Dovolená 2022: Co nás letos čeká v oblíbených destinacích

Letos se zdá, že naše dovolenkové plány po dvou letech konečně nebude omezovat pandemie covid-19. Bohužel nás ale potrápí rostoucí ceny.

Oblíbené destinace

Pořadí jednotlivých zemí, kam Češi nejradši jezdí na dovolenou, se průběžně proměňuje. Nicméně mezi stálice, které se dlouhodobě pohybují na nejvyšších příčkách tohoto žebříčku, patří Chorvatsko, Slovensko, Řecko a Itálie, také Egypt či Bulharsko.

Pokud se do některé z těchto oblíbených destinací chystáte, vězte, že se letos nebudete muset bát, jestli vám dovolenou nezkazí protipandemická opatření. Například Řekové se už jasně vyjádřili, že turisty rádi přivítají a zajistí jim bezpečný odpočinek. A k 1. květnu zrušili prakticky veškerá proticovidová opatření.

Veškerá dosavadní omezení zrušila už na začátku dubna také chorvatská vláda, takže například otevírací doby restaurací, barů a klubů v zemi jsou znova bez omezení a ve vnitřních veřejných prostorách už není nutné nosit roušky (kromě ordinací lékařů a zdravotnických zařízení). Na turisty se těší rovněž Bulharsko, oblíbený cíl rodin s dětmi, kde řada hotelů v minulých dvou letech provedla rekonstrukci, a pochopitelně i další země.

 

Půjčka na dovolenou: Ano, nebo ne?

Rádi byste vyrazili na dovolenou, ale nemáte dost peněz? A tak přemýšlíte, že byste si vzali půjčku? Právě tomuhle tématu jsme se věnovali s jednatelem společnosti Fair Credit Czech Ing. Tomášem Konvičkou a ředitelem divizního obchodu Davidem Slavíkem  v další epizodě našeho podcastu nazvané Půjčka na dovolenou?

Určitě vám pomůže udělat správné rozhodnutí.

Ceny jdou nahoru

Další zpráva už bohužel tak dobrá není. Pro nikoho asi není novinkou, že se Evropa v posledních měsících potýká s vysokou inflací. A bohužel, země, které patří mezi oblíbené dovolenkové cíle Čechů, zvládají situaci nejhůř. Zatímco roční míra inflace zemí unie dosáhla v dubnu podle údajů Eurostatu průměrné hodnoty 7,4 procenta, v Řecku byla na úrovni 9,1 procenta, na Slovensku na 10,9 procenta, v Bulharsku na 12,1 procenta (v ČR pak dokonce na 13,2 %). A podle předběžných odhadů se situace dále zhoršuje.

Možná plánujete vyrazit s cestovní kanceláří. Jejich představitelé ještě v dubnu tvrdili, že zatím prodávají za stejné ceny jako vloni. A doporučovali zájezd objednat co nejdřív, protože rostoucí inflace bude samozřejmě na ceny významně tlačit. Zároveň ale podle odborníků může v některých destinacích dojít ke zlevnění, a to důsledkem faktu, že do nich letos kvůli západním sankcím a ochromené ekonomice nedorazí Rusové.

Jídlo i pohonné hmoty

Rostoucí inflace se promítá mimo jiné do cen jídla. Například Řecko se potýká se zpožďováním zásobování v důsledku ruské agrese na Ukrajině, jde především o dodávky obilí a obilných výrobků. Zvyšují se ceny rýže, ovoce či masa. Například za tradiční místní gyros zaplatíte už čtyři eura, což je téměř sto korun, a když si ho dáte na talíři s přílohami, budete muset sáhnout do peněženky ještě hlouběji. Počítejte se sedmi eury (172 korun). Růst cen se nevyhnul ani pohonným hmotám ad.

V Chorvatsku jsou ceny oproti ČR průměrně zhruba o pětinu vyšší. Kurz kuny vůči koruně se v současnosti pohybuje okolo úrovně 3,20. A pozor, letos naposledy je kuna oficiální chorvatskou měnou, země na Jadranu se totiž od 1. ledna 2023 stane členem Eurozóny.

Konkrétní příklady cen některých produktů z obou zemí

Zboží

Cena Řecko (eur/Kč)

Cena Chorvatsko (kuna/Kč)

Rýže 1 kg

1,29 / 32

11,49 / 38

Mléko 1l

1,30/ 32

7,99 / 26,50

Hovězí maso 1 kg

10,70 / 265

63,18 / 208

Pomerančový džus 1l

1,40 / 35

10,99 / 36,15

Pivo Heineken 330 ml

1,21 / 30

7,29 / 24

Benzín 1l

2,26 / 55

14,10 / 46,38

Nafta 1l

1,88 / 46

13,80 / 45,39

Plyn

1,13 / 28

7,77 / 25,55

Zdroj: Tolls.eu, Globalproductprices.com

Ušetřit se dá

Obecně platí, že pokud během dovolené nechcete sahat zbytečně hluboko do kapsy, je vhodné nakupovat v supermarketu. Ceny jsou například v Chorvatsku podobné jako u nás, popř. mírně vyšší. Pokud máte tu možnost, zamyslete se také nad tím, co si můžete přivézt s sebou. Nabízí se káva, pivo či jiný alkohol, trvanlivé potraviny ad. A pokud zatoužíte po návštěvě restaurace, je jasné, že na frekventovaných a exkluzivních místech budou ceny výrazně vyšší a nejvíc se „prohnete“ v à la carte restauracích luxusních hotelů.

 

Tipy pro klidné spaní na dovolené

  •  Zajistěte si po dobu nepřítomnosti byt či dům

Zloději nejsou jediné nebezpečí pro váš domov. V bytě může např. prasknout potrubí a voda zničí podlahy a nábytek atd. Nezapomeňte proto na pojištění majetku. A pro sebe určitě sjednejte cestovní pojištění.

  • Visací zámeček na stan? Nepomůže

Chystáte se být v rámci dovolené co nejblíž přírodě? Pak se raději poohlédněte po kempu, který nabízí bezpečnou úschovnu na cennější věci. Ve stanu nechávejte jen minimum, elektroniku, doklady a peníze vždy noste s sebou. A pamatujte, že visací zámeček na zip, který je hojně používán, zloděje opravdu neodradí.

  • Doklady a důležitá čísla mějte oddělené

Je to důležité pro případ, že by vás někdo okradl: abyste věděli, na koho se v krizi obrátit.

 

Další Finance a ekonomika