. Vy i řidič druhého vozu ho po řádném vyplnění a prostudování podepište. Vzhledem k tomu, že dokument vypadá stejně ve všech evropských jazykových mutacích, můžete ho využít i když dalším účastníkem nehody bude cizinec.

Před oddělením originálu dokumentu od kopie se přesvědčte, že je řádně vyplněný a podepsaný ve všech vyhotoveních a že jste uvedli počet vyplněných bodů. Poté už nebude možné doplňovat další údaje, protože by se nepropsaly na všechna vyhotovení.

A jak radí například mluvčí Direct pojišťovny Nela Maťašeje, ať už policie přijede nebo ne, vždy je nejlepší všechno vyfotit nebo natočit. Díky téhle dokumentaci můžete předejít nejasnostem při řešení nehody. 

Škodu nahlaste

Jestliže jste nehodu zavinili, škodu nahlaste své pojišťovně. V případě, že byl na vině někdo jiný, se zahraniční poznávací značkou, je třeba, abyste o tom informovali pojišťovnu, kde má sjednané povinné ručení. Pokud by se vám to nedařilo, nebo byste potřebovali poradit, jak postupovat, obraťte se na národní kancelář – informační centrum země, kde k dopravní nehodě došlo. Další možností je požádat o radu nebo pomoc Českou kancelář pojistitelů, která vám poskytne kontakt na škodního zástupce pojistitele viníka v ČR.

A existuje ještě jedna varianta: můžete využít službu své pojišťovny, která tenhle obvykle zdlouhavý, a ne právě snadný proces vyřídí za vás. Nejenom že se zahraniční pojišťovnou komunikuje, ale rovnou vám pošle i peníze na opravu auta. Například u již zmíněné Direct pojišťovny tohle připojištění, které platí po celé Evropě, stojí 365 korun ročně. 

 

Další Lifestyle