Hledáte práci? Poradíme, jak se perfektně připravit na pohovor

V České republice je dlouhodobě spousta volných pracovních pozic. To ale neznamená, že úspěch je zaručený předem. Pokud se chcete o nějakou pracovní nabídku ucházet, mimo jiné byste se měli perfektně připravit na pohovor. Jistě vám v takovém případě přijde vhod naše desatero, ve kterém vám poradíme, na co se před ním určitě zaměřit.

Deset rad, jak přesvědčit personalisty

1. Vhodně se oblečte

Mnoho lidí si možná myslí, že nezáleží na tom, jak vypadáme, ale na tom, co umíme. Jenže jak ukazují různé výzkumy, personalisté se rozhodují i podle zevnějšku kandidáta. První dojem si navíc vytvoří ještě dřív, než uchazeč vůbec stihne promluvit o svém vzdělání a zkušenostech. Dejte si proto pozor jednak na neupravené a přerostlé vlasy, nepadnoucí oblečení, špinavé boty, odřenou kabelku atd.

A také zvažte vhodný oblek. Je dobré si předem zjistit nebo odhadnout, jaké oděvní zvyklosti ve firmě, kam se hlásíte, panují. A i když si na tzv. dress code nepotrpí, takže si budete brát džíny a tričko, určitě by to měly být dobré džíny a dobré tričko. A k tomu třeba vhodné sako.

Chcete zkusit něco nového? Přidejte se k Fair Credit

2. Zjistěte si co nejvíc informací

Že jste si o případném novém zaměstnavateli vyhledali co nejvíc údajů, se předpokládá automaticky. A čím vyšší pozice je ve hře, tím spíš byste se měli ukázat jako dobře informovaný kandidát, tedy z hlediska společnosti a její činnosti, postavení na trhu, obchodních partnerů atd.

3. Buďte upřímní, ale…

Během pohovoru byste se rozhodně neměli vydávat za něco, co nejste. Je to přinejmenším krátkozraké, protože pravda obvykle brzo vyplave na povrch. Zároveň ale platí, že na sebe nemusíte prozrazovat úplně všechno. Třeba to, že jste z minulého zaměstnání odešli kvůli neshodám s nově instalovaným nadřízeným, není potřeba do detailu rozpitvávat. Stačit by mělo vysvětlení, že jste měli rozdílné pohledy na plnění úkolů a třeba jste si ani lidsky nevyhovovali. Určitě není dobré jakkoliv minulého zaměstnavatele pomlouvat.

 

Pojďte pracovat pro Fair Credit

Ve společnosti Fair Credit hledáme nové obchodní zástupce a rádi do týmu přijmeme i vás. Naše spolupráce pro vás může být přivýdělkem, kdy si sami zvolíte, které dny a kolik času budete pracovat. Na začátku vám se vším pomůžeme. Připravíme vás na složení povinné odborné zkoušky a všechny náklady s tím spojené za vás uhradíme. Pokud vás naše nabídka zaujala, můžete si přečíst podrobnější informace.

4. Mluvte jasně a stručně

Nesnažte se odpovídat za každou cenu zajímavě a komplexně. Dávejte raději přímé a jednoduché odpovědi a nepokoušejte se je moc rozvíjet. Pokud se ten, kdo s vámi rozhovor vede, bude chtít zeptat na něco dalšího, určitě to udělá. 

5. Chovejte se sebevědomě. Ale ne jako ředitel zeměkoule

Jak vysvětluje portál Jobs.cz, to, že nejspíš nejste rozený střelec, přesvědčený o své dokonalosti, je úplně normální. Každý o sobě občas pochybuje, díky čemuž se koneckonců posouváme dál, ale dávat najevo tyto pochybnosti zrovna u pohovoru není dobrá taktika. Pokud k tomu máte sklony, zkuste si, než vyrazíte na pohovor, vzpomenout na všechny svoje úspěchy. Nemusí to být jen ty pracovní, jde třeba i o těžkou situaci v rodině, pomoc známému, když to nejvíc potřeboval, nebo třeba i uběhnutý maraton.

Platí to ale i naopak, dokladem zdravého sebevědomí rozhodně není arogance. Měli byste být schopni přiznat, že se vám něco nepovedlo. Nejspíš se vás na to personalisté taky budou ptát.

6. Komunikujte celým tělem

Portál Jobs.cz rovněž upozorňuje, že když budete tvrdit, jak to a to zvládnete, a koukat přitom do země a třít si nos, nebude to zrovna přesvědčivé. Stejně jako vlažný stisk ruky, shrbená záda nebo situace, kdy se druhému nekoukáte při hovoru do očí, nervózně rozhazujete rukama atd. Je dobré si dát na tyto neverbální projevy pozor.

7. Předveďte své schopnosti

Odborníci doporučují připravit si několik vlastních případových studií, na kterých předvedete, jak jste v minulých působištích řešili různé situace. Třeba když se produkt, který jste měli na starosti, přestal prodávat atp. Měli byste nastínit úkol, který jste si dali ve snaze situaci napravit, způsob, jakým jste to dělali a také výsledek, jehož jste dosáhli. Samozřejmě konkrétně.

Možnosti přivýdělku u Fair Credit

8. Zajímejte se

Pro personalisty firmy bude nepochybně důležité to, na co se při pohovoru zeptáte. Jednak díky tomu získají přesnější představu o vaší motivaci nebo o tom, jakým způsobem uvažujete, a vy si zase uděláte lepší obrázek o možné budoucí práci.

Na co tedy ptát? Uvádíme pár příkladů.

  • Co bych všechno měl/a o této pozici vědět?
  • Jaké úkoly či projekty budu po svém případném nástupu řešit?
  • Co hlavně musí hlavně umět nebo mít člověk, aby na této pozici uspěl?
  • Jaká je na této pozici možnost kariérního růstu?
  • Jak bude vypadat váš běžný pracovní den? Atd. 

9. Jde vám jen o peníze?

Nemělo by. Práce by nás měla také bavit, dávat nám smysl a přesvědčení, že se podílíme na něčem dobrém a také užitečném. Neměli byste tedy působit tak, že vám jde pouze o plat nebo služební auto. Což ale samozřejmě neznamená, že tyto aspekty nejsou důležité. Pokud nejste s nabídkou spokojeni, vezměte si nějaký čas na rozmyšlenou. Není dobré si hned zavřít dveře.

10. Oprašte si slovíčka

Pokud byste na pozici, o kterou se hlásíte, měli mluvit i cizím jazykem, je téměř jisté, že vás v rámci pohovoru čeká zkouška. Určitě pomůže projít si předem životopis a motivační dopis a ujistit se, že o svém dosavadním profesním životě zvládnete bez potíží v tomto jazyce komunikovat. Oprašte si slovíčka a zkuste si také cvičně odpovědět na otázky, které vám personalista při pohovoru s největší pravděpodobností položí.

Další Vzdělání a tipy