Co byste neměli opomenout při výběru vhodné nebankovní půjčky

Vyznat se v široké nabídce nebankovních úvěrů může být velmi složité. Proto jsme pro vás připravili pět dobrých rad, jak zvolit tu nejvhodnější půjčku.

  1.  Promyslete si, kolik opravdu potřebujete
  2. Půjčit si jen tolik, kolik skutečně potřebujete, je zcela klíčová věc. Mnoho lidí si bere zbytečně vysokou půjčku, která jim může způsobit potíže se splácením nebo ji hradí příliš dlouho. Navíc vám v případě nesplácení hrozí vysoké pokuty a sankční poplatky, což jistě není příjemná perspektiva. 

  3. Vyhněte se neprověřeným společnostem
  4. Firmu, od které si budete nebankovní půjčku brát, zvolte pečlivě. Určitě by měla mít, jak od roku 2017 stanovuje zákon o spotřebitelském úvěru, licenci od České národní banky (ČNB). Ta totiž nebankovní ústavy od té doby dozoruje, stejně jako bankovní domy. Poskytovatelé tedy nejdřív musí splnit přísné podmínky, a teprve na základě toho mohou půjčovat peníze. „Přínosem zákona o spotřebitelském úvěru je, že vytvořil možnost, abychom uměli rozlišit, co je černý trh,“ řekl koncem roku 2017 Tomáš Nidetzký, současný viceguvernér ČNB. „Dnes si skutečně ten, kdo chce úvěry seriózně poskytovat, projde licenčním řízením. V minulosti jsme vlastně ani nemohli černý trh zacílit,“ dodal.  

    Nebankovní společnost by dále měla mít dobře zpracovaný a přehledný web, který nabízí dostatek informací včetně její adresy. Také telefonní linku pro zákaznický servis a neměla by vědomě skrývat žádné podstatné údaje, tedy výši RPSN (více viz dále), celkové poplatky za vyřízení žádosti, poskytnutí půjčky popř. předčasné splacení atd. 

  5. Ověřte si dobu splatnosti a celkovou částku
  6. Před podepsáním smlouvy o nebankovní půjčce ihned si ověřte, jak dlouhá je doba splatnosti a spočítejte si, zda ji dokážete splácet včas a bez problémů. Zajímejte se také o roční procentní sazbu nákladů (RPSN), což je ukazatel, který zahrnuje vše, co půjčku zdražuje. Tedy konkrétně (pozn.: ukazuje náklady za období jednoho roku):

    samotnou úrokovou sazbu,
    případné poplatky,
    pojištění a další platby s půjčkou spojené.

    Díky kalkulačce na webu poskytovatele byste měli mít možnost provést si nezávaznou simulaci půjčky. Po zadání požadované částky a zvolení doby splatnosti hned uvidíte, jak vysoká bude pravidelná splátka, kolik zaplatíte celkem, jaká bude vaše úroková sazba a také již zmíněná RPSN. 

  7. Ptejte se na zkušenosti ostatních a hledejte recenze
  8. Ještě než podepíšete smlouvu o půjčce, ujistěte se, že je vám všechno jasné a všem podmínkám rozumíte. Pokud tomu tak není, zavolejte svému obchodnímu zástupci nebo na informační linku poskytovatele. Otázky si připravte předem, abyste na nic důležitého nezapomněli. Zajímejte se nejen kolik zaplatíte celkem a jak dlouho budete splácet, ale i třeba o to, jestli smlouva obsahuje tzv. rozhodčí doložku a jaké jsou sankce v případě potíží se splácením. 

    A v neposlední řadě hledejte také recenze a zkušenosti ostatních uživatelů. Nejlepší situace nastane tehdy, když vám půjčku doporučí spolehlivý známý či příbuzný. 

  9. Případné potíže se splácením hlaste okamžitě
  10. Jakmile jste provedli všechny administrativní náležitosti včetně podpisu smlouvy, přijde vám vaše nebankovní půjčka ihned na účet (popř. ji dostanete v hotovosti). To ale automaticky neznamená, že je vyhráno. Bohužel se také může stát, že byť jste si všechno dopředu pečlivě promysleli a propočítali, něco se pokazí a vy se nečekaně dostanete do potíží se splácením. V takovém případě byste o tom určitě měli poskytovatele půjčky co nejrychleji informovat. A pokusit se s ním domluvit odložení nějaké splátky či prodloužení doby splácení. Problémy tohoto typu rozhodně nikdy nezatajujte. Čím dříve o nich budete mluvit, tím méně vás to bude stát.

Další Vzdělání a tipy