Dálniční známku na rok 2021 už koupíte pohodlně přes internet

Už jen několik desítek dnů schází do zahájení prodeje historicky první elektronické dálniční známky. Ta přinese na silnice revoluční změnu: nebude už nutné ji shánět po čerpacích stanicích ani ji lepit na přední sklo vozu, známka navíc bude flexibilní.

Digitalizace dálničních známek

Česko se v lednu 2021 konečně připojí k dalším evropským zemím, jejichž systémy pořizování a užívání dálničních známek jsou díky digitalizaci významně jednodušší. Nejenom že díky elektronické verzi známky stát ušetří nemalé náklady na tisk, distribuci a případnou likvidaci neprodaných kupónů a zároveň se značně zefektivní kontrola platnosti známek. Pomocí kamer totiž bude možné ji ověřit okamžitě, díky čemuž se očekává snížení počtu neplatičů.

Zároveň však novinku jistě přivítají i řidiči. Budou si ji totiž moci pořídit jednoduše on-line pomocí počítače nebo chytrého mobilního telefonu v e-shopu. Ovšem také v síti fyzických obchodních míst a samoobslužných kiosků – zejména v příhraničních oblastech – před vjezdem na zpoplatněný úsek dálnice. 

Mezi aktualitami Fair Creditu se také dočtete, jaké se plánují novinky v bodovém systému. Přísněji se budou trestat vážné přestupky, vznikne řidičák na zkoušku. Čtěte více.

I po novu tři varianty

Jak to tedy bude fungovat? Na úvod je třeba upozornit, že elektronickou dálniční známku budou muset mít „motorová vozidla s nejméně čtyřmi koly, jejichž nejvyšší povolená hmotnost je 3,5 tuny“. (Tahle povinnost neplatí pro motocykly, ani se nevztahuje na přípojné vozíky.) K dispozici budou, tak jako v dosavadní, papírové verzi, tři varianty:

  1. Roční –  1 500 Kč (eko cena 1 000 Kč)
  2. 30denní –  440 Kč (eko cena 300 Kč)
  3. 10denní – 310 Kč (eko cena 200 Kč)

Pomůžou vám naše půjčky

Pokud byste potřebovali půjčit peníze na pokrytí nákladů spojených s provozem vašeho auta, využijte některou z půjček od Fair Creditu. Nabízíme hotovostní půjčku od 4 do 70 tisíc nebo bezhotovostní půjčku až do výše 150 000 Kč. Nejenom že vám je vyřídíme bleskově, navíc jsou bez skrytých poplatků. Na naší on-line kalkulačce se hned dozvíte, kolik zaplatíte. 

Samotný proces pořízení by měl být snadný a probíhat následovně:

  1. V e-shopu si vyberete druh e-známky, vyplníte stát registrace a SPZ vozidla, zvolíte počátek platnosti (popř. uplatníte nárok na eko cenu – u vozu na biometan nebo zemní plyn) a zaplatíte.
  2. Po nákupu v e-shopu vám přijde do e-mailu potvrzení, které si případně můžete stáhnout. Na fyzickém obchodním místě vám obsluha vystaví papírové potvrzení. A to je vše, pak už můžete vyrazit. Nicméně pozor, pokud nebudete platit kartou on-line, ale zvolíte bankovní převod, na dálnici se budete moci pustit až poté, co vám přijde potvrzení.

Volba začátku, odložení platnosti

Možná oceníte flexibilitu roční varianty elektronické známky. Jak už vyplynulo z předchozího textu, systém totiž dává k dispozici volbu dne, kdy začne platit. A tady pozor, od zvoleného začátku bude nově využitelná přesně rok. To znamená, že když ji koupíte s platností od 1. ledna 2021, už od začátku ledna 2022 budete muset mít novou. U všech tří druhů známek si taky budete moci odložit platnost až o tři měsíce, a to od data nákupu. A další výhoda je, že když při prvním nákupu elektronické dálniční známky zadáte své kontaktní údaje, systém vám včas pošle upozornění na její končící platnost. 

Pokud máte platnou papírovou známku na rok 2020, platí vám tak jako v předchozích letech až do konce ledna 2021. Nicméně prodej elektronických známek začíná 1. prosince 2020 v e-shopu, který bude ve stejný den spuštěn na webu edalnice. Od dalšího roku pak už byste měli mít možnost pořídit si ji s tříměsíčním předstihem.

 

Když vás chytnou bez známky

Pokud vás systém odhalí na zpoplatněném úseku dálnice bez platné e-známky (a nevztahuje se na vás osvobození), hrozí vám pokuta až 20 000 Kč. A pokud byste se pokusili zneužít osvobození – i na to se budou kontroly zaměřovat, může se pokuta vyšplhat až na 100 000 Kč. 

Další Lifestyle