Jak na Vánoce udržet rodinný rozpočet pod kontrolou

Připravili jsme pro vás několik tipů, jak v této obtížné době zvládnout finančně náročné období Vánoc a nezadělat si při tom na zbytečné problémy do budoucna.

Méně může být více

Vánoce jsou pro spoustu z nás období, které kromě odpočinku a společných chvil s nejbližšími symbolizují především dárky pod stromečkem. Zvýšený ruch je kvůli nim v obchodních domech možno pozorovat prakticky už od září a celý podzim na nás ze všech stran útočí tématicky zaměřené reklamy. V řadě lidí to vyvolává pochopitelný stres z toho, že pokud jejich stromek nebude na Štědrý večer balíčky doslova zavalen, neprožijí ty „správné” Vánoce. A přesně to je cílem obchodníků.

Jenže v posledních měsících se současně spousta z nás ocitá v mimořádně obtížné situaci. Ruská agrese na Ukrajině je hlavní příčinou raketově rostoucích cen nejen energií, ale i dalších položek, které zásadně ztěžují naši finanční situaci. Mnozí lidé se tak dostávají pod velký tlak a řeší, jak Vánoce, což je z finančního hlediska nepochybně náročné období, vůbec zvládnout.

Pokud výše napsané platí právě pro vás, pak vám v první řadě doporučujeme promyslet něco jako „nefinanční“ vánoční strategii. O co jde? Jestliže na tom nejste s penězi dobře nebo prostě nechcete podlehnout vánoční horečce, zvažte, zda by nebylo vhodné se s ostatními členy rodiny domluvit na střídmé variantě svátků. Tedy například si vzájemně darovat jen něco za symbolickou cenu nebo si prostě letos nedávat nic a o to víc se soustředit na to, abyste si maximálně užili jeden druhého. I bez dárků se totiž docela jistě dá v průběhu vánočního času vytvořit nezapomenutelná atmosféra.

Máte krizový scénář?

Jako každý rok i letos na nás odevšad útočí „supervýhodné” nabídky úvěrů na vánoční dárky. Je to varianta, kterou vám z principu nedoporučujeme, důvody jsme v předešlých článcích vysvětlovali už několikrát. Pokud se ale pro tohle řešení přece jen rozhodnete, měli byste si být stoprocentně jistí, že půjčku zvládnete bez problémů splácet.

Především to znamená všechno si předem důkladně promyslet a propočítat. A současně zvážit, zda případně zvládnete všechny krizové scénáře, které mohou nastat. Rozhodně neuděláte chybu, když si:

  • stanovíte rozumnou částku, kterou chcete na vánoční nákupy utratit, a tu nepřekročíte,
  • položíte otázku, zda byste situaci zvládli, i kdybyste např. v lednu přišli o práci, museli jste pokrýt nečekaný výdaj např. za novou ledničku atd.,
  • přesně spočítáte, kolik vás celkem bude stát úvěr, a to včetně všech poplatků,
  • podrobně se seznámíte s podmínkami, za kterých si půjčku vezmete a ujistíte se, že všemu dobře rozumíte.

Na co dbát při podpisu smlouvy

Obchodníci a jejich vánoční kouzla

V tomto období je některým lákadlům v obchodech skutečně obtížné odolat. Je to mimo jiné možnost zaplatit zboží až s odstupem, popř. začít splácet až později atd. V těchto případech platí výše uvedené zásady ještě víc. Raději si vše propočítejte několikrát, abyste měli jistotu, že si to můžete dovolit. Jelikož je na trhu velká konkurence, výjimkou nejsou splátky s nulovým navýšením. To jistě může být vhodná varianta, protože pak byste neměli zaplatit ani o korunu navíc.

Mějte jasno předem

Jistě neškodí si také připomenout, jak postupovat při výběru půjčky. Uvedli jsme, že v první řadě je nutné pečlivě si prostudovat všechny podmínky a smlouvu předem a v případě byť sebemenších nejasností si nechat všechno podrobně vysvětlit. A naprosto zásadní je dopředu přesně vědět, kolik vás půjčka bude celkem stát. Jaké informace k tomu potřebujete?

Závěrem ještě připomeňme to, co jsme v našich článcích uvedli už mnohokrát, ale co považujeme za důležité opakovat. Na úvěr byste si měli pořizovat něco, co má delší užitnou hodnotu než je doba splácení úvěru, jak řekl jednatel společnosti Fair Credit Tomáš Konvička. Nikdy by tím pádem nemělo dojít k tomu, že si půjčujete na zaplacení něčeho, co jste si půjčili již dřív.

Další Finance a ekonomika