E-shopy už nebudou fungovat jako bezplatná půjčovna

Novela občanského zákoníku se snaží pomoct obchodníkům. Spotřebitelé totiž nezřídka zneužívají právo na odstoupení od smlouvy do 14 dnů a nákupy často zaměňují za bezplatnou půjčku. Z našeho článku se dozvíte, co se změní.

Bič na „vynalézavost”

Podle současného znění zákona máme v případě nákupu v e-shopu právo odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů od doručení zboží bez udání důvodů. Obchodníci nám musí v zásadě vrátit plnou cenu, my – pokud zboží nevrátíme osobně – zaplatíme maximálně poštovné. A protože o „vynalézavosti” Čechů nemůže být pochyb, v médiích se objevila řada zpráv o tom, jak si někdo zakoupil vybavení na týdenní dovolenou, ať už letní nebo zimní, které pak vrátil a dostal zpět peníze v plné výši.

Podle zákona totiž spotřebitel odpovídá jenom za snížení hodnoty zboží, k němuž došlo v důsledku jiného nakládání se zbožím, než bylo nutné s ohledem na jeho povahu a vlastnosti. Jenže k tomu nedojde prakticky nikdy. Znamenalo by totiž, že někdo bude například mobilem míchat polévku a podobné absurdity. Prostě občanský zákoník vůbec nepředpokládá, že by během čtrnáctidenní lhůty mohl dojít ke snížení hodnoty zboží i jeho opotřebováním.

 

Potíže při online nakupování? Pomůžeme vám

Pokud byste potřebovali nakoupit v internetových obchodech a zrovna neměli k dispozici dostatek finančních prostředků, obraťte se na nás, rádi vám pomůže vám Fair Credit.

Poskytneme vám:

Hotovostní Fajn půjčku

 • Půjčíme vám od 4000 Kč do 100 000 Kč,
 • hotovost získáte ihned po uzavření smlouvy, přímo do svých rukou,
 • půjčka je splatná v týdenním režimu v hotovosti a je možné si ji pojistit,
 • peníze lze použít na cokoliv.

Bezhotovostní půjčku JONATÁN

 • Půjčíme vám od 20 000 Kč do 150 000 Kč,
 • půjčku vyřizujeme okamžitým převodem na váš bankovní účet,
 • je splatná v měsíčním režimu převodem na účet,
 • peníze lze použít na cokoliv, od auta po podnikání.

Rychlou on-line půjčku Tetička

 • Půjčka do 10 000 Kč,
 • první půjčka – úrok a RPSN 0 %,
 • jednoduché a rychlé on-line schválení,
 • splatnost půjčky do 30 dnů on-line.

Jako v klasické prodejně

A právě tohle se zákonodárci rozhodli změnit. Novými podmínkami, které stanovili novelou Občanského zákoníku, se snaží umožnit lidem, kteří nakupují online, si osobně prohlédnout a vyzkoušet zboží tak, jak by to udělali v klasické kamenné prodejně. Ale zároveň jim odebrat možnost zdarma zboží dále používat nebo třeba detailně testovat atd. Jak pro portál Peníze.cz vysvětlila advokátka Petra Dolejšová, díky novele si budou zákazníci moct zboží prohlédnout jen způsobem, který je podobný kamenné prodejně. Tedy v botách už nesmí chodit venku, ale smí je nazout doma. Parfém smí otestovat pomocí testeru, pokud je přiložený, ale ne ho otevřít celý atd.

Právo odstoupit od smlouvy do čtrnácti dnů bez udání důvodů sice zůstane zachované. Ovšem obchodník bude mít nově možnost snáze strhnout z původní ceny určitou částku, respektive vrátit méně peněz, kvůli opotřebení zboží. Ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška pak vysvětlil, že způsob výpočtu opotřebení zboží bude individuální. Záleží totiž samozřejmě na tom, jestli zákazník například košili měl na sobě jednou nebo třeba šestkrát, jestli ji vypral a podobně.

 

Nová pravidla od 6. ledna 2023

Dokazování toho, že došlo k opotřebení, tedy může být obtížné. Nicméně řada podnikatelů už konstatovala, že tato změna zákona jim v praxi pomůže. Novela, která mění občanský zákoník, a také zákon o ochraně spotřebitele – psali jsme o tom v článku „Šmejdi” to budou mít zase o něco těžší, vyšla ve Sbírce zákonů 7. prosince. Jelikož účinnost každé normy nabývá platnosti třicet dnů poté, nová pravidla, s nimiž jsme vás v tomto článku seznámili, začnou platit 6. ledna 2023.

Další Finance a ekonomika