Desatero tipů, jak ušetřit na letní dovolené

Letní dovolená nemusí zruinovat váš rodinný rozpočet, když ji budete vybírat chytře. Připravili jsme pro vás pár tipů, jak si užít slunné dny moře a přitom ušetřit.

Jak na to?

  1. Vybírejte si cenově dostupné destinace, kde není draho. Pokud vás lákají dlouhé bílé pláže s modravým mořem, vyrazte do Tuniska. Bohatý podmořský svět najdete v Egyptě. Zájezdy do obou afrických destinací jsou cenově dostupné. Z evropských přímořských letovisek není draho v Turecku nebo Bulharsku. Obě země přitom nabízejí krásné pláže a kvalitní servis.
  2. Máte-li na dovolenou vymezený určitý rozpočet, který nechcete přesáhnout, zvolte zájezd all inclusive. Nepřekvapí vás tak další výdaje za jídlo a pití, vše budete mít v cestě a nemusíte navíc utratit ani korunu. Nejlevněji zájezd vyjde jako last minute – buďte připraveni k odletu třeba hned druhý den!
  3. Zeptejte se v cestovce na možnost tzv. JOKER pokoje. Pobyt v joker pokoji bývá výrazně levnější, protože není předem určené, jaký pokoj vám hotel přiřadí. Rozhodne o tom až recepce po vašem příjezdu na základě naplněnosti hotelu – může to být „horší pokoj“ například z důvodu blízkosti hlučného výtahu nebo s nulovým výhledem, ale také naopak nadstandardní pokoj, který hotelu zbyl jako neudaný. Je to prostě sázka do loterie.
  4. Pokud si kupujete letenky na vlastní pěst bez cestovky, navštěvujte vyhledávače letů z různých zařízení, respektive z různých IP adres. Některé stránky totiž reagují na opakovaný zájem o daný let a mohou vám ho uměle zdražit. Podobně může fungovat i Booking.com – věděli jste, že se někdy liší ceny pobytu při pohledu z mobilu a počítače?
  5. Vybrali jste si zájezd u české cestovky? Zkuste se na ten samý podívat u německé nebo rakouské. Letiště v Drážďanech nebo Vídni není daleko a zájezd bude výrazně levnější.
  6. Zeptejte se zaměstnavatele, zda nemůžete uhradit část své dovolené ze zaměstnaneckých benefitů, jako jsou fondy FKSP.
  7. Máte-li dovolenou bez stravování, jezte tam, kde jedí místní. Nenechte se zlákat do drahých přímořských restaurací, raději si nechte poradit od místních, kde se najíte dobře a levně.
  8. Pohlídejte si výběry z bankomatů a kurzy ve směnárnách. Než si vyberete z bankomatu, podívejte se, jaký poplatek si vaše banka účtuje. Při platbě kartou vždy zvolte možnost platit v místní měně. Přepočet na české koruny nemusí být výhodný.
  9. Budete-li při dovolené cestovat taxíkem, domluvte si vždy cenu předem. Rezervaci v půjčovně aut si vytvořte v předstihu online. Nenechte se odchytit na ulici jakýmsi pracovníkem pochybné půjčovny.
  10. Nebojte se smlouvat o ceně. V některých destinacích, především v afrických, jsou prodejci na smlouvání zvyklí, ba dokonce ho očekávají. Neskočte tak na první cenu, jakou vám prodejce ve stánku nebo na pláži nabídne.

Půjčit si na dovolenou? Ano, ale s rozumem

Možná je to i váš případ – od ledna dětem nebo manželce slibujete, že v létě pojedete k moři, ale rodinný rozpočet se netváří zrovna příznivě. Na všechny vaše starosti i radosti je tu Fair Credit! Využijte naší rychlé Fajn půjčky. Půjčíme vám od 4 000 do 100 000 Kč dle vašich potřeb. Sami si vyberete nejen výši půjčky, ale i dobu splácení a výši splátky. Vše přehledně, rychle a férově.

Váháte, jestli je půjčka na dovolenou správným řešením? Poslechněte si náš podcast, abyste se mohli lépe rozhodnout.

Poslechnout podcast

Další Vzdělání a tipy