COVID-19

Koronavirus je v současnosti nejskloňovanější a zároveň nejobávanější pojem. Riziko nákazy se dotýká nás všech a je třeba mu přizpůsobit soukromý i pracovní život. Abyste se mohli v problematice lépe zorientovat, připravili jsme pro vás stránku, na které najdete užitečné informace, tipy a odkazy. Přejeme vám pevné zdraví a děkujeme za ohleduplnost a dodržování všech nařízení a doporučení…

Vše kolem koronaviru a nemoci COVID-2019

Kde se vzal nový koronavirus?

Koronavirus patří do skupiny virů, které se objevují u mnoha druhů zvířat. Tyto viry mohou výjimečně zmutovat a pak se přenáší i mezi lidmi. A to je právě případ aktuálního koronaviru, který se označuje jako „nový koronavirus“ neboli SARS-CoV-2. Onemocnění, které vyvolává, se říká COVID-2019. U člověka se poprvé objevilo na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, v níž se nachází jedenáctimilionové město Wu-chan. Nyní už je koronavirus rozšířený prakticky po celém světě.

Jak se COVID-2019 projevuje?

Nemoc má příznaky podobné chřipce. Pacient má zvýšenou teplotu až horečku, je dušný, kašle, má bolesti svalů a je unavený. Mezi další symptomy může patřit zimnice, bolesti kloubů a výjimečně také průjem. Naštěstí u 80 % nakažených Evropanů má nemoc mírný průběh (údaje Evropského střediska pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC)). Pouze u některých nemocných dojde k virovému zápalu plic, který může vyústit až v jejich selhání. 

Proč musíme chránit seniory?

Zatímco u běžné populace zaznamenáváme smrtnost jen kolem 3,4 procent, u lidí nad 80 let to může být až 15 procent (podle statistiky Světové zdravotnické organizace; WHO). Proč jsou staří lidé zranitelnější? Jedním z důvodů je to, že jejich obranyschopnost je mnohem nižší než u mladších ročníků. Na druhé straně u nich ale také mnohem častěji dochází k nežádoucí přemrštěné reakci imunitního systému. Jednoduše řečeno, místo toho, aby tělo bránil, zničí ho. Proto jsou na místě speciální opatření, která chrání seniory před nákazou.

Jak se šíří nový koronavirus?

Nový koronavirus se stejně jako chřipka šíří vzduchem prostřednictvím kapének, tedy miniaturních kapiček slin či nosního sekretu, které vypouštíme nosem a ústy při kašlání a kýchání. Kapénka může infikovat jiného člověka, a to i o tři hodiny později. Stejně tak se můžeme nakazit tím, že se dotkneme infikované věci, třeba madla v tramvaji, a následně si sáhneme na oči, ústa nebo nos. Vědci v současné době zkoumají, jak dlouho přežívá virus na jednotlivých druzích povrchů. Zatím dospěli k tomu, že na kartonu zůstává aktivní až 24 hodin, na plastovém či nerezovém povrchu dokonce i po třech dnech. Proto je nutné pečlivě dodržovat hygienu a další bezpečnostní opatření.

Jak se chránit v běžném životě?

