Jak dobře vycházet s penězi

Tomu, jaké mají Češi finanční znalosti, jsme se věnovali v minulém článku. Dnes se zaměříme na hlavní zásady zdravého nakládání s penězi, tak abyste se zbytečně nedostávali do problémů.

5 hlavních zásad zdravého nakládání s penězi

1. Základ je mít přehled

Možná vám kvůli nepotřebným výdajům peníze někde zbytečně „utíkají”. Abyste to dokázali odhalit, potřebujete mít dokonalý přehled, za co všechno utrácíte a kolik. A samozřejmě jaké máte příjmy.

Proto je dobré vytvořit si alespoň základní a jednoduchý rozpočet. Tedy zapisovat si kromě příjmů především výdaje, a to tak, abyste je na každý měsíc měli rozdělené podle účelu. To znamená, že si vytvoříte kolonky jako bydlení, jídlo, koníčky apod. Když si budete takto zapisovat prakticky každou vydanou korunu, získáte podrobný přehled, za co přesně utrácíte a kolik. Potom je dobré rozhodnout, které z těchto výdajů jsou opravdu nezbytné a bez kterých se naopak můžete obejít.

Měli byste se snažit o to, aby váš rozpočet byl tzv. v plusu. Tedy abyste si na základní výdaje nemuseli půjčovat. K tomu může pomoct stanovení konkrétních pravidel, například že na zábavu nebudete vydávat víc než 5 procent příjmů atp.

Jaké jsou naše znalosti o správném nakládání s penězi? 

2. Pozor na dluhy

Dnes jsme prakticky neustále vábeni bankami, obchodními domy a dalšími institucemi na jejich „úžasné“ produkty. Tady je ale důležité být mimořádně opatrný a vždy si třikrát rozmyslet, jestli danou věc opravdu nutně potřebujete. A samozřejmě zda budete schopni případnou půjčku bez problémů splácet. Pokud to tak je, je jistě možné ji využít.

Důkladně ale zvažte, jakého poskytovatele úvěru zvolíte a také jaký produkt. Jak jsme si v našich článcích už vysvětlovali, měli byste znát všechny podmínky půjčky a dobře rozumět smlouvě, kterou budete podepisovat. Pokud by se vám přece jen někdy stalo, že se dostanete do potíží se splácením, přečtěte si, jak v takovém případě postupovat.

 Mám zájem o půjčku

Potřebujete půjčit? Ve Fair Credit vám vyjdeme maximálně vstříc

 

Pusťte si nás podcast o finanční gramotnosti

Co znamená pojem finanční gramotnost? Jak hospodařit s penězi, abychom nespadli do dluhové pasti? Od jakého věku učit děti nakládat s penězi? Hostem podcastu s Fair Credit byl  Ing. Tomáš Konvička, jednatel společnosti.

3. Rezerva na horší časy 

Mít finanční polštář bylo důležité vždy a pro dnešní dobu to platí dvojnásob. Jak si ale vytvořit rezervu, když žiju od výplaty k výplatě a nemám tedy z čeho šetřit? V takovém případě je jasné, že se vám nejspíš nepodaří dosáhnout doporučení odborníků, aby vaše rezerva dosahovala dvoj až trojnásobku měsíčních výdajů domácnosti. Rozhodně byste to ale neměli vzdát. Začněte pomalu. Zkuste si v jednom měsíci odložit jen pár stovek, a v tom příštím se vám třeba podaří částku o něco navýšit. Půjde to sice pomalu, ale časem si určitě alespoň minimální rezervu našetříte.

 

Když nevíte, co které slovo znamená

Pokud vám nejsou jasné některé finanční výrazy, možná vám přijde vhod finanční slovník pojmů.

 

4. Orientace ve finančních produktech

Z řady průzkumů je zřejmé, že se lidé v ČR ve finančních produktech vcelku slušně orientují. Zároveň se ale ukazuje, že tyto produkty mnohdy nepoužíváme nejvhodněji. Navíc nezřídka nerozumíme základním finančním pojmům a problémy nám dělají i běžné matematické operace.

Pokud se tedy rozhodnete využít například nějakou půjčku, určitě byste si neměli pořídit první, která se namane. Dobře si rozmyslete, co je vaším cílem, tedy jestli volíte tu nejvhodnější variantu půjčky, a také zda dobře rozumíte tomu, jak vybraný produkt funguje. Musíte předem vědět minimálně to, kolik za půjčku celkem zaplatíte. Ideální je poradit se s odborníkem.

Mám zájem o půjčku

5. Je třeba myslet i na stáří 

Už poměrně dlouho je jasné, že česká populace rychle stárne. Na jednoho ekonomicky aktivního člověka je stále víc důchodců, což mimo jiné znamená, že budoucí penzisté se už nemohou spoléhat pouze na státní zabezpečení. Tím pádem budou nejspíš hrát čím dál větší roli i ostatní formy zajištění na stáří, jako je třeba účast v dobrovolném systému penzijního připojištění atd.

I zde samozřejmě platí, že z nízkého příjmu se na důchod spoří obtížně. Je to ale nesmírně důležitá věc, proto byste se jí měli zabývat a nespoléhat na to, že „nějak bude”. Doporučujeme vám jednak se v této oblasti vzdělávat, tedy například číst články o problematice, zajímat se o to, jak problém řeší jiní lidé apod. A protože je zabezpečení na důchod opravdu nesnadné téma, je jistě dobré konzultovat ho se zkušenými odborníky. Ideálně na základě tipu někoho, komu plně důvěřujete.

 

Rozumíte dobře financím? Otestujte se!

Chcete si vyzkoušet, jaké máte znalosti z finančního světa a jak zacházíte s penězi? Pomocí těchto dvou kvízů zjistíte, jaké je úroveň vaší finanční gramotnosti, a také se dozvíte, jak jsou na tom ostatní v České republice.

 

Další Finance a ekonomika