  1. Moje rouška chrání tebe, tvoje rouška chrání mě! Z domova vycházejte pouze s ochranou obličeje, která zakrývá ústa a nos, jako jsou roušky, respirátory, šátky apod. Od 19. března 2020 do odvolání jsme povinni nosit ochranný prostředek dýchacích cest na všech místech, kromě svého bydliště. Za porušení této povinnosti se udílejí pokuty.
  2. Pravidelně si myjte ruce. Umývání rukou mýdlem, které virus spolehlivě zabíjí, je třeba provádět po dobu nejméně 40–60 sekund. Videonávod na správné mytí rukou najdete například zde
  3. Pokud máte k dispozici antibakteriální gel, často ho používejte, především po příchodu domů: Naneste do dlaně množství gelu o velikosti kávové lžičky a vmasírujte ho do obou rukou, zhruba po dobu 20 až 30 sekund, dokud se úplně nevsákne a nezaschne. Pokud jste nesehnali antibakteriální gel, můžete si ho podomácku vyrobit.
  4. Chraňte si také oči slunečními či dioptrickými brýlemi. Nový koronavirus se může do těla dostat přes oční sliznici.
  5. Při kýchání a kašlání si zakrývejte ústa kapesníkem, paží nebo rukávem. Nikdy si nezakrývejte ústa holou rukou!
  6. Používejte jednorázové kapesníky a poté je vyhoďte.
  7. Nedotýkejte se vlastního obličeje, pokud to není nezbytně nutné. Sliznice, tedy ústa, nos a také oči jsou nejčastějšími cestami, kudy vnikají viry do lidského těla.
  8. Snažte se při rozhovorech udržovat doporučenou vzdálenost s lidmi na cca 1,5 – 2 metry. Při rozhovoru nestůjte s druhým tváří v tvář, ale ideálně v mírném natočení směrem od sebe.
  9. Vyhýbejte se většímu množství lidí. Zvláště riziková je městská hromadná doprava. Velká koncentrace lidí a nutnost dotýkat se madel a držáků vytváří ideální podmínky pro šíření viru.
  10. Vyhýbejte se lidem, kteří jsou zjevně nemocní akutní respirační virózou.
  11. Desinfikujte povrchy věcí, na které často saháte, jako jsou kliky u dveří, klávesnice počítače, mobilní telefon, pracovní plocha v kuchyni, madla lednice, noční stolek. Podle dosavadních poznatků přežívá nový koronavirus nejdéle na plastových površích, proto se na ně zaměřte.
  12. Posilujte svůj imunitní systém. Dobře a pravidelně jezte: Sestavte si pestrý a vyvážený jídelníček bohatý na protizánětlivé potraviny (zelenina a ovoce), vlákninu, kvalitní bílkoviny, celozrnné výrobky a ořechy, naopak omezte masné výrobky a průmyslově zpracované potraviny s nadbytkem cukru, soli a nasycených tuků. 
  13. Pravidelně pijte: doporučuje se pít několik doušků vody každých cca 15 min. Vysušené sliznice jsou mnohem náchylnější vůči kapénkovým onemocněním. Snažte se vyvarovat nadměrného stresu, udělejte si čas na cvičení a dopřejte si dostatek spánku.
  14. Pokud se necítíte dobře, zůstávejte raději doma a minimalizujte kontakty s druhými osobami.
  15. Sledujte aktuální informace na ověřených webech a řiďte se doporučeními příslušných úřadů a vlády ČR.

Jak se chránit v práci?

  • Cestujte vlastním vozem, pokud je to možné. Nepouštějte si do vozidla další osoby. Nezapomínejte, že povinnost roušky platí na všech místech mimo bydliště, tedy i v autě.
  • Nepodávejte si s druhými ruku. V krizové situaci se to nepovažuje za neslušnost.
  • Při manipulaci s penězi používejte rukavice.
  • Po návratu domů dezinfikujte svůj mobilní telefon, případně další elektronická zařízení, která jste používali při výkonu práce.
  • Pokud zjistíte, že jste se přímo setkali s osobou, která je nakažena koronavirem, ihned telefonicky o této skutečnosti informujte svého nadřízeného.

Jak se chovat v obchodech?

  • Nebalené potraviny nakupujte jen s použitím rukavic nebo plastových sáčků.
  • Vyhýbejte se velkým shlukům lidí.
  • Udržujte odstup od ostatních minimálně 2 metry.
  • Nepoužívejte hotovost, plaťte kartou. 

Kdy k lékaři?

Pokud trpíte druhem onemocnění, které nutně nevyžaduje návštěvu lékaře, kontaktujte ho telefonicky. Pokud musíte jít k lékaři, dodržujte všechna nařízená a doporučená opatření (rouška, hygiena rukou, etiketa při kašli, kýchání a smrkání, používání jednorázových kapesníků). Pokud máte podezření na nákazu koronavirem, kontaktujte svého praktického lékaře telefonicky. V žádném případě nechoďte do ordinace osobně. Ochráníte tím sebe i druhé.

Co znamená omezení volného pohybu osob?

Dne 12. 3. 2020 vyhlásila vláda ČR nouzový stav, který s sebou nese kromě jiného i omezení volného pohybu. Co smíme a nesmíme?

Můžeme:

  • Cestovat do zaměstnání nebo za účely svého podnikání
  • Cestovat v případě důležité potřeby za osobami blízkými
  • Zajišťovat základní životní potřeby, jako je nákup potravin, léků, hygieny nebo potřeb pro zvířata
  • Cestovat v případě, že vykonáváme činnosti jako je dobrovolnictví nebo sousedská výpomoc
  • Cestovat do zdravotnických zařízení, zařízení sociálních služeb, zařízení veterinární péče či do takovýchto zařízení doprovázet osoby blízké
  • Cestovat v případě neodkladných úředních záležitostí
  • Cestovat do a z místa bydliště
  • Trávit čas v parcích nebo přírodě (zdravotní vycházky)
  • Účastnit se pohřbů

Musíme:

  • Omezit pohyb na veřejně dostupných místech na nezbytně nutnou dobu
  • Pobývat v místě svého bydliště s výjimkou případů uvedených výše
  • Omezit kontakt s jinými osobami na nezbytně nutnou dobu
  • Používat na všech místech mimo své bydliště ochranný prostředek dýchacích cest 

Další Vzdělání a tipy